Europa League, play off/ Roși-albaștri au reușit doar o remiză cu Vitoria și se pregătesc pentru asaltul din Portugalia

0 266

FCSB și Vitoria Sport Clube au terminat la egalitate, scor 0-0, prima manșă a play-off-ului UEFA Europa League, disputată pe stadionul “Marin Anastasovici” din Giurgiu, la care au asistat aproximativ 4500 de spectatori.

Cu o victorie în ultimele șapte partide în toate competițiile, fanii FCSB aveau speranțele la un minim istoric, dar staff-ul tehnic promitea o altă echipă în meciul cu portughezii, încurajat și de revenirile lui Pintilii și Gnohere.

Prima tresărire a venit în minutul 3, la reluarea cu capul a lui Planic, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Prudența a fost cuvântul de ordine pentru ambele echipe, care s-au luptat pentru a câștiga controlul asupra mijlocului terenului.

În minutul 23 a apărut prima mare ocazie de gol. Crețu a centrat perfect în mijlocul careului, până la Coman și internaționalul de tineret a reluat din prima, însă bara s-a opus deschiderii scorului pe arena din Giurgiu.

Treptat, jucătorii FCSB au pus stăpânire pe joc și au căutat cheia cu care să deschidă lacătul apărării Vitoriei.

În minutul 40, Vînă a trecut și el pe lângă a înscrie, dar șutul său, deviat de Coman, a fost reținut cu siguranță de veteranul Douglas.

Cea mai mare ocazie de gol a partidei a fost tot în contul echipei noastre. Căpitanul Pintiii a trimis o pasă până la Coman, care, singur în partea dreaptă, a șutat, dar pe direcția balonului s-a aflat portarul grupării portugheze.

Începutul celei de-a doua reprize a găsit-o pe FCSB tot în atac, prin Ovidiu Popescu, care a centrat în gura porții, doar că defensiva portughezilor nu a fost surprinsă.

Intrat la pauză în locul lui Roman, Adi Popa a primit o pasă în flancul stâng, însă șutul său a fost respins în corner, rămas și el fără rezultat pe tabelă.

O dată cu ieșirea lui Mihai Pintilii, FCSB nu a mai fost acea echipă ofensivă, a pierdut mijlocul terenului și a permis jucătorilor portughezi să echilibreze ostilitățile. În acest context, s-au înmulțit acțiunile în careul lui Bălgrădean, care a oferit siguranță prin intervențiile sale.

Până la final, niciuna intre echipe nu a reușit să se surprindă în mod decisiv, astfel că ecuația calificării va fi rezolvată săptămâna viitoare, în Portugalia.

Totuși, până la returul cu Vitoria Sport Clube, FCSB o va întâlni, duminică, de la ora 21:00, pe Gaz Metan Mediaș, într-o partidă contând pentru runda a VII-a a Ligii I.

Reacții după meci:

“A fost un meci foarte bun pentru noi, o prima repriză bună. Ne-a ieşit jocul, ne-am creat foarte multe ocazii, dar, din păcate, nu am reuşit să înscriem. Părerea mea este că da, mergem cu prima şansă. Înainte de meci, am vorbit în vestiar, am zis să stăm foarte bine defensiv, să nu primim gol, că de dat vom da. Din fericire, nu am luat gol, dar, din păcate, nu am reuşit să marcăm. Cred că dacă reuşeam să înscriem un gol, altfel decurgea meciul.

(n.r. despre meciul cu Mediaş) Aşa trebuia să jucăm de când a început campionatul, părerea mea. Au fost şi foarte mulţi jucători accidentaţi, aşa că nu am avut foarte mulţi jucători în lot. Noi încă mai credem în titlu. De ce să nu credem? Sunt zece puncte, după ce se înjumătăţesc, sunt cinci. Trebuie să câştigăm meciurile pe care le avem cu echipele din faţa noastră. Putem spune că meciul de la Guimaraes este meciul sezonului. V-am spus, trebuie să mergem să facem un meci foarte bun. Este o echipă grea, este greu să joci cu o echipă cum sunt ei” , a declarat Florinel Coman.

“Dacă dădea gol Coman, era mult mai simplu, dar important e că i-am văzut, ştim cum sunt şi eu zic că avem şanse. Depindem doar de noi. Să nu mai vorbim de Mlada, că sunt două echipe diferite, nu au nicio legătură. De aceea au ajuns în play-off, se vede că e o diferenţă foarte mare, e o echipă mult mai tehnică. Important e să avem atitudinea şi determinarea din această seară şi dacă vom juca aşa şi în retur vom avea o şansă foarte mare.

Pentru mine cel mai important era să nu primim gol. Dacă dai gol în deplasare, contează enorm. Eu sper să nu neglijăm meciul cu Mediaş. Deja e prea mult şi nu cred că mai are rost. Dacă vrem să jucăm în play-out, atunci sacrificăm toate meciurile. Nu văd rostul. Suntem 31 de jucători, cred că sunt destui care pot să joace la Mediaş. Nu cred că se mai mizează pe tineri. Cred că se va alinia un 11 foarte bun şi să sperăm că vom scoate un rezultat foarte bun.

(n.r. despre antrenor) Suntem fotbalişti profesionişti, avem salariile la zi. Ce putem face? Am semnat contract pentru a juca fotbal. Acum ce să zicem de domnul Andronache? Îl avem aici, nu e corect să vorbim faţă de el. Mie îmi e mai greu să vorbesc despre Bogdan, despre Badea, despre ce străin mai era vorba. Sunt lucruri care mă depăşesc. Mă simt aiurea să vorbesc. E lipsă de respect. Omul e cu noi în vestiar, trăieşte în fiecare zi cu noi, vorbeşte cu noi, ar fi urât din partea mea. Şi eu l-aş aduce pe Mourinho dacă aş putea. Sau eu mi-aş dori să vină Jurgen Klopp, dar nu sunt eu în măsură” , a spus Mihai Pintilii.

FCSB – VITORIA SC 0-0

FCSB: Bălgrădean – Crețu, Planic, Soiledis, Panțîru – Vînă (Gnohere 60), Pintilii (Oaidă 66), Ov. Popescu – M. Roman (Ad. Popa 46), Coman, Tănase.

Antrenor: Vergil Andronache

Vitoria SC: Douglas – Sacko, Tapsoba, Bondarenko, Hanin – Pepe, Al Musrati, Almeida (Poha 62) – Rochinha (Rafa Soares 66), Duarte (Guedes 76), Davidson.

Antrenor: Ivo Vieira

Cartonașe galbene: Crețu (17), Tănase (53), Pintilii (58), Ov. Popescu (88) / Musrati (15).

Arbitru: Matej Jug. Asistenți: Matej Zunici, Grega Kordez. Rezervă: Nejc Kajtazovic (toți din Slovenia).