CS U Craiova, prima echipă calificată în finala Cupei României

2
0
Wednesday, 09 May 2018
Sport

CSU Craiova s-a calificat în ultimul act al Cupei României după ce s-a impus cu 6-3 la general în fața formației FC Botoșani.

Gruparea din Bănie a câștigat cu 5-1 partida tur, disputată pe ”Ion Oblemenco”, lucru care a îngreunat returul pentru echipa gazdă, FC Botoșani. Deși s-au impus cu 2-1 pe stadionul Municipal, rezultatul nu a fost suficient pentru accederea în finală.

FC Botoșani a deschis scorul prin Axente în minutul 13, care a înscris în poarta goală, după o acțiune a lui Olimpiu Moruțan. Mitriță a marcat golul egalizator în minutul 61, însă Golubovic a reușit să-și aducă din nou echipa în avantaj, înscriind la doar 4 minute după ce a fost introdus pe teren.

Cealaltă finalistă se va decide joi, 10 mai, dintre Gaz Metan Mediaș și AFC Hermannstadt, avantajul fiind de partea sibienilor, care s-au impus cu 1-0 în partida tur.

Finala Cupei României se va juca pe 27 mai, pe Arena Națională.

Reacții după meci:

”Ştiam că va fi un meci dificil. A fost o partidă dificil de pregătit, pentru că ne gândeam la scorul din tur. Sigur, nu pot să fiu mulţumit că am riscat în această dispută. Botoşaniul a făcut un meci bun, cu intensitate. Am avut dificultăţi, dar până la urmă am ajuns în finala Cupei după 18 ani. Este adevărat că Botoşaniul este echipa care a dominat, a fost dificil de pregătit un astfel de meci, pentru că jucătorii nu puteau să uite rezultatul din prima manşă. Suntem în finală, este cea mai frumoasă înfrângere din viaţa mea”, a declarat Devis Mangia pentru Telekom Sport.

”Am crezut de la începutul partidei că putem întoarce soarta calificării, sincer vă spun. Dacă marcam două goluri în prima repriză, cred că reușeam, dar asta este. Nu am văzut ce s-a întâmplat la faza cu Roman, când golul a fost anulat, așa că nu mai are rost să vorbim acum. Nu mă așteptam ca Steaua să piardă la Iași, dar șansele nu sunt terminate. Le doresc multă baftă roș-albaștrilor în ultimele două etape. Eu sper să câștige ei, pentru că îmi doresc să joc în Liga Campionilor, ca orice alt jucător, așa că eu cred că se mai poate! Îmi doresc să îmbrac tricoul roș-albastru, asta e cert, dar mai am trei săptămâni aici și trebuie să rămân concentrat”, a spus Moruțan, la flash-interviul acordat pentru Digi Sport.