Real Madrid salvată în prelungiri de golul lui Ronaldo din 11 metri/ Bayern merge în semifinale după o remiză cu Sevilla

0 4

Real Madrid a pierdut meciul retur cu Juventus, scor 1-3, în propriul fief, tremurând serios pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. Mario Mandzhukic (în minutele 2 și 37) a reușit o dublă importantă pentru cariera sa iar Blaide Mathewidi (minutul 60) au adus speranțe pentru suporterii torinezi. Realul a ieșit de sub perfuzii în minutele de prelungire ale partidei când Cristiano Ronaldo a transformat cu sete o lovitură de la 11 metri. Portarul de legendă al juventinilor, Buffon a fost eliminat pentru proteste violente față de decizia centralului partidei de a dicta lovitură de pedeapsă, fiind prima sa eliminare după o serie de 117 partide jucate în cea mai importantă competiție europeană inter cluburi. Ronaldo a marcat al 15-lea gol al său în actuala ediție a Ligii Campionilor și al 1-lea în confruntările cu Juventus. De asemenea, Ronaldo a devenit al treilea jucător din istoria turneului după spaniolul Iker Casillas și Xavi care au jucat 150 de meciuri în UCL. După meciurile din sferturile de finală, cunoaștem calificatele: Real Madrid, AS Roma, Bayern Munchen și Liverpool. Este pentru prima oară din anul 2010 când în semifinale s-au calificat echipe din 4 țări diferite. În celălat meci al zilei Bayern Munchen și Sevilla au remizat, scor 0-0, bavarezii obținând calificarea în semifinale. În tur, Bayern a câștigat pe terenul spaniolilor cu scorul de 2-1.

REAL MADRID-JUVENTUS 1-3

Mandzukic (min.2; min.37), Matuidi (min.61), C. Ronaldo  (min.90+8/ 11 m.)

Echipe de start

Real Madrid (4-4-2): Keylor Navas; Carvajal, Vallejo, Varane, Marcelo; Casemiro (46′ Lucas Vazquez), Modric (75′ Kovacic), Kroos, Isco; Bale (46′ Asensio), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zidane

Juventus (4-3-3): Buffon; De Sciglio (17′ Lichtsteiner), Benatia, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanic, Matuidi;

Cartonașe galbene: Pjanic (J), Mandzukic (J), Carvajal (R), Lichtsteiner (J), Douglas Costa (J), Alex Sandro (J), Marcelo (R), Benatia (J), Ronaldo (R)

Cartonaș roșu: Buffon al 95′ (J)