Fotbal: Cupa României – rezultatele din şaisprezecimile de finală

0 148

Douăsprezece echipe din Liga I, Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, FC Voluntari, ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Dinamo Bucureşti, Politehnica Iaşi, Dunărea Călăraşi, FC Hermannstadt, FC Viitorul Constanţa, CFR Cluj, Astra Giurgiu, Gaz Metan Mediaş şi FCSB, două din eşalonul secund, CS Mioveni, Universitatea Cluj, şi două din liga a treia, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele, s-au calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal.

Tragerea la sorţi a optimilor va avea loc vineri, la Casa Fotbalului (ora 11,00).

Rezultate:

Marţi 25 septembrie
FC Voluntari (I) – FC Botoşani (I) 2-1 (2-0), Stadion ”Anghel Iordănescu” – Voluntari
Au marcat: Abdelhak Belhameur (38), Alexandru Tudorie (41), respectiv Sebastian Chitoşcă (46).
Cartonaş roşu: Alexandru Piftor (FC Botoşani, 52), George Miron (FC Botoşani, 54).
Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa), Iulian Radu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Ciprian Paraschiv (Iaşi) – FRF

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (III) – ACS Energeticianul (II) 2-1 (1-0), Stadion Municipal – Miercurea Ciuc
Au marcat: Szilard Mitra (31), Szilard Magyari (73), respectiv Vlad Rusu (71 – penalty).
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) – CCA, Ştefan Donciu (Sfântu Gheorghe) – FRF

Sportul Snagov (II) – Universitatea Craiova (I) 0-2 (0-1), Stadion ”Ion Oblemenco” – Craiova
Au marcat: Florin Gardoş (36), Jovan Markovic (74).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici; arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu, Vlad Bârleanu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Sergiu Popa (Aiud)
Observatori: Zoltan Tamas (Odorheiu Secuiesc) – CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) – FRF

ASU Politehnica Timişoara (II) – ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe (I) 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare, Stadion ”Dan Păltinişanu” – Timişoara
Au marcat: Alin Ignea (43), respectiv Daniel Prosser (17).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Ionuţ Coadă 0-0 (ratare – bară transversală), Attila Hadnagy 0-1 (gol), Romeo Bănică 1-1 (gol), Bryan Nouvier 1-2 (gol), Dragoş Ştefan Cojocaru 1-2 (ratare), Adrian Rus 1-3 (gol), Bogdan Bozian 2-3 (gol), Stephan Drăghici 2-4 (gol).
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin); arbitri asistenţi: Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Călin Marius Orbonaş (Ilia/Hunedoara) – FRF

Dacia Unirea Brăila (II) – Dinamo Bucureşti (I) 1-3 (1-2), Stadion Oţelul – Galaţi
Au marcat: Mihai Maxin (21), respectiv Ricardo Grigore (6), Dan Nistor (8, 71).
Mihai Maxin a ratat un penalty în min. 21 (a apărat Vlad Muţiu).
Cartonaş roşu: Yuefeng Lu (Dacia Unirea Brăila, 68), Deian Sorescu (Dinamo, 88).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi)
Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) – CCA, Daniel Scânteie (Bacău) – FRF

Miercuri 26 septembrie
UTA Arad (II) – CSM Politehnica Iaşi (I) 3-3 (1-1, 2-2), după prelungiri; 3-5 la loviturile de departajare, Stadion Motorul – Arad
Au marcat: Ciprian Rus (4), Cristinel Matei (67), David Popa (114 – penalty), respectiv Lawson Bekui (45+2), ”Aguinaldo” Policarpo Mendes Veiga (82), Lewis Enoh (98 – penalty).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Ionuţ Cioinac 0-1 (gol), Alexandru Manea 1-1 (gol), Lewis Enoh 1-2 (gol), Paul Cubleşan 2-2 (gol), Laurenţiu Rus 2-3 (gol), David Popa 3-3 (gol), Alexandru Zaharia 3-4 (gol), Alexandru Pop 3-4 (ratare – apără Alberto Cobrea), Adria Gallego 3-5 (gol).
Arbitru: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Stelian Slabu (Braşov), Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); arbitru de rezervă: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) – CCA, Petru Boros (Oradea) – FRF

Sporting Lieşti (III) – CS Mioveni (II) 0-3 (0-1), Stadion Comunal – Lieşti
Au marcat: Alexandru Neagu (39), Valentin Balint (62), Ionuţ Rădescu (89).
Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitri asistenţi: Florin Iacob (Constanţa), Erchian Ionus (Constanţa)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) – CCA, Ştefan Gheorghe (Măxineni/Brăila) – FRF

