Tricolorii pierd la limită, 1-2, primul meci din preliminariile EURO 2020

0 242

Într-un meci în care selecționerul Cosmin Contra a început cu patru jucători U21 titulari, Manea, Marin, Băluță și Pușcaș, și cu alți doi intrați pe parcursul partidei, Ianis Hagi și Ivan, echipa noastră a fost învinsă de sfertfinalista Campionatului Mondial din Rusia de anul trecut.

Suedezii au început mai bine meciul și au condus la pauză cu scorul de 2-0, prin golurile reușite de Quaison (33) și Claesson (40).

La pauză, selecționerul Cosmin Contra a mutat ofensiv, atacantul Claudiu Keșeru în locul mijlocașului Alexandru Mitriță, iar vârful nostru a marcat în minutul 58, după o centrare venită de la Răzvan Marin.

Contra a continuat să mute ofensiv, cu Ianis Hagi și Andrei Ivan, tricolorii au dominat în mare măsură partea secundă, dar scorul a rămas neschimbat. Deși Săpunaru a avut o uriașă oportunitate de a egala în minutele de prelungire.

Înfrângere în primul duel din preliminariile CE 2020, iar tricolorii vor juca marți, 26 martie, la Cluj-Napoca, împotriva Insulelor Feroe. Meciul va începe la ora 21:45 și va fi transmis în direct de PRO TV.

Reacții după meci:

”Putem spune că am fi putut face mai mult, cu siguranţă în acest meci. Puteam obţine cel puţin un egal. Nu ne-am ridicat la nivelul dorit în prima repriză, am făcut nişte greşeli în urmă cărora au venit golurile. Însă mergem încrezători şi optimişti la următoarele partide şi sperăm să facem meciuri cât mai bune şi să obţinem rezultate cât mai bune. (Despre şansele de calificare la EURO 2020) Vorbim despre un singur meci din multe pe care trebuie să le jucăm. Cu siguranţă nu s-a jucat calificarea. Mai avem multe partide şi cu siguranţă vom putea obţine cât mai multe puncte.

S-a văzut la pauză, a fost o schimbare. În a doua repriză am jucat mai bine, spun eu. Nu mergem dezamăgiţi la următorul meci, sperăm să facem un meci cât mai bun cu cei din Feroe şi să obţinem cele trei puncte. Niciodată nu trebuie să ne dăm bătuţi, indiferen de scor. Era 2-0 la pauză şi în a doua repriză consider că am fi putut marca şi cel de-al doilea gol după primul”, a declarat Tudor Băluţă.

Am intrat un pic în ei la pauză. Le-am spus că nu asta e faţa lor şi nu ăsta e nivelul lor la un asemenea meci. M-a ajutat şi schimbarea lui Claudiu, pentru că nu aveam nimic de pierdut şi am jucat cu două vârfuri. Apoi l-am băgat şi pe Ivan, îi puteam surprinde cu viteza lui. I-am felicitat pentru a doua repriză, dar i-am certat pentru prima.

Au fost două reprize diferite. În prima, am fost timizi, am făcut cadou două goluri, nu am câştigat foarte multe dueluri, nu am avut intensitate. Am luat gol când ne-am aşezat mai bine pe teren. Din păcate, am făcut greşeli copilăreşti, iar la nivelul ăsta eşti taxat imediat.

În repriza a doua am avut altă intensitate, am dat gol, am stat mult în jumătatea lor de teren. Sigur, pentru că am riscat, au avut câteva contre periculoase, dar şi aşa am avut ocazia mare din final, a lui Săpunaru, unde probabil a fost şi un penalty. Trebuie să luăm repriza a doua şi să rămânem cu ea“, a declarat Contra, la Pro TV.

