Cupa Mondială: Loturile echipelor, stadioane, program

0 169

Avem un scop ambițios: dorim să organizăm cea mai bună Cupă Mondială din toate timpurile. Cred că, Cupa Mondială din 2018 din Rusia va fi cea mai bună din istorie! Fotbalul este o magie, fotbalul poate schimba mult lucruri. Cred că fotbalul poate determina oamenii sa vadă diferit țara lor, alte țări și alți oameni”, a declarat Gianni Infantino.

Cupa Mondială 2018 se va desfășura între 14 iunie și 15 iulie, pe 12 stadioane, în 11 orașe ruse: Moscova, Kaliningrad, Sankt Petersburg, Volgograd, Kazan, Nijni Novgorod, Samara, Saransk, Rostov-pe-Don, Sochi și Ekaterinburg.

Grupa A

Egypt Egipt
Russia Rusia
Saudi Arabia Arabia Saudită
Uruguay Uruguay

calendar14.06
18:00 Rusia – Arabia Saudită

calendar15.06
calendar15:00 Egipt – Uruguay

calendar19.06
calendar21:00 Rusia – Egipt

calendar20.06
calendar18:00 Uruguay – Arabia Saudită

calendar25.06
calendar17:00 Arabia Saudită – Egipt
calendar17:00 Uruguay – Rusia

Rusia: Igor Akinfeev, Vladimir Gabulov, Andrey Lunev; Sergei Ignashevich, Mario Fernandes, Vladimir Granat, Fyodor Kudryashov, Andrei Semyonov, Igor Smolnikov, Ilya Kutepov, Aleksandr Yerokhin, Yuri Zhirkov, Daler Kuzyaev, Aleksandr Golovin, Alan Dzagoev, Roman Zobnin, Aleksandr Samedov, Yuri Gazinsky, Anton Miranchuk, Denis Cheryshev, Artyom Dzyuba, Aleksei Miranchuk, Fyodor Smolov. Selecționer: Stanislav Cherchesov

Arabia Saudită: Mohammed Al-Owais, Yasser Al-Musailem, Abdullah Al-Mayuf; Mansoor Al-Harbi, Yasser Al-Shahrani, Mohammed Al-Burayk, Motaz Hawsawi, Osama Hawsawi, Ali Al-Bulaihi, Omar Othman; Abdullah Alkhaibari, Abdulmalek Alkhaibri, Abdullah Otayf, Taiseer Al-Jassam, Hussain Al-Moqahwi, Salman Al-Faraj, Mohamed Kanno, Hatan Bahbir, Salem Al-Dawsari, Yahia Al-Shehri; Fahad Al-Muwallad, Mohammad Al-Sahlawi, Muhannad Assiri. Selecționer: Juan Antonio Pizzi

Egipt: Essam El Hadary, Mohamed El-Shennawy, Sherif Ekramy; Ahmed Fathi, Abdallah Said, Saad Samir, Ayman Ashraf, Mohamed Abdel-Shafy, Ahmed Hegazi, Ali Gabr, Ahmed Elmohamady, Omar Gaber; Tarek Hamed, Mahmoud Shikabala, Sam Morsy, Mohamed Elneny, Mahmoud Kahraba, Ramadan Sobhi, Mahmoud Hassan “Trezeguet”, Amr Warda; Marwan Mohsen, Mohamed Salah, Mahmoud Elwensh. Selecționer: Héctor Cúper

Uruguay: Fernando Muslera, Martin Silva, Martin Campana, Diego Godin, Sebastian Coates, Jose Maria Gimenez, Maximiliano Pereira, Gaston Silva, Martin Caceres, Guillermo Varela, Nahitan Nandez, Lucas Torreira, Matias Vecino, Rodrigo Bentancur, Carlos Sanchez, Giorgian De Arrascaeta, Diego Laxalt, Cristian Rodriguez, Jonathan Urretaviscaya, Cristhian Stuani, Maximiliano Gomez, Edinson Cavani, Luis Suarez. Selecționer: Óscar Tabárez

Grupa B

Iran Iran
Turkey Maroc
Portugal Portugalia
Spain Spania

calendar15.06
calendar18:00 Maroc – Iran
calendar21:00 Portugalia – Spania

calendar20.06
calendar15:00 Portugalia – Maroc
calendar21:00 Iran – Spania

calendar25.06
calendar21:00 Iran – Portugalia
calendar21:00 Spania – Maroc

Portugalia: Anthony Lopes, Beto, Rui Patricio, Bruno Alves, Cedric Soares, Jose Fonte, Mario Rui, Pepe, Raphael Guerreiro, Ricardo Pereira, Ruben Dias, Adrien Silva, Bruno Fernandes, Joao Mario, Joao Moutinho, Manuel Fernandes, William Carvalho, Andre Silva, Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Gelson Martins, Goncalo Guedes, Ricardo Quaresma. Selecționer: Fernando Santos

