Ce dramatic! România obține un egal în Norvegia cu un gol marcat în minutul 92!!!

0 335

Naţionalele de fotbal ale României şi Norvegiei au terminat la egalitate, 2-2 (0-0), vineri seara, pe Stadionul Ullevaal din Oslo, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020, după un gol marcat in extremis de tricolori.

Echipa noastră a reușit să obțină un punct cu multă şansă, graţie golurilor marcate de Claudiu Keşeru (77, 90+2), după ce scandinavii au condus cu 2-0, prin golurile lui Tarik Elyounoussi (56) şi Martin Oedegaard (70).

Echipa antrenată de Cosmin Contra nu a făcut un joc bun în apărare, dar a continuat să lupte şi a fost răsplătită pentru insistenţa sa. Nordicii au dominat jocul şi au avut prima oportunitate de gol în min. 9, dar Selnaes a fost semnalizat greşit în ofsaid, în poziţie de gol.

Tătăruşanu a fost fără îndoială unul dintre cei mai buni jucători ai echipei noastre, prima sa intervenţie având loc în min. 11, când a intervenit bine la centrarea lui Elabdellaoui. King (17) a fost aproape de deschiderea scorului, dar şutul său a ocolit colţul lung. Tătăruşanu (19) a respins şutul lui Henriksen din afara careului şi l-a blocat în situaţie de unu la unu pe King (34).

România a avut puţine acţiuni reuşite în prima repriză, remarcându-se doar loviturile slabe de cap ale lui Puşcaş (30) şi Grozav (36), ambele reţinute de portar. Prima ocazie clară a României a fost semnată de Keşeru (55), al cărui şut de la 24 metri a fost respins de portar.

Norvegia a deschis scorul în min. 56, prin Tarik Elyounoussi, care a reluat în plasă mingea deviată de Grigore la şutul lui Oedegaard, după o eroare a lui Anton. Tricolorii au replicat în min. 65, când, la centrarea lui Deac, Keşeru a trimis la colţul scurt, dar portarul a reţinut.

După ce Tătăruşanu l-a blocat pe Elyounoussi, scăpat spre poartă (67), gazdele au majorat diferenţa prin Oedegaard (70), care a marcat după o lansare a lui King, care a trecut subtil de Grigore.

Keşeru (77) a marcat primul gol al României, cu capul, din recentrarea lui Grigore, în urma unui corner executat de Maxim.

Nordicii au fost aproape de a tranşa disputa, pe contraatac, dar Tătăruşanu a fost din nou providenţial, în situaţie de unu la unu cu Elyounoussi (82). România a forţat egalarea a atacat în valuri, fără a avea prea multă inspiraţie, dar în cele din urmă a reuşit egalarea, în min. 90+2, prin Keşeru, care a marcat din apropiere, din pasa lui Maxim.

Naţionala României are acum un bilanţ de o victorie, un egal şi un eşec în această campanie, iar luni va întâlni echipa Maltei, în deplasare, meci în care Dragoş Grigore nu va avea drept de joc (suspendat).

Partida de la Oslo a fost precedată de un moment de reculegere în memoria lui Lennart Johansson, fostul preşedinte al UEFA, decedat săptămâna aceasta. Momentul de reculegere a fost stricat de o parte a galeriei române care a vociferat și a strigat trivialități la adresa patronului echipei Dinamo Bucuresti.

Reacții după meci:

“E un egal norocos. Continuăm să facem greşeli care la nivelul ăsta te costă puncte, te costă o calificare. Dacă nu punem în aplicare ceea ce facem la antrenamente şi greşim în continuare ca în curtea şcolii vom avea de suferit şi pe viitor. Nu am ştiut să citim din fazele pe care ei le-au creat, primul gol vine dintr-o greşeală în lanţ, al doilea gol la fel. Sunt goluri care puteau fi evitate, dar după 2-0 am schimbat puţin tactica, toate schimbările au intrat foarte bine. “, a fost prima reacţie a lui Contra după prestaţia elevilor săi de la Oslo pentru Pro TV.

