Mlada – FCSB 0-1/ Roș-albaștri, victorie în minutul 90+1!

0 223

FCSB s-a calificat, joi seară, în play-off-ul UEFA Europa League, după ce a învins, cu 1-0 (0-0), formația cehă FK Mladá Boleslav, în manșa a doua a turului trei preliminar al competiției, unicul gol al partidei fiind marcat de Ionuț Panțîru, în minutul 90+1.

Succesul din Cehia este primul din cariera de antrenor principal pentru Vergil Andronache și, totodată, primul gol în tricoul “roș-albastru” pentru Ionuț Panțîru.

Încurajajată atât de evoluția din prima manșă, precum și de victoria obținută în fața Spartei Praga, Mlada Boleslav a început în forță returul cu FCSB și, în chiar primul minut, Takács a reluat cu capul, iar mingea s-a oprit în bară.

Cehii au făcut un pressing sufocant, care le-a creat probleme la construcție jucătorilor noștri, însă, după aproximativ un sfert de oră, echipa noastră a echilibrat balanța și a început să fie mai prezentă în preajma careului advers.

Coman, în două rânduri, Ovidiu Popescu, Oaidă și Moutinho au fost aproape să deschidă scorul și numai imprecizia “roș-albaștrilor” sau intervențiile lui Seda au făcut ca tabela să nu se modifice.

În minutul 43, contrar cursului jocului, Mlada a înscris, prin Křapka, numai că reușita a fost anulată de centralul Jonathan Lardot pentru un fault asupra lui Vlad, care a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Scenariul partidei a semănat foarte mult cu cel de acum o săptămână, de la Giurgiu, când cele două echipe s-au anihilat reciproc la mijlocul terenului. Diferențele au fost făcute de Křapka și tânărul Panțîru.

Mai întâi, Křapka a stricat echilibrul numeric din teren, după un fault asupra lui Florinel Coman, în minutul 75 în urma căruia a văzut al doilea galben și, implicit, pe cel roșu.

Cu avantajul omului în plus pe teren, FCSB a presat din ce în ce mai mult. În minutul 81, Tănase i-a pasat excelent lui Coman în marginea careului de 16 m, iar atacantul a șutat din întoarcere, dar bara s-a opus din nou golului, la fel ca și în tur.

Când toată lumea se pregătea de prelungiri, Panțîru a pătruns în careu, lateral stânga, și a șutat cu sete, la colțul scurt. Dacă acum o săptămână transversala s-a opus, de această dată, tânărul nostru jucător a țintit perfect. Gol. 1-0 și calificare.

FCSB a întrerupt astfel seria rezultatelor nefaste și a confirmat tradiția pe care o are în cupele europene, reușind calificarea în play-off, acolo unde o va întâlni pe Vitoria SC, care s-a calificat după 9-0 la general (3-0 și 6-0) cu Ventspils.

FCSB şi Vitoria SC se vor întâlni pe 22 (Giurgiu) şi 29 august (Guimaraes), în două partide care vor decide ce echipă va merge în grupele UEFA Europa League.

Reacții după meci:

”Clar e cel mai important gol de până acum. Mă bucur că am câştigat, mă bucur că am înscris, dar meritul e al tuturor jucătorilor. Nu mă consider erou, toţi împreună am muncit, am obţinut împreună victoria. Toţi suntem eroi. Am început mai slab, ei au avut o bară. Dar după am dominat jocul, important e că am câştigat. Desigur că avem şanse să ne calificam în grupele Europa League. Acum ne gândim la Guimaraes, avem şanse de calificare. Trebuie să jucăm cu inima şi Dumnezeu o să fie cu noi”, a spus Panţîru, marcatorul golului victoriei, la ProX.

“Foarte greu, până la gol. Au început foarte bine, sunt periculoşi la faze fixe, dar din fericire am reuşit să trecem peste. Am văzut şi eu astăzi acel ziar care a dat ştirea asta, o ştire falsă, chiar îmi părea rău aşa, mereu se găseşte cineva care să dea în noi. Este o ştire total falsă. Antrenează bine, îşi face treaba, a venit din secund, a preluat postul de principal, ne dă încredere în antrenament. Eu cred că este un antrenor foarte bun, este bine că am reuşit să câştigăm”, a declarat Florinel Coman, la Pro-X.

“Am început greu meciul, am avut şansă la acea bară a lor, dar după a fost un joc de tatonare, am dat şi noi bară, ne bucurăm că am reuşit să trecem. Per total, sunt mulţumit. Când câştigi eşti mulţumit. Meciul mergea spre prelungiri, dar a venit această execuţie şi ne bucurăm. Este o victorie foarte importantă, victoriile îţi aduc încredere”, a declarat Florin Tănase la Pro X despre victoria cu Mlada.

“Victoria este numai a băieţilor, meritul este al lor, noi nu am făcut nimic altceva decât să asigurăm continuitate aici. Trebuie să îl felicităm pe el pentru reuşita lui. Ştiam de la început că vor trebui să se facă vreo două schimbări şi asta ne permitea lotul. Am considerat că echipa arată destul de bine aşa şi nu avea rost să facem modificări. Sunt mulţumit pentru atitudinea lor, dar, încă o dată, competiţia i-a motivat şi nu altceva.

Eu consider că s-a descurcat extraordinar (n.r. – Thierry Moutinho, pe post număr 9). A fost un nouă fals, la asta ne-am şi gândit, că e un jucător care ţine de minge. Din punctul meu de vedere, a făcut un joc foarte bun.

(n.r. – dacă vrea să continue) Bineînţeles că vreau! Cine nu ar vrea? Întrebaţi un antrenor care nu ar vrea să rămână”, a declarat Vergil Andronache, la Pro-X.

FK Mladá Boleslav – FCSB 0-1 (0-0)

A marcat: Panţîru (90+1)

FK Mladá Boleslav: Seda – Křapka, Takács, Pudil, Tulio (Fulnek 46) – Bucha, Hubínek, Matějovský, Ladra – Wagner (Ewerton 70), Mešanović.

Antrenor: Jozef Weber.

FCSB: Vlad – Creţu, Planić, Cristea, Soiledis – Ov. Popescu, Vînă, Oaidă – Tănase, Moutinho (Panţîru 63), Coman.

Antrenor: Vergil Andronache.

Cartonașe galbene: Křapka (45+2, 75), Fulnek (90+5) / Cristea (28), Tănase (48), Soiledis (50), Coman (61), Planić (84).

Cartonașe roșii: Křapka (75).

Arbitru: Jonathan Lardot. Asistenţi: Florian Lemaire şi Romain Deviller. Arbitru de rezervă: Nathan Verboomen (toți din Belgia).