Spania: David de Gea, Pepe Reina, Kepa Arrizabalaga; Dani Carvajal, Alvaro Odriozola, Gerard Pique, Sergio Ramos, Nacho, Cesar Azpilicueta, Jordi Alba, Nacho Monreal; Sergio Busquets, Saul Niquez, Koke, Thiago Alcantara, Andres Iniesta, David Silva; Isco, Marcio Asensio, Lucas Vazquez, Iago Aspas, Rodrigo, Diego Costa. Selecționer: Julen Lopetegui

Maroc: Mounir El Kajoui, Yassine Bounou, Ahmad Reda Tagnaouti, Mehdi Benatia, Romain Saiss, Manuel Da Costa, Badr Benoun, Nabil Dirar, Achraf Hakimi, Hamza Mendyl; M’bark Boussoufa, Karim El Ahmadi, Youssef Ait Bennasser, Sofyan Amrabat, Younes Belhanda, Faycal Fajr, Amine Harit; Khalid Boutaib, Aziz Bouhaddouz, Ayoub El Kaabi, Nordin Amrabat, Mehdi Carcela, Hakim Ziyech. Selecționer: Hervé Renard

Iran: Alireza Beiranvand, Rashid Mazaheri, Amir Abedzadeh; Ramin Rezaeian, Mohammad Reza Khanzadeh, Morteza Pouraliganji, Pejman Montazeri, Seyed Majid Hosseini, Milad Mohammadi, Roozbeh Cheshmi; Saeid Ezatolahi, Masoud Shojaei, Saman Ghoddos, Mehdi Torabi, Ashkan Dejagah, Omid Ebrahimi, Ehsan Hajsafi, Vahid Amiri; Alireza Jahanbakhsh, Karim Ansarifard, Mahdi Taremi, Sardar Azmoun, Reza Ghoochannejhad. Selecționer: Carlos Queiroz

Grupa C

Australia Australia
Denmark Danemarca
France Franța
Peru Peru

calendar16.06
calendar13:00 Franța – Australia
calendar19:00 Peru – Danemarca

calendar21.06
calendar15:00 Danemarca – Australia
calendar18:00 Franța – Peru

calendar26.06
calendar17:00 Australia – Peru
calendar17:00 Danemarca – Franța

Franța: Alphonse Areola, Hugo Lloris, Steve Mandanda; Lucas Hernandez, Presnel Kimpembe, Benjamin Mendy, Benjamin Pavard, Adil Rami, Djibril Sidibe, Samuel Umtiti, Raphael Varane; N’Golo Kante, Blaise Matuidi, Steven N’Zonzi, Paul Pogba, Corentin Tolisso, Ousmane Dembele, Nabil Fekir; Olivier Giroud, Antoine Griezmann, Thomas Lemar, Kylian Mbappe, Florian Thauvin. Selecționer: Didier Deschamps

Australia: Brad Jones, Mat Ryan, Danny Vukovic; Aziz Behich, Milos Degenek, Matthew Jurman, James Meredith, Josh Risdon, Trent Sainsbury; Jackson Irvine, Mile Jedinak, Robbie Kruse, Massimo Luongo, Mark Milligan, Aaron Mooy, Tom Rogic; Daniel Arzani, Tim Cahill, Tomi Juric, Mathew Leckie, Andrew Nabbout, Dimitri Petratos, Jamie Maclaren. Selecționer: Bert van Marwijk

Peru: Carlos Caceda, Jose Carvallo, Pedro Gallese, Luis Advincula, Pedro Aquino, Miguel Araujo, Andre Carrillo, Wilder Cartagena, Aldo Corzo, Christian Cueva, Jefferson Farfan, Edison Flores, Paolo Hurtado, Nilson Loyola, Andy Polo, Christian Ramos, Alberto Rodriguez, Raul Ruidiaz, Anderson Santamaria, Renato Tapia, Miguel Trauco, Yoshimar Yotun, Paolo Guerrero. Selecționer: Ricardo Gareca

