Handbal feminin: România a învins Germania cu 29-24 şi s-a calificat în grupele principale la EURO 2018

0 96

Naţionala României s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin – EHF EURO 2018 din Franţa, după ce a învins echipa Germaniei cu scorul de 29-24 (14-11), luni seara, la Brest, în al doilea său meci din Grupa D.

România a început excelent meciul cu performera primei etape (33-32 cu campioana europeană Norvegia) şi după cinci minute conducea cu 5-1. Tricolorele au avut un avantaj de 3-4 goluri până în min. 21, când ecartul a crescut la cinci goluri, 12-7. Germania a înscris trei goluri la rând şi s-a apropiat pe tabelă, 12-10, dar la pauză echipa noastră conducea cu 14-11.

În partea secundă, România a făcut 20 de minute excelente, astfel că avantajul a ajuns la nouă goluri pe tabelă, 25-16 (min. 49). Relaxarea survenită pe final a făcut ca echipa Germaniei să să apropie la patru goluri, scorul final fiind de 29-24.

Portarul Denisa Dedu, care a apărat două aruncări de la 7 metri şi a avut un procentaj de 37%, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului. O evoluţie remarcabilă din rândul echipei noastre a avut-o şi centrul Eliza Buceschi, autoare a 11 goluri, ea devenind golghetera la zi a turneului final.

Reacții după meci:

„Am întâlnit o echipă care veanea cu foarte mare încredere, după victoria cu Norvegia, dar ne-am  apărat formidabil, am crezut. am jucătoare talentate şi cred că a ieşit bien astăzi pentru noi. Am controlat prima repriză şi mi-a plăcut foarte mul cu am evoluat în repriza a doua. Am avut mulltă energie şi pe final şi am jucat un meci bun. Avem cea mai bună jucătoare. Urmează Norvegia, le cunosc, ştiu că dacă pierd meciul nu simt presiune. Sunt tot mai periculoase. Va fi un meci greu, ca şi cel de azi. Trebuie să ne gândim la noi, să analizăm adversarul. Cel mai important lucru e să lucăm bine la echipa noastră. Norvegia joacă tot timpul la nivel înalt, va trebui să fim la nivelul lor. E mereu periculoasă, are tot! Nu e timp de ceva special, trebuie să ne recuperăm după meciul de azi pentru a fost o partidă dură”, a spus Martin Ambros la TVR.

Pentru mine personal e bine că am câştigat împotriva Germaniei, că avem două puncte garantate în main round. Sunt mândră de faptul că sunt cea mai bună marcatoare de la Campionatele Europene, voi rămâne în istorie, dar cel mai important e că am câştigat. Am făcut mai puţine greşeli azi decât în meciul cu Cehia şi am câştigat mai lejer. Acum nu ne gândim la meciul cu Norvegia, dar de mâine o vom face”, a declarat Neagu după meci, pentru TVR.

”Da, într-adevăr, sunt foarte fericită. Am jucat în această manieră şi mă bucur enorm. Mă ajută mult să mă exteriorizez şi drept dovadă am reuşit. A fost foarte important să nu le lăsăm să se apropie, mă bucur mult ca am reuşit lucrurile acestea, sunt foarte mândră de echipa mea. În seara asta ne bucurăm de victorie, iar de mâine ne pregătim de meciul cu Norvegia”, a spus Dedu la TVR.

Au evoluat echipele:

România: Denisa Dedu (13 mingi apărate, 1 gol marcat), Yuliya Dumanska – Aneta Udriştioiu (2 goluri), Laura Chiper, Melinda Geiger (3), Ana-Maria Dragut, Cristina Laslo (1), Eliza Buceschi (11), Gabriela Perianu, Cristina Neagu (5), Crina Pintea (4), Raluca Băcăoanu, Cristina Florică (2), Valentina Ardean Elisei. Selecţioner: Ambros Martin.

Germania: Dinah Eckerle (5 mingi apărate), Isabell Roch (2 mingi apărate) – Marlene Zapf, Amelie Berger (3), Alina Grijseels, Xenia Smits (2), Emily Bolk (3), Maren Weigel (2), Angie Geschke (2), Luisa Schulze, Alicia Stolle (2), Julia Behnke (8), Meike Schmelzer (1), Franziska Muller (1), Inna Grossmann (1). Selecţioner: Henk Groener.

Au arbitrat sârbii Ivan Mosorinski şi Aleksandar Pandzic. Supervizor EHF a fost francezul Robert Dujardin, iar observator EHF a fost macedoneanul Dragan Nacevski.

Cristina Neagu, care a înscris de cinci ori, a devenit cea mai bună marcatoare din istoria campionatelor europene (206 goluri).