Steaua a dominat derby-ul cu Universitatea și a revenit pe locul 1

3
0
Tuesday, 10 April 2018
Sport

Steaua București a obținut luni seara o victorie meritată, scor 2-0, împotriva celor de la Universitatea Craiova într-o partidă contând pentru a patra etapă a play-off-ului Ligii 1.

Marko Momcilovic în minutul 6 și Florin Tănase în minutul 50 (dintr-un penalty obținut de Filipe Teixeira) au semnat golurile succesului care i-au urcat pe roș-albaștri în fruntea clasamentului, cu două puncte avans față de CFR Cluj, care a obținut doar o remiză, scor 1-1, acasă, în meciul cu Astra.

Pentru Steaua urmează o deplasare la Giurgiu pentru meciul cu Astra în timp ce la Ovidiu se joacă partida dintre Viitorul și CFR.

Reacții după meci:

“E o victorie importantă, care ne-a adus trei puncte. Deocamdată atât. Nu ştiu ce s-a întâmplat la pauză. Eu n-am păţit nimic, nu ştiu ce a păţit Dică. Sunt supărat, mă simt nerespectat. În această seară m-am simţit folosit. Şi-au făcut treaba cu mine. Nu ştiu de ce am fost schimbat. Nu mi-au spus de ce, mâine o să vorbim probabil. Nu mi se pare normal ce s-a întâmplat în această seară. O să le spun şi lor. Dacă ei cred că aşa e normal, e problema lor. Chiar n-am înţeles schimbarea. Eu încerc să-mi fac treaba pe teren. Nu m-am înjurat cu Alibec şi, chiar dacă ne înjurăm, ne cunoaştem de prea mult timp, nu e problemă” – a spus Constantin Budescu.

”Sunt foarte fericit pentru victoria asta, mai ales că am dat gol. Nu contează cine a dat gol, e mai important victoria şi sperăm să câştigam fiecare meci următor. (n.r. întrebat cum de ajunge atât de des la finalizare) Nu spune nimic antrenorul, doar spune că să atacăm mingea şi eu cred că am noroc şi mereu sunt acolo unde ajunge mingea, şi nu e greu să înscriem de acolo”, a declarat Momcilovic.

”Incredibil este că nu reuşesc să marchez eu, am venit în septembrie şi nu am reuşit nici măcar un gol, e ca şi cum cineva mi-ar fi făcut vrăji. Nu ştiu ce se întâmplă, mai ales că am avut şi o sansă mare (n.r. în victora cu 2-0 în faţa Craiovei)”, a declarat Bogdan Planic.

”Am făcut un joc bun, am început bine şi am obţinut o victorie importantă. Am avut mici probleme pe faza defensivă, dar tocmai d-aia am făcut şi acele modificări la pauză şi am reglementat lucrurile. Nu le-am dat nicio şansă în a doua repriză celor de la Craiova. Am avut atitudine bună. Am avut o discuţie cu Budescu în urmă cu două zile, i-am explicat că va juca 45-50-60 de minute dacă noi vom conduce. Ştia că nu va juca tot jocul, am preferat să-l menajez. Alibec a avut o atitudine bună, a depus mult efort, dar încă nu reuşeşte să marcheze. <<Bizonul>> a jucat puţin, dar şi el are ceva probleme de sănătate. Va trebui să am grijă în acest final de campionat cum gestionez lucrurile. Va veni vremea când Gnohere va juca mai mult. Noi şi CFR Cluj avem şansele cele mai mari acum de a câştiga titlul. Vine o deplasare grea cu Astra, trebuie să avem o atitudine bună ca să câştigăm”, a spus Nicolae Dică.

Este doar un eşec, prima înfrângere din playoff. Trebuie să vedem ce am făcut rău şi să nu mai repetăm. Sunt dezamăgit că am fost pe bancă. Am tras tare la antrenament, ştiu ce înseamnă acest derby, eram motivat să joc. Nu am primit nicio explicaţie pentru că n-am jucat mai mult. Nu mă doboară lucrul ăsta, sunt puternic. Am crezut că voi da şi gol, m-am simţit bine fizic, dar nu am avut nici foarte mult timp la dispoziţie. Anul trecut am marcat foarte mult, acum însă n-a mai fost aşa. Am preferat mereu să ţinem de rezultat. Poate ar trebui să şi riscăm, doar aşa putem să creştem. Sper să câştigăm Cupa României”, a spus Băluţă, la Telekom Sport.

FC STEAUA BUCUREȘTI – CS UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-0 (1-0)

Au marcat: Momcilovic 6, Fl. Tănase 50

FC Steaua București: Bălgrădean – Benzar, Planic, Bălașa, Momcilovic – Filip, Ov. Popescu – Man, Budescu (Fl. Tănase ’46), Cr. Tănase (Teixeira ’46) – Alibec (Gnohere ’75).

Antrenor Nicolae Dică.

CS Universitatea Craiova: Mitrovici – R. Popa, Kelic (Baluta ’58), Ferreira – Martic (R. Dimitrov ‘6), Andre Santos (Mateiu ’68), Zlatinski, Bancu – Bărbuț, Gustavo, Mitriță.

Antrenor Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Ov. Popescu ’28, Budescu ’36, Man ’72 / Mateiu ’69, Băluță ’72

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Florin Mazilu.

Observatori: Aron Huzu, Eduard Alexandru.