(VIDEO) România, calificată la Campionatul European Under-21

0 301

Selecţionata Under-21 a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal pentru tineret din 2021, după ce a terminat la egalitate cu Danemarca, 1-1 (0-0), marţi seara, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, în ultimul meci din Grupa a 8-a a preliminariilor.

Este a doua calificare consecutivă la un turneu final pentru echipa națională de tineret a României. Calificarea s-a obținut greu, am depins de jocul rezultatelor iar la un momentdat am fost în afara Euro după ce danezii au deschis scorul în urma unui 11 metri acordat cu foarte mare ușurință de centralul partidei.

Partea bună este că echipa noastră a dominat clar această partidă având ocazii mari de gol în special în prima repriză. Olaru și Man au deschis seria ratărilor pentru echipa națională, apoi Costache care singur cu portarul nu a găsit drumul spre gol. Toate aceste situații s-au petrecut în primele 11 minute ale meciului. Mățan a avut și el o mare ocazie de gol în minutul 25 cand a reluat de la câțiva metri de poartă, mingea fiind respinsă de portarul advers.

Repriza a doua a început din păcate pentru noi cu lovitura de la 11 metri dictată de central la o cădere teatrală în careul de 16 metri a lui Garamy. Penalty-ul a fost transformat de Laursen. Era minutul 50 și echipa antrenată de Adi Mutu trebuia s- alerge după egalare.

După o serie de atacuri tricolore la poarta lui Christensen , Danemarca a fost nevoită să joace în 10 oameni când Hausner a fost eliminat foarte ușor pentru un fault la Mățan infracțiune de joc pe care arbitrul a considerat-o a fi în postură de ultim apărător.

În minutul 72 România avea să marcheze golul egalizator. Olaru a șutat din afara careului, mingea a lovit bara din stânga porții adverse, a ricoșat la Moruțan care a centrat în fața porții de unde Costache a trimis în poartă.

Tricolorii au mai irosit două mari ocazii de gol prin Mățan care a șutat de 20 de metri puțin pe lângă poartă și Hagi, în ultimul minut de joc, șutul său fiind blocat de un fundaș danez.

De remarcat că în ultimile 10 minute jucătorii români au pasat la centrul terenului, lejer, mulțumiți cu acest rezultat de galitate. Au fost minute în șir în care mingea a fost pasată de fotbaliștii români fără ca danezii să fie interesați să facă presing.

În clasamentul final al grupei, pe primul loc s-a clasat Danemarca, 26 puncte, urmată de România, 20 puncte, Ucraina, 16 puncte, Finlanda, 13 puncte, Irlanda de Nord, 9 puncte, Malta, 1 punct.

Cele nouă câştigătoare ale grupelor preliminare şi cele mai bune cinci echipe clasate pe locul al doilea se alătură gazdelor Ungaria şi Slovenia la EURO 2021 de tineret. Meciurile din cele patru grupe ale turneului final se vor desfăşura între 24 şi 31 martie 2021. Echipele calificate mai departe din grupe, primele două clasate, vor lupta pentru titlul european în fazele eliminatorii programate în aceleaşi două ţări, Ungaria şi Slovenia, în perioada 31 mai-6 iunie 2021.

Reacții după meci:

„Mă bucur. Aș vrea să dedic victoriei familiei mele, dar în special mamei mele, astăzi este ziua ei de naștere. La mulți ani, mamă! Calificarea la EURO este un lucru foarte important pentru mine, pentru această generație extraordinară. Sunt niște fotbaliști de excepție și pe viitor ei vor forma naționala mare.

Trebuie să îi mulțumim și lui Mirel Rădoi, care a ajuns 10 puncte în această calificare. Când se termină totul cu bine, toată lumea este fericită. Ne-a ajutat Bosnia (n.red. – care a învins Belgia, scor 3-2), dar arbitrul nu. Era păcat să fi pierdut o calificare cu două penalty-uri invetate, în Ucraina și în această seară, dar cu ajutorul lui Dumnezeu s-a făcut dreptate.

În afară de calificare, băieții au arătat că joacă fotbal, am dominat Danemarca de la un capăt la coadă, nu cred că au ajuns de 3 ori la poarta noastră. Băieții s-au mișcat foarte bine tactic, sunt mulțumit. Cei care sunt aici și cei care au contribuit la această calificare, precum Dennis Man, trebuie felicitați”, a declarat Adi Mutu la finalul meciului, la PRO X.

„Emoții au fost și de partea noastră, contează cum le gestionezi. Am făcut-o bine, chiar dacă ne-au condus cred că noi am dominat meciul. Am avut ocazii, știam că până la sfârșit vom marca și apoi am știut că egalul este bun și am ținut mingea. Suntem fericiți, am scris istorie, nu s-a mai întâmplat ca echipa națională să se califice la două Campionate Europene la rând. Am făcut țara mândră.

Sunt fericit, e un moment frumos în cariera mea, sunt mândru să port banderola și tricoul cu #10, asta mă face un fotbalist mai bun. Ambiția este de două ori mai mare, sper ca în viitor să continui să port banderola de căpitan și numărul 10.

Le promit fanilor că vom da totul, 100%, pentru tricou, pentru ei și familiile noastre. Dacă vor fi alături de noi, cu siguranță vor fi fericiți. Am arătat-o campania asta și campania trecută, avem o generație bună care vine din spate. Cu siguranță nu vom dezamăgi”, a declarat Ianis Hagi la PRO X.

„Nu îmi vine să cred nici acum. Chiar mă gândeam înainte de meci că trebuie să mai marchez și eu. Nu prea am făcut-o nici la CFR Cluj, măcar aici să mai marchez, să mai spăl din păcate. Nu am cuvinte. Toți m-au încurajat și până la urmă am reușit să marchez. Toți eram foarte nervoși, așteptam să se termine meciul odată, și până la urmă s-a terminat cu bine. Sunt pur și simplu blocat, nu îmi vine să cred. Când eram mic doar visam la asta. Am păstrat tricoul și nu îl voi da nimănui. Prima dată îmi voi suna familia, pe prietena mea, se adună mult, există mult stres și după ce vine un gol ca ăsta te descarci, a declarat Valentin Costache, marcatorul golului egalizator.

ROMÂNIA – DANEMARCA 1-1

Costache 72 / Laursen 50-pen.

Ocazii de gol 13-2; Șuturi pe poartă 5-1; Șuturi pe lângă poartă 4-0; Șuturi blocate 4-1; Cartonașe galbene 0-3; Cartonașe roșii 0-1

ROMÂNIA U21: 1. Vlad – 2. Boboc, 4. Pașcanu, 15. Ciobotariu, 19. Haruț – 9. Moruțan, 14. Marin, 22. Olaru – 10. Hagi-cpt., 21. Costache (7. Carnat, 76), 20. Mățan. Selecționer: Adrian Mutu

Rezerve: 12. Aioani – 3. Opruț, 5. Itu, 6. Simion, 8. Casap, 11. Cîmpanu, 16. Petrila, 18. Vlădoiu

DANEMARCA U21: 1. Christensen – 2. Sery, 5. Nelsson-cpt. (19. Hausner, 53), 4. Bech, 3. Klitten – 9. Laursen, 20. Kofod Andersen, 8. Nartey – 7. Isaksen (6. Daramy, 46), 10. Jensen (12. Madsen, 62), 15. Lindstrom (11. Holse, 46). Selecționer: Albert Capellas

Rezerve: 16. Hermansen – 13. Dyhr, 14. Frederiksen, 17. Nielsen, 18. Torp