Danemarca: Kasper Schmeichel, Jonas Lossl, Frederik Ronow; Simon Kjaer, Andreas Christensen, Mathias Jorgensen, Jannik Vestergaard, Henrik Dalsgaard, Jens Stryger, Jonas Knudsen; William Kvist, Thomas Delaney, Lukas Lerager, Lasse Schone, Christian Eriksen, Michael Krohn-Dehli; Pione Sisto, Martin Braithwaite, Andreas Cornelius, Viktor Fischer, Yussuf Poulsen, Nicolai Jorgensen, Kasper Dolberg. Selecționer: Age Hareide

Grupa D

Argentina Argentina
Croatia  Croația
Iceland Islanda
Nigeria Nigeria

calendar16.06
calendar16:00 Argentina – Islanda
calendar22:00 Croația – Nigeria

calendar21.06
calendar21:00 Argentina – Croația

calendar22.06
calendar18:00 Nigeria – Islanda

calendar26.06
calendar21:00 Nigeria – Argentina
calendar21:00 Islanda – Croația

Argentina: Nahuel Guzmán, Willy Caballero, Franco Armani; Gabriel Mercado, Nicolas Otamendi, Federico Fazio, Nicolas Tagliafico, Marcos Rojo, Marcos Acuna, Cristian Ansaldi, Eduardo Salvio; Javier Mascherano, Angel Di Maria, Ever Banega, Lucas Biglia, Manuel Lanzini, Gio Lo Celso, Maximiliano Meza; Lionel Messi, Sergio Aguero, Gonzalo Higuain, Paulo Dybala, Cristian Pavon. Selecționer: Jorge Sampaoli

Islanda: Hannes Thor Halldorsson, Runar Alex Runarsson, Frederik Schram; Kari Arnason, Ari Freyr Skulason, Birkir Mar Saevarsson, Sverrir Ingi Ingason, Hordur Magnusson, Holmar Orn Eyjolfsson, Ragnar Sigurdsson; Johann Berg Gudmundsson, Birkir Bjarnason, Arnor Ingvi Traustason, Emil Hallfredsson, Gylfi Sigurdsson, Olafur Ingi Skulason, Rurik Gislason, Samuel Fridjonsson, Aron Gunnarsson; Alfred Finnbogason, Bjorn Bergmann Sigurdarson, Jon Dadi Bodvarsson, Albert Gudmundsson. Selecționer: Heimir Hallgrimsson

Croația: Danijel Subasic, Lovre Kalinic, Dominik Livakovic; Vedran Corluka, Domagoj Vida, Ivan Strinic, Dejan Lovren, Sime Vrsaljko, Josip Pivaric, Tin Jedvaj, Duje Caleta-Car; Luka Modric, Ivan Rakitic, Mateo Kovacic, Milan Badelj, Marcelo Brozovic, Filip Bradaric; Mario Mandzukic, Ivan Perisic, Nikola Kalinic, Andrej Kramaric, Marko Pjaca, Ante Rebic. Selecționer: Zlatko Dalic

Nigeria: Ikechukwu Ezenwa, Daniel Akpeyi, Francis Uzoho; William Troost-Ekong, Leon Balogun, Kenneth Omeruo, Bryan Idowu, Chidozie Awaziem, Abdullahi Shehu, Elderson Echiejile, Tyronne Ebuehi; John Obi Mikel, Ogenyi Onazi, John Ogu, Wilfred Ndidi, Oghenekaro Etebo, Joel Obi; Odion Ighalo, Ahmed Musa, Victor Moses, Alex Iwobi, Kelechi Iheanacho, Simeon Nwankwo. Selecționer: Gernot Rohr

Grupa E

Brazil Brazilia
Costa Rica Costa Rica
SerbiaSerbia
Switzerland Elveția

calendar17.06
calendar15:00 Costa Rica – Serbia
calendar21:00 Brazilia – Elveția

calendar22.06
calendar15:00 Brazilia – Costa Rica
calendar21:00 Serbia – Elveția

calendar27.06
calendar21:00 Elveția – Costa Rica
calendar21:00 Serbia – Brazilia

Brazilia: Alisson, Ederson, Cassio; Danilo, Fagner, Marcelo, Filipe Luis, Thiago Silva, Marquinhos, Miranda, Pedro Geromel; Casemiro, Fernandinho, Paulinho, Fred, Renato Augusto, Philippe Coutinho, Willian, Douglas Costa; Neymar, Taison, Gabriel Jesus, Roberto Firmino. Selecționer: Tite