Filmul meciului:

min. 90+2 – Olsen parează șutul din apropiere al lui Săpunaru

min. 88 – schimbare Suedia, iese Quaison și intră Isak.

min. 77 – o nouă schimbare pentru tricolori, iese Tudor Băluță și intră Ivan

min. 68 – schimbare la Suedia, iese Forsberg și intră Svensson

min. 64  schimbare la România, iese George Pușcaș și intră Ianis Hagi

min. 58GOOOOOL ROMÂNIAAAAA!!!! Claudiu Keșeru marchează cu capul din apropierea porții, după o pasă venită de la Răzvan Marin. Echipa noastră domină partida!

min. 55 – ocazie importantă pentru tricolori, dar voleul lui Răzvan Marin din careul de 16 metri se duce peste poarta lui Olsen.

min. 46 – schimbare în echipa noastră, a ieșit Mitriță și a intrat Keșeru

min. 44 – ocazie România. Stanciu îi pasează pe culoare lui Pușcaș, dar atacantul tricolorilor șutează în Olsen

min. 40 – suedezii marchează golul secund prin Claesson, care a șutat la colțul lung de la 15 metri

min. 35 – încercăm din nou poarta gazdelor, dar șutul trimis de Mitriță din marginea careului de 16 metri trece peste

min. 33 – gol Suedia. Quaison reușește să marcheze din 3 metri, pe lângă Tătărușanu

min. 32 – lovitură liberă executată de Stanciu de la aproximativ 28 de metri trece pe lângă poarta lui Olsen

min. 27 – o nouă acțiune a tricolorilor finalizată cu șut pe poarta lui Olsen. Răzvan Marin l-a testat pe portarul suedez de la distanță

min. 24 – schimbare la suedezi, iese Lustig, accidentat, și intră Krafth

min. 16 – Alexandru Chipciu șutează din afara careului de 16 metri, mingea este ușor deviată de defensiva suedezilor și portarul Olsen reține

Suedia – România 2-1 (2-0)

Au marcat: Robin Quaison (33), Viktor Claesson (40), respectiv Claudiu Keşeru (58).

Solna, Friends Arena; Spectatori 30.000

EURO 2020 – Grupa F a preliminariilor

Au evoluat echipele:

Suedia: 1. Robin Olsen – 2. Mikael Lustig (16. Emil Krafth, 25; 5. Alexander Fransson, 81), 3. Filip Helander, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 6. Ludwig Augustinsson – 10. Emil Forsberg (13. Gustav Svensson, 68), 7. Sebastian Larsson, 20. Krsitoffer Olsson, 17. Viktor Claesson – 11. Robin Quaison (8. Alexander Isak, 88), 9. Marcus Berg. Selecţioner: Janne Andersson.
Rezerve neutilizate: 12. Kart-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt – 14. Anton Tinnerholm, 15. Sam Larsson, 18. Sotirios Papagiannopoulos, 19. Sebastian Andersson, 21. Jimmy Durmaz, 22. Ken Sema.

România: 12. Ciprian Tătăruşanu – 6. Cristian Manea, 21. Dragoş Grigore, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 11. Nicuşor Bancu – 3. Tudor Băluţă (19. Andrei Ivan, 78), 18. Răzvan Marin – 7. Alexandru Chipciu, 10. Nicolae Stanciu, 20. Alexandru Mitriţă (13. Claudiu Keşeru, 46) – 9. George Puşcaş (8. Ianis Hagi, 64). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niţă – 2. Romario Benzar, 4. Cosmin Moţi, 5. Dan Nistor, 14. Alexandru Cicâldău, 15. Paul Anton, 17. Ciprian Deac, 23. Dennis Man.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenţi: Stuart Burt, Simon Bennett; arbitru de rezervă: Paul Tierney (toţi din Anglia)
Delegat UEFA: Ariel Kenneth Scheiman (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Jan Carlsen (Danemarca)
Cartonaşe galbene: Grigore (72), Hagi (79), Săpunaru (82), Svensson (90+3), Seb. Larsson (90+4).

Leave A Reply

Your email address will not be published.