FCSB lider în Liga 1 după victoria clară cu FC Botoșani

0 321

FCSB a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii I de fotbal, după ce a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 4-1 (1-1), sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii I de fotbal.

Surprinzător, oaspeţii au deschis scorul prin Eduard Florescu (19), cu un şut din afara careului, dar roș-albaștri au egalat rapid, prin Dennis Man (21), după o fază care a început cu o ratare uriașă a lui Sergiu Buș.

FCSB s-a desprins după pauză, în decurs de trei minute, prin golurile marcate de Florin Tănase (51 – penalty), după un fault comis de Alexandru Ţigănaşu la Olimpiu Moruţan, şi Dennis Man (53), pe contraatac. Tănase a închis tabela (71), cu o execuţie superbă, din lovitură liberă.

FCSB este cea mai ofensivă echipă din Liga 1, cu 28 de goluri înscrise, dintre care 18 le aparțin lui Man și Tănase, ambii convocați la echipa națională, alături de Iulian Cristea și, în premieră, Valentin Crețu. De asemenea, Andrei Vlad, Darius Olaru, Gabriel Simion și Olimpiu Moruțan au fost convocați de Adrian Mutu pentru partida României U21 din Danemarca, decisivă pentru calificarea la EURO U21 de anul viitor. Man şi Tănase sunt golgheterii la zi ai campionatului, cu 9 goluri fiecare.

Reacții după meci:

„Ne-am revenit, am luat gol repede dar ne-am făcut jocul nostru. Băieții au fost montați și am câștigat până la urmă. Noi, fundașii, asta ne dorim, să nu luăm gol. Din păcate, am primit un gol, dar am dat 4. Am luat gol la prima acțiune cred, dar e bine că ne mișcăm din ce în ce mai bine. Ne dorim să rămânem pe primul loc până la final. Pe băieți îi simt foarte montați, nu s-a mai luat titlul de mult și am înțeles toți ce trebuie să facem. Suntem un grup foarte unit, muncim foarte bine la antrenament și asta se vede pe teren. Avem jucători foarte talentați, dar fără muncă și ambiție nu pot face nimic”, a spus Crețu, la TV Telekom Sport.

„Mă bucur că eu cu Tase (n.red. – și Florin Tănase a reușit o „dublă”) reușim să culegem roadele. Ne doream foarte mult să ieșim de pe teren pe locul 1. Ne bucurăm că am reușit să câștigăm. Trecem printr-o perioadă bună, avem doar motive de bucurie. Probabil că în acest sezon reușim să gestionăm situațiile mult mai bine decât anul trecut, asta se vede și pe teren. Am avut șansa să egalăm foarte repede și asta ne-a dat și ocazia să revenim în joc. Am muncit mult să ajungem pe primul loc și nu mai vrem să îl pierdem. Ăsta este obiectivul nostru. Dacă ne vom pregăti așa cum am făcut-o până acum, nu văd de ce am pierde primul loc”, a declarat Denis Man la TV Telekom Sport.

”Mă bucur că am reușit să înscriu, nu știu dacă-s omului meciului. Toată echipa a jucat foarte bine, mai ales în repriza a doua. Dar mă bucur că am înscris. Gol ca al doilea? N-am mai dat de când eram mic, la republicani B. La antrenamente mi-a mai ieșit, la meciuri nu. Nu am competiție cu Dennis Man. M-aș bucura să dea gol meci de meci și să luăm cele trei puncte. Cred că și invers e valabil, gândește la fel. Avem calitate și muncim bine la antrenamente. Cred că doi ani am așteptat convocarea la națională. Mă duc cu un moral bun, sper să joc și să o fac cât mai bine. Îmi doresc să continui forma bună, de aia mă duc. Important e că sunt într-o formă cât de cât bună, sper să am evoluții OK. Nu știu când o să plec de la FCSB. În perioada de transferuri, dar nu știu anotimpul”, a spus Florin Tănase după finalul partidei.

“Am avut o primă repriză cu un început ezitant, am primit și un gol. Important e că am revenit rapid, am și egalat destul de repede, iar asta ne-a dat încredere. În repriza a doua am controlat în totalitate jocul, ne-am desprins. O victorie importantă pentru noi. Man și Tănase sunt într-o formă foarte bună, mă bucur pentru ei, sper să o țină cât mai mult așa, dar vreau să remarc jocul întregii echipe. Victoria noastră nu poate să fie pusă la îndoială.

Nici n-am apucat să mă gândesc la primul loc. Prea repede a venit. Normal că ne doream, important e să ne menținem aici. Mă bucură evoluția noastră, campionatul e lung, mai sunt multe meciuri de disputat, mai pot apărea surprize, dar sper ca noi să n-avem surprize neplăcute. Nu se pune problema de încredere din partea mea pentru Sergiu Buș. El știe foarte bine ce vreau de la el, avem o relație foarte bună. În schimb, nu reușește să marcheze, iar un atacant are o problemă când nu poate marca. Nu știu nimic despre plecarea lui”, a declarat antrenorul roș-albaștrilor, Toni Petrea, după victoria cu FC Botoșani.

FCSB – FC Botoşani 4-1 (1-1)

Arena Naţională – Bucureşti

Au marcat: Dennis Man (21, 53), Florin Tănase (51 – penalty, 71), respectiv Eduard Florescu (19).

Șuturi pe poartă 8-4; Șuturi pe lângă poartă 3-4; Cornere 9-1

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Briceag (Panţîru ’46) – Şut (Simion ’68), Tănase (Oaidă ‘90+1), Olaru (Popescu ’76) – Man, Buş (Vînă ’46), Moruţan. Antrenor: Toni Petrea

FC Botoşani: Hankic – Patache, Şeroni, Haruţ, Ţigănaşu (Papa ’60) – Ed. Florescu, J. Rodriguez, Holzmann – M. Roman (Chalkiadakis ’75), Toutouh (Tîrcoveanu ’75), Caia (Camara ‘7). Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Şut ’63, Miron ‘77 / Rodriguez ’22, Şeroni ‘44

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Octavian Şovre, Radu Adrian Ghinguleac – Iulian Dima

Observator: Eduard Dumitrescu