Elveția: Roman Buerki, Yvon Mvogo, Yann Sommer; Manuel Akanji, Johan Djourou, Nico Elvedi, Michael Lang, Stephan Lichtsteiner, Jacques-Francois Moubandje, Ricardo Rodriguez, Fabian Schaer; Valon Behrami, Blerim Dzemaili, Gelson Fernandes, Remo Freuler, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Steven Zuber, Denis Zakaria; Josip Drmic, Breel Embolo, Mario Gavranovic, Haris Seferovic. Selecționer: Vladimir Petkovic

Costa Rica: Keylor Navas, Patrick Pemberton, Leonel Moreira, Cristian Gamboa, Ian Smith, Ronald Matarrita, Bryan Oviedo, Oscar Duarte, Giancarlo Gonzalez, Francisco Calvo, Kendall Waston, Johnny Acosta, David Guzman, Yeltsin Tejeda, Celso Borges, Randall Azofeifa, Rodney Wallace, Bryan Ruiz, Daniel Colindres, Christian Bolanos, Johan Venegas, Joel Campbell, Marco Urena. Selecționer: Óscar Ramírez

Serbia: Vladimir Stojkovic, Predrag Rajkovic, Marko Dmitrovic, Aleksandar Kolarov, Antonio Rukavina, Milan Rodic, Branislav Ivanovic, Uros Spajic, Milos Veljkovic, Dusko Tosic, Nikola Milenkovic; Nemanja Matic, Luka Milivojevic, Marko Grujic, Dusan Tadic, Andrija Zivkovic, Filip Kostic, Nemanja Radonjic, Sergej Milinkovic-Savic, Adem Ljajic; Aleksandar Mitrovic, Aleksandar Prijovic, Luka Jovic. Selecționer: Mladen Krstajic

Grupa F

Germany Germania
Mexico Mexic
South KoreaCoreea de Sud
 Suedia

calendar17.06
calendar18:00 Germania – Mexic

calendar18.06
calendar15:00 Suedia – Coreea de Sud

calendar23.06
calendar18:00 Coreea de Sud – Mexic
calendar21:00 Germania – Suedia

calendar27.06
calendar17:00 Coreea de Sud – Germania
calendar17:00 Mexic – Suedia

Germania: Manuel Neuer, Marc-Andre ter Stegen, Kevin Trapp; Jerome Boateng, Matthias Ginter, Jonas Hector, Mats Hummels, Joshua Kimmich, Marvin Plattenhardt, Antonio Rudiger, Niklas Sule; Julian Brandt, Julian Draxler, Mario Gomez, Leon Goretzka, Ilkay Gundogan, Sami Khedira, Toni Kroos, Thomas Muller, Mesut Ozil, Marco Reus, Sebastian Rudy, Timo Werner. Selecționer: Joachim Löw

Mexic: Jesus Corona, Alfredo Talavera, Guillermo Ochoa; Hugo Ayala, Carlos Salcedo, Diego Reyes, Miguel Layun, Hector Moreno, Edson Alvarez; Rafael Marquez, Jonathan dos Santos, Marco Fabian, Giovani dos Santos, Hector Herrera, Andres Guardado; Raul Jimenez, Carlos Vela, Javier Hernandez, Jesus Corona, Oribe Peralta, Javier Aquino, Hirving Lozano. Selecționer: Juan Carlos Osorio

Suedia: Robin Olsen, Karl-Johan Johnsson, Kristoffer Nordfeldt, Mikael Lustig, Victor Lindelof, Andreas Granqvist, Martin Olsson, Ludwig Augustinsson, Filip Helander, Emil Krafth, Pontus Jansson, Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Emil Forsberg, Gustav Svensson, Oscar Hiljemark, Viktor Claesson, Marcus Rohden, Jimmy Durmaz, Marcus Berg, John Guidetti, Ola Toivonen, Isaac Kiese Thelin. Selecționer: Janne Andersson

Coreea de Sud: Kim Seunggyu, Kim Jinhyeon, Cho Hyeonwoo, Kim Younggwon, Jang Hyunsoo, Jeong Seunghyeon, Yun Yeongseon, Oh Bansuk, Kim Minwoo, Park Jooho, Hong Chul, Go Yohan, Lee Yong, Ki Sungyueng, Jeong Wooyoung, Ju Sejong, Koo Jacheol, Lee Jaesung, Lee Seungwoo, Moon Sunmin, Kim Shinwook, Son Heungmin, Hwang Heechan. Selecționer: Shin Tae-yong

