Victorie la Craiova și FCSB se pregătește de derby-ul cu CFR Cluj!

0 284

FCSB a câștigat partida susținută, în deplasare, în fața celor de la Universitatea Craiova, cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Juvhel Tsoumou, în minutul 88, într-o partidă contând pentru etapa a IX-a a Ligii I.

Suflarea roș-albastră a revenit la emoțiile Ligii I, după o pauză prilejuită de meciurile echipei naționale, în fața unui adversar superior la nivelul poziției din clasament. Pe teren însă, lucrurile au stat exact invers, FCSB aflându-se mereu la conducerea jocului.

În minutul 23, Pintilii a trimis o pasă de aproximativ 60 de metri pentru Coman, dar atacantul nostru a fost deposedat de adversar. La această fază, căpitanul nostru a fost faultat în mod grosolan de Mihăilă, care a și primit galben pentru intervenție.

Prima mare ocazie de gol a partidei s-a petrecut la poarta roș-albastră, în minutul 31, atunci când Ivanov i-a servit o pasă foarte bună lui Cicâldău, dar acesta a reluat imprecis.

Cu trei minute înainte de pauză, FCSB a avut cea mai mare ocazie de gol a partidei. Coman a săltat mingea peste un adversar și l-a lăsat pe Hora singur cu portarul Pigliacelli. Atacantul s-a pripit și a reluat slab, ocazie pentru portarul italian să mulțumească divinității.

În partea secundă, luptele crâncene de la mijlocul terenului s-au întețit. În minut 57, tribunele s-au înfierbântat la căderea în careu a lui Ivan, dar arbitrul Istvan Kovacs a indicat reluarea jocului cu repunere din colțul careului de 6 m.

Fanii olteni sperau într-o victorie, la fel ca și jucătorii lui Victor Pițurcă, dar e greu să faci așa ceva, fără un șut pe spațiul porții.

Defensiva oaspeților a fost la înălțime și nu le-a permis adversarilor să amenințe periculos poarta lui Bălgrădean.

În minutul 64, antrenorul Bogdan Argeș Vintilă a aruncat în luptă ultima achiziție a clubului, Juvhel Tsoumou, care i-a luat locul lui Hora.

Cei care au înscris au fost roș-albaștri, în minutul 88. Tănase a recuperat după un aut, i-a pasat cu călcâiul lui Coman și internaționalul român a șutat de la aproximativ 18 m, cu pământul, ceea ce a făcut ca balonul să îl lovească în față pe Pigliacelli și să ajungă la Tsoumou, care l-a executat cu sânge rece.

În etapa următoare, FCSB va întâlni, pe teren propriu, campioana en-titre, CFR Cluj, partidă la care jucătorii așteaptă ca fanii să umple tribunele Arenei Naționale. De remarcatr faptul că în foarte multe momente galeria roș-albastră a dominat fondul sonor pe un stadion arhiplin.

Reacții după meci:

„În capul meu a fost să înscriu și să-mi ajut echipa, cred că am făcut un meci bun în această seară. Steaua e cea mai mare echipă din România. N-a fost o problemă să vin în probe, oricine ar fi acceptat această oportunitate. Ei mi-au dat încredere, iar eu i-am răsplătit pe teren. Nu m-am gândit la bani în primul rând.  Mi-am amintit de Germania după atmosfera din seara asta, care reprezintă încă un argument pentru jucători să joace bine”, a spus Tsoumou la TV Digi Sport.

Mă bucur pentru această victorie și pentru jucători. Meritau această victorie și în această manieră de joc nu aveam cum să ieșim cu alt rezultat. Am blocat Craiova, nu le-am dat spații de joc, iar asta spune multe despre echipa noastră.

Avem o echipă foarte bine organizată. I-am redus la tăcere cu jocul nostru. Am avut controlul jocului, iar dacă terenul era mai bun am și avut mult mai mult controlul jocului. Îmi felicit jucătorii pentru că au aplicat ceea ce am făcut la antrenament. Încep ușor ușor să-și revină și o să redevenim echipa care am fost înainte, echipa campioană. Am citit foarte bine jocul Craiovei și știam unde au probleme. Diferența o fac jucătorii, eu am jucători mai buni. Domnul Pițurcă este mult mai titrat decât mine, iar eu acum încerc să răzbat în această lume”, a spus Bogdan Vintilă la finalul jocului.

Universitatea Craiova – FCSB 0-1 (0-0)

A marcat: Tsoumou (88)

Universitatea: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Vătăjelu – Ivanov, Cicâldău, Mateiu – L. Nițu (Bărbuț 19, M. Roman 83), Ivan, Mihăilă.

Antrenor: Victor Pițurcă

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Planic, Cristea, Panţîru – Oaidă, Pintilii (Ov. Popescu 46), Fl. Tănase – Ad. Popa (Moruțan 72), Hora (Tsoumou 64), Fl. Coman.

Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Cartonașe galbene: Bărbuț (21), Mihăilă (23), Papură (26), Ivan (71), Martic (82) / Fl. Coman (9), Panțîru (59), Ov. Popescu (78), Fl. Tănase (82).

Arbitru: Istvan Kovacs. Asistenți: Vasile Marinescu, Ovidiu Artene. Al patrulea oficial: Mazilu Florin Ovidiu.