“Ştiam ce ne aşteaptă, ştiam că sunt mult mai puternici decât noi la capitolul fizic, am fost conduşi, ca în Suedia, dar e bine că am revenit şi că am luat un punct. Am crezut până la capăt, am încercat să jucăm cu atitudine bună, iar acum ne bucurăm că am reuşit să egalăm. Cred că Norvegia este scoasă din lupta pentru calificare. Cred că avem şanse de calificare, pentru că acum pentru Suedia urmează un meci cu Spania. Dacă îl vom pierde, iar noi vom câştiga, vom fi şi noi acolo. Avem meciuri acasă cu Norvegia şi cu Suedia, e clar că şanse încă mai sunt.

Ţucudean şi Ianis Hagi au intrat cu forţe proaspete, chiar dacă Ianis juca în bandă, intra foarte bine în centru şi chiar a făcut un meci foarte bun. Mă bucur pentru el. Keşeru este golgheterul nostru, mă bucur pentru el şi chiar înainte de a marca cele două goluri a venit cu o problemă la genunchi la bancă. Mă bucur că a rămas în teren şi că a marcat cele două goluri” , a declarat Nicolae Stanciu la Pro TV.

”Am dat dovadă de spirit de echipă, am revenit de la 2-0 cu o echipă puternică, cu jucători masivi. A fost un meci de luptă. Ca de fiecare dată, mă simt foarte bine, e o onoare să port tricoul naţionalei şi sper să mă regăsesc în lot şi pe viitor. Eu nu am insistat pentru numărul 10, numerele le dă Mister. Mereu e o presiune când joci la naţională. Nu cred că dacă porţi numărul 10, 11 sau 13 nu e presiune. E mereu presiune la echipa naţională.Ne bucurăm pentru Claudiu, dar toată lumea trebuie felicitată, pentru că ne-am luptat şi, la final, el a reuşit două goluri, dar toată echipa merită felicitată. Dacă intru în teren, eu încerc să muncesc cât mai mult. Câteodată îţi iese, câteodată nu e la fel de bine, dar e important că echipa a reuşit să revină de la 2-0 şi că am scos un punct aici”, a declarat Gicu Grozav.

Norvegia – România 2-2 (0-0)

Au marcat: Tarik Elyounoussi (56), Martin Oedegaard (70), respectiv Claudiu Keşeru (77, 90+2).
Oslo, Stadionul Ullevaal; Spectatori 25.450

Preliminariile EURO 2020 – Grupa F

Au evoluat echipele:

Norvegia: 22. Sten Grytebust – 14. Omar Elabdellaoui (căpitan), 6. Havard Nordtveit, 3. Kristoffer Ajer, 2. Haitam Aleesami – 20. Martin Oedegaard, 18. Ole Selnaes, 15. Sander Berge, 19. Markus Henriksen – 10. Tarik Elyounoussi (9. Ola Kamara, 84), 7. Joshua King. Selecţioner: Lars Lagerbaeck.

Rezerve neutilizate: 1. Andre Hansen, 12. Sondre Rossbach – 4. Stefan Strandberg, 5. Sigurd Rosted, 8. Stefan Johansen, 11. Mohamed Elyounoussi, 13. Fredrik Midtsjoe, 16. Jonas Svensson, 17. Birger Meling, 21. Bjorn Johnsen, 23. Mats Moeller Daehli.

România: 12. Ciprian Tătăruşanu – 7. Alexandru Chipciu, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 21. Dragoş Grigore, 3. Alin Toşca – 15. Paul Anton, 23. Nicolae Stanciu (20. Alexandru Maxim, 71) – 17. Ciprian Deac, 13. Claudiu Keşeru, 10. Gheorghe Grozav (8. Ianis Hagi, 60) – 9. George Puşcaş (19. George Ţucudean, 60). Selecţioner: Cosmin Contra.

Rezerve neutilizate: 1. Ionuţ Andrei Radu, 16. Silviu Lung jr – 2. Romario Benzar, 4. Iulian Cristea, 5. Tudor Băluţă, 6. Dan Nistor, 11. Nicuşor Bancu, 14. Ionuţ Nedelcearu, 18. Dorin Rotariu.

Arbitru: Serghei Karasev; arbitri asistenţi: Anton Averianov, Aleksei Lunev; al patrulea oficial: Vitali Meşkov (toţi din Rusia)
Delegat UEFA: Gordon Pate (Scoţia), observator UEFA pentru arbitri: Martin Ingvarsson (Suedia)

Cartonaşe galbene: Anton (17), Berge (22), Grigore (80).

Leave A Reply

Your email address will not be published.