Grupa G

Belgium Belgia
England Anglia
Panama Panama
Tunisia Tunisia

calendar18.06
calendar18:00 Belgia – Panama
calendar21:00 Tunisia – Anglia

calendar23.06
calendar15:00 Belgia – Tunisia

calendar24.06
calendar15:00 Anglia – Panama

calendar28.06

calendar21:00 Anglia – Belgia
calendar21:00 Panama – Tunisia

Belgia: Koen Casteels, Thibaut Courtois, Simon Mignolet; Toby Alderweireld, Dedryck Boyata, Vincent Kompany, Thomas Meunier, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen; Nacer Chadli, Kevin De Bruyne, Mousa Dembele, Leander Dendoncker, Marouane Fellaini, Youri Tielemans, Axel Witsel; Michy Batshuayi, Yannick Carrasco, Eden Hazard, Thorgan Hazard, Adnan Januzaj, Romelu Lukaku, Dries Mertens. Selecționer: Roberto Martínez

Panama: Jose Calderon, Jaime Penedo, Alex Rodríguez; Felipe Baloy, Harold Cummings, Eric Davis, Fidel Escobar, Adolfo Machado, Michael Murillo, Luis Ovalle, Roman Torres; Edgar Barcenas, Armando Cooper, Anibal Godoy, Gabriel Gomez, Valentin Pimentel, Alberto Quintero, Jose Luis Rodriguez; Abdiel Arroyo, Ismael Diaz, Blas Perez, Luis Tejada, Gabriel Torres. Selecționer: Hernán Darío Gómez

Tunisia: Farouk Ben Mustapha, Moez Hassen, Aymen Mathlouthi, Rami Bedoui, Yohan Benalouane, Syam Ben Youssef, Dylan Bronn, Oussama Haddadi, Ali Maaloul, Yassine Meriah, Hamdi Nagguez, Anice Badri, Mohamed Amine Ben Amor, Ghaylene Chaalali, Ahmed Khalil, Saifeddine Khaoui, Ferjani Sassi, Ellyes Skhiri, Naim Sliti, Bassem Srarfi, Fakhreddine Ben Youssef, Saber Khalifa, Wahbi Khazri. Selecționer: Nabil Maâloul

Anglia: Jack Butland, Nick Pope, Jordan Pickford; Fabian Delph, Danny Rose, Eric Dier, Kyle Walker, Kieran Trippier, Trent Alexander-Arnold, Harry Maguire, John Stones, Phil Jones, Gary Cahill; Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ruben Loftus-Cheek, Ashley Young, Dele Alli, Raheem Sterling; Harry Kane, Jamie Vardy, Marcus Rashford, Danny Welbeck. Selecționer: Gareth Southgate

Grupa H

Colombia Columbia
JapanJaponia
Poland Polonia
Flag of Senegal.svg Senegal

calendar19.06
calendar15:00 Columbia – Japonia
calendar18:00 Polonia – Senegal

calendar24.06
calendar18:00 Japonia – Senegal
calendar21:00 Polonia – Columbia

calendar28.06
calendar17:00 Senegal – Columbia
calendar17:00 Japonia – Polonia

Polonia: Bartosz Bialkowski, Lukasz Fabianski, Wojciech Szczesny; Jan Bednarek, Bartosz Bereszynski, Thiago Cionek, Kamil Glik, Artur Jedrzejczyk, Michal Pazdan, Lukasz Piszczek; Jakub Blaszczykowski, Jacek Goralski, Kamil Goricki, Grzegorz Krychowiak, Slawomir Peszko, Maciej Rybus, Piotr Zielinski, Rafal Kurzawa, Karol Linetty; Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Lukasz Teodorczyk. Selecționer: Adam Nawalka

Senegal: Abdoulaye Diallo, Khadim Ndiaye, Alfred Gomis, Lamine Gassama, Moussa Wague, Saliou Ciss, Youssouf Sabaly, Kalidou Kalidou, Salif Sane, Cheikhou Kouyate, Kara Mbodji, Idrisa Gana Gueye, Cheikh Ndoye, Alfred Ndiaye, Pape Alioune Ndiaye, Moussa Sow, Moussa Konate, Diafra Sakho, Sadio Mane, Ismaila Sarr, Mame Biram Diouf, Mbaye Niang, Diao Keita Balde. Selecționer: Aliou Cissé

Columbia: David Ospina, Camilo Vargas, Jose Fernando Cuadrado; Cristian Zapata, Davinson Sanchez, Santiago Arias, Oscar Murillo, Frank Fabra, Johan Mojica, Yerry Mina; Wilmar Barrios, Carlos Sanchez, Jefferson Lerma, Jose Izquierdo, James Rodriguez, Abel Aguilar, Juan Fernando Quintero, Mateus Uribe, Juan Guillermo Cuadrado; Radamel Falcao Garcia, Miguel Borja, Carlos Bacca, Luis Fernando Muriel. Selecționer: José Pékerman

