Victorie de moral înaintea dublei din Liga Națiunilor

0 321

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Belarus cu scorul de 5-3 (4-0), miercuri seara, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti.

Pentru tricolori au marcat Bogdan Mitrea (11), Răzvan Marin (19 – penalty), Ionuţ Nedelcearu (31, 55) şi George Puşcaş (44), în timp ce golurile oaspeţilor au fost reuşite de Iuri Kendiş (63), Ivan Bahar (81) şi Vladislav Klimovici (90+2).

Cu un sistem de joc schimbat dar și cu o formulă de start nouă, naționala României a reușit o victorie lejeră în amicalul cu formația Belarusului. Prima repriză a fost una foarte bună pentru echipa antrenată de Mirel Rădoi, tricolorii anunțând încă din start o bună evoluție. Denis Man a avaut prima șansă de a deschide scorul în minutul 7 însă a fost blocat la timp, la 6 metri de țintă de fundașul Bordaciov. Patru minute mai târziu aveam să asistăm la deschiderea scorului. Marin a centrat perfect în careul oaspeților iar Mitrea, bine plasat, a trimis balonul cu capul în poarta adversă. În minutul 18 tricolorii au primit o lovitură de la 11 metri după ce Pușcaș a fost faultat în careu de Naumov. Răzvan Marin a executat impecabil loviturade pedeapsă și România conducea cu scorul de 2-2.

Florin Tănase, revenit în selecționata României a avut la rândul său două mari ocazii de gol în minutul 21 când șutul său a fost reținut de portarul oaspeților și în minutul 29 când Bordaciov l-a blocat pe jucătorul roș-albaștrilor în fața porții. A urmat apoi golul de 3-0. Nedelcearu a profitat de lipsa de reacție a fundașilor belaruși și a înscris din apropiere după un corner executat de Tănase. Pușcaș a ridicat scorul la 4-0 în minutul 44 după ce a reușit să păcălească cu o întoarcere spectaculoasă fundașii adverși.

După pauză, tricoolorii antrenați de Mirel Rădoi au ridicat scorul la 5-0 prin același Nedelcearu care a deviat în plasă mingea respinsă de Cicikan în urma unui șut de la 20 de metri executat de Tănase.

Majorarea scorului a permis echipei noastre să se relaxeze lucru de care au profitat adversarii. Kendiș a reușit să înscrie pentru 5-1 în minutul 63 al partidei, acesta profitând de o respingere neinspirată a lui Mogoș. Selecționata Belarusului a inscris în minutul 81 un nou gol prin Bahar. A urmat apoi o lovitură de la 11 metri dictată de centralul partidei in urma unui fault a lui Mitrea la Skaviș. Lazar a reușit însă să apere penalty-ul executat de Iablonski.

Belarus a reușit să marcheze un nou gol în ultimele secunde ale partidei (90+2), prin Klimovici, care a trecut fără probleme prin centrul apărării noastre, la o minge trimisă de Piacenin prin faţa careului mare.

Prima reprezentativă va juca împotriva Norvegiei, pe 15 noiembrie, de la ora 21:45 (Arena Naţională, Bucureşti), şi a Irlandei de Nord, la 18 noiembrie, de la ora 21:45 (Windsor Park, Belfast), ambele în Liga Naţiunilor, dar importante şi pentru clasamentul FIFA, care va determina urnele pentru tragerea la sorţi a grupelor preliminare pentru CM 2022.

România – Belarus 5-3 (4-0)

Ploieşti, Stadion ”Ilie Oană” / meci amical

Au marcat: Bogdan Mitrea (11), Răzvan Marin (19 – penalty), Ionuţ Nedelcearu (31, 55), George Puşcaş (44), respectiv Iuri Kendiş (63), Ivan Bahar (81), Vladislav Klimovici (90+2).

Ocazii de gol 18-13; Șuturi pe poartă 7-7; Șuturi pe lângă poartă 1-3; Șuturi blocate 10-3; Cornere 10-5

Evgheni Iablonski a ratat un penalty în min. 83, a apărat David Lazar.

Au evoluat echipele:

România: 16. David Lazar – 5. Ionuţ Nedelcearu, 4. Bogdan Mitrea, 3. Alin Toşca (6. Iulian Cristea, 46) – 13. Vasile Mogoş (2. Valentin Creţu, 70), 18. Răzvan Marin (căpitan; 17. Eric Bicfalvi, 70), 8. Dan Nistor, 11. Cristian Ganea – 20. Dennis Man (23. Alexandru Băluţă, 58), 9. George Puşcaş (7. Denis Alibec, 58), 19. Florin Tănase (10. Alexandru Maxim, 57). Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 1. Cristian Bălgrădean, 12. Ciprian Tătăruşanu – 14. Alexandru Albu, 15. Bogdan Ţîru, 21. Cristian Manea, 22. Mario Camora.

Belarus: 16. Anton Cicikan – 5. Denis Poliakov, 4. Nikita Naumov (15. Roman Iuzepciuk, 46), 21. Maksim Bordaciov, 2. Kiril Piacenin – 9. Max Ebong (22. Igor Stasevici, 62), 18. Ivan Maevski (căpitan; 14. Evgheni Iablonski, 62), 8. Andrei Haciaturian (17. Vladislav Klimovici, 70), 10. Ivan Bahar – 23. Iuri Kendiş, 7. Denis Laptev (11. Maksim Skaviş, 62).
Rezerve neutilizate: 12. Igor Hatkevici – 6. Roman Begunov, 3. Aleksandr Pavloveţ, 20. Aleksandr Sacivko.

Arbitru: Gheorghi Kabakov; arbitri asistenţi: Martin Margaritov, Dian Valkov (toţi din Bulgaria); al patrulea oficial: Marcel Bârsan (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Naumov (19), Bicfalvi (70), Mitrea (75), Bahar (90+1).