Roș albaștri, victorie categorică în fața Universității Craiova

0 351

FCSB a învins-o fără drept de apel pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-0 (1-0), vineri seara, în ultima partidă din etapa a 14-a a Ligii I de fotbal.

Roş-albaştrii s-au impus prin golurile marcate de Dennis Man (39, 55), golgheterul campionatului, şi au revenit pe primul loc în clasament.

FCSB a avut o evoluţie foarte bună şi a ratat şi alte ocazii clare de gol, bare prin Darius Olaru (61, 65), ratări ale lui Man (64, 90) sau Coman (de două ori în min. 81).

Universitatea, fostul lider, a evoluat mai bine în prima repriză, când Ivan Mamut (21) şi Alexandru Cicâldău (34) au beneficiat de ocazii importante, dar Andrei Vlad s-a opus de fiecare dată. De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă în 2014, Universitatea şi FCSB s-au mai întâlnit de 21 ori în principala competiţie internă, două jocuri au fost câştigate de olteni, 17 de către bucureşteni, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Universitatea câştigase ultimul duel, pe 12 iulie anul acesta, cu 2-1 (goluri Cicâldău şi Nistor, respectiv Iulian Cristea). Oltenii au suferit al treilea eşec pe teren propriu în ultimele patru meciuri jucate acasă. FCSB venea după un eşec cu 0-2 la Cluj, cu CFR.

Arbitrul Ovidiu Haţegan s-a aflat la primul său meci după scandalul de rasism de la partida PSG – Istanbul Başakşehir, din Liga Campionilor.

Reacții după meci:

Am întâmpinat o rezistență foarte bună din partea echipei gazdă în prima repriza, am avut mici probleme de organizare defensivă. După pauză, ne-am organizat mult mai bine și nu le-am mai dat nicio șansă. Ne-am făcut jocul de atac și am reușit să marcăm două goluri, cred că puteam să o facem de mai multe ori, dar asta este, importantă este victoria.

Ne bucură această victorie, după care trebuie să ne gândim la meciul următor, de peste trei zile. Trebuie să ne recuperăm cât mai repede și să câștigăm și acel joc.

Faptul că marcăm multe goluri e îmbucurător pentru noi. Să fii pe primul loc e plăcut, dar campionatul este foarte echilibrat, de la o etapă la alta sunt schimbări în clasament. Trebuie să o luăm pas cu pas, să câștigăm cât mai multe puncte pentru ca la final să fim sus. E o victorie importantă cea din această seară, dar nu decisivă“.

Suntem într-o situație inedită cu începerea campionatului atât de devreme, nu știu dacă e un avantaj pentru că nu știm cum va fi vremea, nu știm unde vom avea posibilitatea să ne antrenăm, și nu mă refer doar la noi. Nu știu dacă e o idee bună, dar ăsta e programul. Trebuie să ne adaptăm la condițiile meteo, la orice și să căutăm să ne pregătim foarte bine în perioada asta scurtă.

Încerc să le transmit că putem fi campioni la fiecare antrenament, înainte de fiecare meci, pentru că valoare individuală au, dar trebuie să formeze o echipă, un grup unit ca să putem să câștigăm trofee. Și la capitolul ăsta trebuie să lucrăm, sper să devenim în cel mai scurt timp o forță a campionatului.

Eram obișnuiți cu Arena Națională, un stadion prietenos pentru noi. Asta e situația, dacă nu putem evolua acolo, am găsit varianta Mogoșoaia, e lângă București, un teren bun și sperăm să fim bucuroși și după meciul de luni seară.

Mă concentrez pe finalul acesta de sezon, pe ultimul meci pe care-l mai avem de disputat. Normal că în perioadele de pauză competițională se mai fac mișcări de trupe, avem nevoie de jucători, dar vom vedea ce vom putea realiza. Radunovic va fi un plus, un jucător valoros, bun“, a declarat Anton Petrea, antrenorul roș-albaștrilor după finalul meciului.

„Am întâlnit un adversar bun, aveam nevoie de această victorie pentru moral, pentru a urca din nou pe primul loc. Important este că am strâns rândurile, am știut ce vrem de la această partidă și ne bucurăm că plecăm cu cele trei puncte.

Am început slab meciul, chiar vorbisem la pauză și spuneam să intrăm mai bine a doua repriză, pentru că am fost moi. Chiar și cu acel joc am reușit să înscriem și am intrat la pauză cu un avantaj. Acea pauză de 5-6 zile m-a dat puțin înapoi, nu sunt 100%, trebuie să recunosc. Important este că reușesc să-mi ajut echipa. Suntem mult mai bine decât în anii precedenți, se vede acest lucru pe teren. Cred că suntem mai maturi anul acesta și suntem mai uniți”, a spus Dennis Man, la finalul partidei.

”Mă bucur că am revenit, că sunt sănătos. Am pierdut nemeritat la Cluj, dar e important că azi am revenit pe primul loc. Ei au controlat prima repriză, apoi i-am surprins cu primul gol. În a doua repriză am fost mult mai buni pe tranziție, am mai marcat doar o dată, dar mai puteam să o facem. Am ratat multe ocazii, dar sperăm să ne intre în meciul cu Sepsi.

Simt că suntem mult mai puternici ca în anii trecuți. Cu siguranță vom fi și mai puternici după cantonamentul de iarnă. Poate fi sezonul nostru. Normal că-mi doresc să joc într-un campionat mai puternic, fiecare fotbalist își dorește asta. O să vedem la vară”, a declarat Florin Tănase, căpitanul roș-albaștrilor.

Universitatea Craiova – FCSB 0-2 (0-1)

Stadion ”Ion Oblemenco” – Craiova

A marcat: Dennis Man (39, 55).

Șuturi pe poartă 6-7; Șuturi pe lângă poartă 6-4; Cornere 4-7

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, M. Constantin, Bancu – Nistor, Bic (Screciu ’78), Cicâldău (Căpăţână ’78) – Baiaram (Ivan ’30), Mamut, Ofosu (Bărbuţ ’70). Antrenor: Corneliu Papură

FCSB: A. Vlad – V. Creţu, I. Cristea, Ov. Popescu, Panţîru (Briceag ’46)- Moruţan, G. Simion (Perianu ’64), Olaru – D. Man, Fl. Tănase (Buziuc ’82), Fl. Coman (O. Popescu ’82). Antrenor: Anton Petrea

Cartonaşe galbene: M. Constantin ’26, Pigliacelli ’80 / Coman ’50

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observator CCA: Aron Huzu (Sibiu)