Japonia: Eiji Kawashima, Masaaki Higashiguchi, Kosuke Nakamura, Yuto Nagatomo, Tomoaki Makino, Maya Yoshida, Hiroki Sakai, Gotoku Sakai, Gen Shoji, Wataru Endo, Naomichi Ueda, Makoto Hasebe, Keisuke Honda, Takashi Inui, Shinji Kagawa, Hotaru Yamaguchi, Genki Haraguchi, Takashi Usami, Gaku Shibasaki, Ryota Oshima, Shinji Okazaki, Yuya Osako, Yoshinori Muto. Selecționer: Vahid Halilhodzic

Programul meciurilor de la CM 2018:

Grupa A:

14 iunie, ora 18:00 – Rusia – Arabia Saudita (Moscova, Lujniki)

15 iunie, ora 15:00 – Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)

19 iunie, ora 21:00 – Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)

20 iunie, ora 18:00 – Uruguay – Arabia Saudita (Rostov-pe-Don)

25 iunie, ora 17:00 – Uruguay – Rusia (Samara)

25 iunie, ora 17:00 – Arabia Saudita – Egipt (Volgograd)

Grupa B:

15 iunie, ora 18:00 – Maroc – Iran (Sankt Petersburg)

15 iunie, ora 21:00 – Portugalia – Spania (Soci)

20 iunie, ora 15:00 – Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)

20 iunie, ora 21:00 – Iran – Spania (Kazan)

25 iunie, ora 21:00 – Spania – Maroc (Kalinigrad)

25 iunie, ora 21:00 – Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C:

16 iunie, ora 13:00 – Franta – Australia (Kazan)

16 iunie, ora 19:00 – Peru – Danemarca (Saransk)

21 iunie, ora 15:00 – Franta – Peru (Ekaterinburg)

21 iunie, ora 18:00 – Danemarca – Australia (Samara)

26 iunie, ora 17:00 – Danemarca – Franta (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 17:00 – Australia – Peru (Soci)

Grupa D:

16 iunie, ora 16:00 – Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)

16 iunie, ora 22:00 – Croatia – Nigeria (Kalinigrad)

21 iunie, ora 21:00 – Argentina – Croatia (Novgorod)

22 iunie, ora 18:00 – Nigeria – Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 21:00 – Islanda – Croatia (Rostov)

26 iunie, ora 21:00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:

17 iunie, ora 15:00 – Costa Rica – Serbia (Samara)

17 iunie, ora 21:00 – Brazilia – Elvetia (Rostov)

22 iunie, ora 15:00 – Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)

22 iunie, ora 21:00 – Serbia – Elvetia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 21:00 – Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 21:00 – Elvetia – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:

17 iunie, ora 18:00 – Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)

18 iunie, ora 15:00 – Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)

23 iunie, ora 18:00 – Germania – Suedia (Soci)

23 iunie, ora 21:00 – Coreea de Sud – Mexic (Rostov)

27 iunie, ora 17:00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg)

27 iunie, ora 17:00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G:

18 iunie, ora 18:00 – Belgia – Panama (Soci)

18 iunie, ora 21:00 – Tunisia – Anglia (Volgograd)

23 iunie, ora 15:00 – Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)

24 iunie, ora 15:00 – Anglia – Panama (Novgorod)

28 iunie, ora 21:00 – Anglia – Belgia (Kalinigrad)

28 iunie, ora 21:00 – Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H:

19 iunie, ora 15:00 – Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)

19 iunie, ora 18:00 – Columbia – Japonia (Saransk)

24 iunie, ora 18:00 – Japonia – Senegal (Ekaterinburg)

24 iunie, ora 21:00 – Polonia – Columbia (Kazan)

28 iunie, ora 17:00 – Senegal – Columbia (Volgograd)

28 iunie, ora 17:00 – Japonia – Polonia (Samara)

Programul fazelor eliminatorii

Optimi de finală:

calendar30.06
calendar17:00 Locul 1 din grupa A vs locul 2 din grupa B
calendar21:00 Locul 1 din grupa C vs locul 2 din grupa D

calendar01.07
calendar17:00 Locul 1 din grupa B vs locul 2 din grupa A
calendar21:00 Locul 1 din grupa D vs locul 2 din grupa C

calendar02.07
calendar17:00 Locul 1 din grupa E vs locul 2 din grupa F
calendar21:00 Locul 1 din grupa G vs locul 2 din grupa H

calendar03.07
calendar17:00 Locul 1 din grupa F vs locul 2 din grupa E
calendar21:00 Locul 1 din grupa H vs locul 2 din grupa G

