Roș-albaștri, victorie la scor de neprezentare în meciul cu Astra

0 306

FCSB a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 3-0 (0-0), vineri seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în ultimul meci din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal.

FCSB a dominat meciul, dar a reuşit să facă diferenţa abia pe final, marcând cele trei goluri în ultimul sfert de oră. Dennis Man (77) a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma centrării muntenegreanului Risto Radunovic, venit n această iarnă de la Astra. Victoria roş-albaştrilor a fost parafată de dubla lui Florin Tănase (81, 89).

Liderul a avut mai multe ocazii de gol, printre care şi o bară, prin Florinel Coman (11).

Astra a irosit o mare situaţie de gol prin Mihai Răduţ (25), care a reluat din câţiva metri în portarul Andrei Vlad. Oaspeții veneau după cinci meciuri consecutive fără înfrângere (trei victorii, două egaluri).

În tur, FCSB s-a impus cu acelaşi scor. Man (13 goluri) şi Tănase (11) sunt golgheterii la zi ai campionatului.

Reacții după meci:

”După aspectul jocului, cel puţin din repriza a doua, am dominat adversarul categoric, mă gândem că tre să pice golul cât mai curând pentru că intram în criză de timp şi poate nu mai reuşeam să marcăm.  După aspectul jocului, aveam certitudinea că vom marca. Ştiam că sunt o echipă organizată, periculoasă pe contraatac, ceea ce s-a întâmplat şi s-a dovedit în prima repriză când au avut o situaţie bună de a marca. Prima repriză echilibrată, a doua am reuşit să-i  împingem mai mult, să se retragă mai mult. De Radunovici sunt mulțumit. Nu cred că a greşit vreo pasă, a jucat foarte bine, mă bucur că s-a adaptat foarte repede la stilul nostru de joc şi băieţii l-au primit foarte bine în echipă. A avut o evoluţie consistentă şi nu poate decât să mă bucure lucrul asta şi să-mi dea încredere pe viitor. Sunt mulţumit de lotul avut, mă bucur că avem jucători polivalenţi care pot juca pe multe posturi. Aşteptăm revenirea lui Nedelcu, Filip şi atunci poate vom avea mai multe soluţii. N-am de ce să fiu nemulţumit. Totul timpul e nevoie de jucători, dar momentan ne descurcăm cu ce avem la dispoziţie”, a declarat Anton Petrea la finalul meciului.

„Am început bine anul. Suntem fericiți. Am întâlnit o echipă care s-a apărat foarte bine. Am reușit să pătrundem și să marcăm. Ne dau încredere aceste puncte. E normal să intri în panică odată cu trecerea timpului. Vezi că pătrunzi greu, nu reușești să ajungi la poartă. E frustrant. Contează că am pus 3 puncte în clasament”, a declarat Denis Man la Look Sport.

Sunt bucuros că am luat cele trei puncte, aveam nevoie pentru a ne distanța de Craiova și de CFR Cluj. Sunt bucuros și pentru golurile marcate, dar în primul rând mă bucur pentru victoria echipei, ne dă încredere.  Am întâlnit o echipă care nu ne-a dat spații, e greu până dai primul gol.

Noi am făcut un lucru normal, am mers în cantonament și ne-am pregătit, iar unii au cerut să intrăm în carantină, să își bată joc de munca noastră.  Eu zic că se putea cere o derogare ca toate echipele să plece într-un cantonament. Dacă ar ști ei cât am stat noi prin aeroport, am avut problemele și cu avionul și cu schimbarea aceasta de temperatură”, a declarat căpitanul roș-albaștrilor, Florin Tănase.

Noi am avut ocaziile mai mari, dar am ratat. Ăsta este fotbalul. Până la primul gol, FCSB nu a avut nicio ocazie. Dacă nu trebuia să-l schimb pe Găman, puteam juca două zile şi tot nu marcau. 78 de minute, FCSB nu ne-a făcut nicio problemă. Ultimele 13 minute au fost un dezastru, cine vede rezultatul crede că nu am existat“, a declarat Eugen Neagoe, antrenorul Astrei,  la finalul partidei.

FCSB – AFC Astra Giurgiu 3-0 (0-0)

Arena Naţională – Bucureşti

Au marcat: Dennis Man (77), Florin Tănase (81, 89).

Statistică / Șuturi pe poartă: 8-2; Șuturi pe lângă poartă: 4-2; Cornere: 4-0; Intervenții portar: 2-5; Ocazii de gol: 12-4; Cartonașe galbene 2-1

FCSB: Vlad – Creţu (Ov. Popescu ’46), Cristea, Miron, Radunovic – Simion (Perianu ’46), Olaru (Buziuc ’75), Oct. Popescu – Tănase (Oaidă ’90+3), Man, Fl. Coman. Antrenor: Anton Petrea

Astra: Lazar – Sousa, Graovac, Găman (Montini ’71), Bruno – Crepulja – Canadija, Răduţ  (Balaure ’80)- Stahl (Riza ’71), Budescu, D. Gheorghe (V. Gheorghe ’12). Antrenor: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: O.Popescu ’47. Tănase ’67 / Găman ’64

Arbitri: Marcel Bîrsan – Daniel Mitruţi, Bogdan Gheorghe – Ionuţ Coza

Observator: Cristian Nica