CSM Slatina (IV) – Dunărea Călăraşi (I) 0-2 (0-2), Stadion 1 Mai – Slatina
Au marcat: Valentin Alexandru (7), Alin Dobrosavlavici (29).
Arbitru: Mihai Amorăriţei (Câmpina); arbitri asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi/Dâmboviţa), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Fevronia Ion (Craiova) – CCA, Viorel Nicolescu (Videle) – FRF

Progresul 1944 Spartac Bucureşti (III) – FC Universitatea Cluj (II) 0-1 (0-1), Stadion Progresul Spartac – Bucureşti
A marcat: Gabriel Giurgiu (34 – penalty).
Arbitru: Robert Avram; arbitri asistenţi: Romică Bîrdeş, Gheorghiţă Bălan (toţi din Piteşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) – CCA, George Bădescu (Bucureşti) – FRF

Academica Clinceni (II) – AFC Hermannstadt (I) 0-2 (0-0), Arena 1 – Clinceni
Au marcat: Juvhel Tsoumou (53), Petrişor Petrescu (66).
Arbitru: Eduard Ioniţă (Galaţi); arbitri asistenţi: Dragoş Mihai Iliescu (Craiova), Florian Alexandru Vişan (Galaţi); arbitru de rezervă: Cristian Georgescu (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Daniel Ţiclea (Buzău) – FRF

CS Concordia Chiajna (I) – FC Viitorul Constanţa (I) 0-3 (0-1), Stadion Concordia – Chiajna
Au marcat: Virgil Ghiţă (14), Mihai Leca (65, autogol), Andrei Ciobanu (90+3).
Cartonaşe roşii: Andrei Prepeliţă (Concordia, 45+1), Ştefan Bărboianu (Concordia, 55).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti)
Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) – CCA, Felix Grigore (Bucureşti) – FRF

Chindia Târgovişte (II) – CFR 1907 Cluj (I) 0-1 (0-1), Stadion Orăşenesc – Mioveni
A marcat: Robert Tambe (33).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Sebastian Stoianov (Constanţa), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) – CCA, Cătălin Eugen Popescu (Ploieşti) – FRF

Joi 27 septembrie
Luceafărul Oradea (II) – AFC Astra Giurgiu (I) 1-5 (0-0), Baza Sportivă Luceafărul – Sânmartin
Au marcat: Vasile Pop (79), respectiv Julien Pierre Begue (64), Jacques Zoua (66), Valentin Gheorghe (70, 80, 90).
Laurenţiu Buş (Astra) a ratat un penalty în min. 54 (a apărat Bogdan Moga).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare)
Observatori: Zaharia Ciev (Timişoara) – CCA, Cristian China (Baia Mare) – FRF

Bucovina Rădăuţi (III) – CS Gaz Metan Mediaş (I) 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 7-8, la loviturile de departajare, Stadion Municipal – Rădăuţi
Au marcat: Vasile Viţu (83), respectiv Yazalde Gomes Pinto (90+3).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Andrei Cerlinca 0-0 (ratare), Răzvan Trif 0-1 (gol), Stejărel Vişinar 1-1 (gol), Antoni Ivanov 1-1 (ratare), Vlad Stănescu 2-1 (gol), Yazalde Gomes Pinto 2-2 (gol), Vasile Dănilă 3-2 (gol), Nasser Chamed 3-3 (gol), Daniel Bălan 4-3 (gol), Alexandru Buziuc 4-4 (gol), Robert Bosînceanu 5-4 (gol), Mihai Stancu 5-5 (gol), Cătălin Coroamă 6-5 (gol), Paul Costea 6-6 (gol), Florin Antonesei 7-6 (gol), Boubacar Fofana 7-7 (gol), Vasile Viţu 7-7 (ratare), Bogdan Jica 7-8 (gol).
Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitri asistenţi: Iulius-Radu Timar (Marghita/Bihor), Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca)
Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) – CCA, Vasile Vamanu (Piatra Neamţ) – FRF

FC Rapid Bucureşti (III) – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele (III) 0-2 (0-0), Stadion ”Giuleşti-Valentin Stănescu” – Bucureşti
Au marcat: Claudiu Dragu (75), Mario Mihai (90).
Arbitru: Adrian Sorin Costreie (Buftea); arbitri asistenţi: Mihăiţă Necula (Bucureşti), Doru Zamfir (Slatina)
Observatori: Dan Jiga (Bistriţa) – CCA, Stere Guteanu (Techirghiol) – FRF

Unirea 1924 Alba Iulia (III) – FCSB (I) 0-1 (0-0), Stadionul Municipal – Zlatna
A marcat: Raul Rusescu (85).
Florin Tănase (FCSB) a ratat un penalty în min. 90+2 (bară).
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin), Gabriel Sabin Stroe (Piteşti)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) – CCA, Teodor Biriş (Hunedoara) – FRF

Echipele evidențiate s-au calificat în optimi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.