Sferturi de finală

calendar06.07
calendar17:00 și 21:00

calendar07.07
calendar17:00 și 21:00

Semifinale:

calendar10.07
calendar21:00

calendar11.07
calendar21:00

Finala mică

calendar14.07 
calendar17:00

Finala mare

calendar15.07 
calendar18:00

Stadioane:

Lujniki (Moscova – 89.318 locuri)

Nume complet: Arena Sportivă Mare a Complexului Sportiv Lujniki
Data inaugurării: 31 iulie 1956
Renovat: 2001 – 2004/ 2013-2017
Cost: 350.000.000 de euro
Competiții găzduite: JO de vară 1980, meciurile lui ȚSKA Moscova, Spartak Moscova, Torpedo Mosvoca, echipa națională a Rusiei, finala Cupei UEFA 1999, finala Ligii Campionilor 2008, Campionatul Mondial de atletism 2013, CM de hochei pe gheață. Peste 3.000 de meciuri și sute de concerte s-au desfășurat pe Lujniki.

Meciuri găzduite la CM 2018
14 iunie: Rusia – Arabia Saudită (Grupa A)
17 iunie: Germania – Mexic (Grupa F)
20 iunie: Portugalia – Maroc  Grupa B)
26 iunie: Danemarca – Franța (Grupa C)
1 iulie: B1 – A2 (”șaisprezecimi”)
11 iulie: semifinală
15 iulie: finala

Gazprom Arena (Sankt Petersburg – 69.501 locuri)

Nume complet: Krestovski Stadium/ Sankt Petersburg Stadium/ Zenit Arena
Data inaugurării: 2017
Reconstruit pe locul stadionului Kirov, de pe insula Krestovski (în vremea sa, a fost unul dintre cele mai mari stadioane din țară, cu o capacitate de 110.000 de locuri): 2007-2017
Cost: 1.000.000.000 de euro
Competiții găzduite: meciurile echipei Zenit Skt. Petersburg, Cupa Confederațiilor 2017

Meciuri găzduite la CM 2018
15 iunie: Maroc – Iran (Grupa B)
19 iunie: Rusia – Egipt (Grupa A)
22 iunie: Brazilia – Costa Rica (Grupa E)
26 iunie: Nigeria – Argentina (Grupa D)
3 iulie: optimi de finală
10 iulie: sferturi de finală
14 iulie: semifinală

Stadionul Olimpic Fișt (Soci – 47.659)

Nume complet: Stadionul Olimpic Fișt (după numele muntelui cu același nume)
Data inaugurării: 2013 (renovat pentru Cupa Confederațiilor 2017 și CM 2018)
Cost: 603.000.000 de euro
Competiții găzduite: JO de iarnă 2014, meciurile echipei naționale a Rusiei, Cupa Confederațiilor 2017

Meciuri găzduite la CM 2018
15 iunie: Portugalia – Spania (Grupa B)
18 iunie: Belgia – Panama (Grupa G)
23 iunie: Germania – Suedia (Grupa F)
26 iunie: Franța – Peru (Grupa C)
30 iunie: A1 – B2 (”șaisprezecimi”)
7 iulie: sferturi de finală

Stadionul Spartak (Moscova – 46.990 locuri)

Nume complet: Otkrîtie Arena/ Stadionul Spartak
Data inaugurării: 27 august 2014
Construcție: 2010-2014 (pe locul vechiului Aeroport Tușino)
Cost: 430.000.000 $
Competiții găzduite: Cupa Confederațiilor 2017, meciurile lui Spartak Moscova

Meciuri găzduite la CM 2018
16 iunie: Argentina – Islanda (Grupa D)
19 iunie: Polonia – Senegal (Grupa H)
23 iunie: Belgia – Tunisia (Grupa G)
27 iunie: Serbia – Brazilia (Grupa E)
3 iulie: H1 – G2 (”șaisprezecimi)

Stadionul Kaliningrad (45.015 locuri)

Nume complet: Arena Baltika
Construcție: 2015-2017 (le locul fostei Arena Baltika)
Cost: 400.000.000 $
Competiții găzduite: – (meciurile echipei Baltika Kalinigrad)

Meciuri găzduite la CM 2018
16 iunie: Croația – Nigeria (Grupa D)
22 iunie: Serbia – Elveția (Grupa E)
25 iunie: Spania – Maroc (Grupa B)
28 iunie: Belgia – Anglia (Grupa G)

Kazan Arena (45.015 locuri)

Nume complet: Kazan Arena
Data inaugurării: 2013
Construcție: 2010-2013
Cost: 450.000.000 $
Competiții găzduite: Universiada de vară 2013, CM de natație 2015, Cupa Confederațiilor 2017

Meciuri găzduite la CM 2018
16 iunie: Franța – Australia (Grupa C)
20 iunie: Iran – Maroc (Grupa B)
24 iunie: Polonia – Columbia (Grupa H)
27 iunie: Coreea de Sud – Germania (Grupa F)
30 iunie: C1 – D2 (”șaisprezecimi”)
6 iulie: sferturi de finală

Volgograd Arena (45.015 locuri)

Construcție: 2014- (construit pe locul fostului Stadion Central, demolat, la poalele complexului memorial Kurganul lui Mamai, în apropiere de râul Volga; stadionul anterior a fost construit în 1958, pe locul unui fost depozit de petrol)
Cost: 225 de milioane de euro
Competiții găzduite: (meciurile echipei Rotor Volgograd)

Meciuri găzduite la CM 2018
18 iunie: Tunisia – Anglia (Grupa G)
22 iunie: Nigeria – Islanda (Grupa D)
25 iunie: Arabia Saudită – Egipt (Grupa A)
28 iunie: Japonia – Polonia (Grupa H)

Mordovia Arena (Saransk – 45.015 locuri)

Data inaugurării: 2018
Construcție: (este construit în așa fel încât, după încheierea Cupei Mondiale, nivelurile superioare vor fi demontate și capacitatea va fi redusă la 30.000 de locuri)
Cost estimat: 300.000.000 $
Competiții găzduite: (meciurile echipei Mordovia Saransk, antrenată de Dorinel Munteanu, 2012-2013, liga secundă)

Meciuri găzduite la CM 2018
16 iunie: Peru – Danemarca (Grupa C)
19 iunie: Columbia – Japonia (Grupa H)
25 iunie: Iran – Portugalia (Grupa B)
28 iunie: Panama – Tunisia (Grupa G)

Cosmos Arena (Samara – 44.918 locuri)

Data inaugurării: 2018
Construcție: 2014-2018
Cost estimat: 320.000.000 $

Meciuri găzduite la CM 2018
17 iunie: Costa Rica – Serbia (Grupa E)
21 iunie: Danemarca – Australia (Grupa C)
25 iunie: Uruguay – Rusia (Grupa A)
28 iunie: Senegal – Columbia (Grupa H)
2 iulie: e1 – F2 (”șaisprezecimi”)
7 iulie: sferturi de finală

Stadion Nijni Novgorod (44.899 de locuri)

Data inaugurării: 2018
Construcție: 2015-2018
Cost estimat:250.000.000 euro
Competiții găzduite: – (meciurile echipei FC Olimpeț)

Meciuri găzduite la CM 2018
18 iunie: Suedia – Coreea de Sud (Grupa F)
21 iunie: Argentina – Croația (Grupa D)
24 iunie: Anglia – Panama (Grupa G)
27 iunie: Elveția – Costa Rica (Grupa E)
1 iulie: D1 – C2 (”șaisprezecimi”)
6 iulie: sferturi de finală

Stadion Central (Ekaterinburg – 44.130 de locuri)

Data inaugurării: 2018
Construcție: 2014- 2017 (pe locul fostului stadion, inaugurat în 1957)
Cost estimat: 200 de milioane de euro
Competiții găzduite: – (meciurile FC Ural, la care joacă Eric Bicfalvi)

Meciuri găzduite la CM 2018
15 iunie: Egipt – Uruguay (Grupa A)
21 iunie: Franța – Peru (Grupa C)
24 iunie: Japonia – Senegal (Grupa H)
27 iunie:Mexic – Suedia (Grupa F)

Rostov Arena (Rostov pe Don – 43.702 locuri)

Data inaugurării: 2018
Construcție: 2014-2018
Cost estimat: 256 de milioane de euro

Meciuri găzduite la CM 2018
17 iunie: E1 – E2 (Grupa E)
20 iunie: A4 – A2 (Grupa A)
23 iunie: F4 – F2 (Grupa F)
26 iunie D2 – D3 (Grupa D)
2 iulie: G1 – H2 (”șaisprezecimi”)

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.