Roș-albaștri, victorie lejeră cu FC Voluntari!

0 328

FCSB a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (1-0), vineri, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal.

Liderul s-a impus prin golurile marcate de Dennis Man (38) şi Florin Tănase (71 – penalty), în timp ce pentru ilfoveni a înscris spaniolul Jefte Betancor (90+3 – penalty). Roș-albaștri au dominat clar partida, oaspeții având doar un sfert de ocazie în prima repriză. Golgeterul campionatului, Dennis Man a deschis scorul pentru gazde după o fază frumos lucrată care a făcut șah-mat apărarea ilfovenilor. Roș-albaștri au ratat o serie de ocazii clare în prima repriză astfel că scorul la pauză a fost unul norocos pentru oaspeții din Voluntari.

(Iulian Cristea, detentă impresionantă la o fază de atac a roș-albaștrilor. Foto – Alexandra Grigorescu)

Partea a doua a partidei nu a adus nimic nou. Gazdele au atacat în valuri poarta adversă în timp ce oaspeții au preferat să se apere retras, pe două linii, dând parcă impresia că au venit să nu ia multe goluri pe Arena Națională. După alte ratări, Florin Tănase a ridicat scorul la 2-0 executând impecabil un penalty obținut tot de el. Și în loc de 3 sau 4 la zero s-a făcut 2-1 după ce în minutul 90+3 Voluntari a redus din diferență prin reușita lui Sanchez din lovitură de la 11 metri.

Dennis Man este golgheterul la zi al Ligii I, cu 14 goluri, urmat de Florin Tănase, 13 goluri. FCSB a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere, trei victorii şi două egaluri.

FC Voluntari nu a mai câştigat de opt etape, în care are două egaluri şi şase eşecuri.

Reacții după meci:

”Suntem mulți jucători de atac, trebuie să ne mișcăm foarte mult, să combinăm în absența unui număr 9. Dar orice echipă are nevoie de un număr 9, au fost momente când Sergiu Buș ne-a ajutat foarte mult. E bine că ne-am distanțat momentan, așteptăm pasul greșit al celor de la CFR și Craiova. Aș vrea să îi dedic victoria lui Mihai Pintilii, trece prin niște momente grele în această perioadă,” a declarat Florin Tănase după meci.

“Cred că jocul nostru a fost destul de bun, ne-am creat destul de multe situaţii de a marca. Mi-aş fi dorit să marcăm mai mult. A picat acest penalty în minutul 90+3, din nou o greşeală de-a noastră, ca la Ovidiu. Trebuie să eliminăm aceste erori din faza de apărare. Însă, per total, mă declar mulţumit. Nu le-am dat multe şanse adversarilor noştri, doar pe nişte contraatacuri şi nişte nesincronizări ale noastre. Cred că am impus ritmul şi sunt trei puncte importante.

Probabil că intervine o oarecare relaxare pe final şi o lipsă de concentrare. Trebuie să înţeleagă toată lumea că meciul se încheie când arbitrul pune capăt partidei.

Neavând un vârf autentic, de careu, încercăm să le dăm posibilitatea jucătorilor să aibă o mobilitate mai bună, pentru ca dinamica noastră să ne aducă mai multe şanse de poartă. Ţinând cont de numărul de meciuri şi perioada foarte scurtă între partide, e normal şi ideal să ai un număr cât mai mare de jucători, dubluri pe toate posturile. Dacă reuşim să aducem ceva, bine. Dacă nu, încercăm să ne descurcăm cu ce avem.

Miron a simţit nişte probleme pe aductori şi am considerat să nu forţăm. Sper să nu fie probleme pentru următoarele partide. Ne interesează orice jucător care să ne ajute, nu să-l avem doar la număr. Dar destul de dificil să găsim ce ne dorim, la momentul actual.

(despre faza penalty-ului) Avem doi executanţi la loviturile de la 11 metri. În funcţie de situaţie şi de felul în care se simte jucătorul în momentul respectiv, decidem cine bate. I-am sugerat lui Tănase să ia decizia cea mai bună, dacă să bată el sau Dennis. N-a fost nicio problemă”, a spus Toni Petrea la finalul partidei pentru Look Sport.

FCSB – FC Voluntari 2-1 (1-0), Arena Naţională – Bucureşti
Au marcat: Dennis Man (38), Florin Tănase (71 – penalty), respectiv Jefte Betancor (90+3 – penalty).

Statistică: Șuturi pe poartă 4-3; Șuturi pe lângă poartă 8-1; Lovituri libere 21-18; Cornere 9-2; Intervenții portar 2-2; Ocazii de gol 12-4; Cartonașe galbene 3-2

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, I. Cristea, Miron (Creţu ’73), Radunovic – Oaidă (Olaru ’46), Şut, Fl. Tănase – Man, Fl. Coman, Oc. Popescu (Fulga ’83). Antrenor: Anton Petrea

FC Voluntari: Rodriguez – C. Costin, C. Achim, Armaş, Briceag – Ricardinho (Tavares ’73), Borţoneanu, A. Ivanov (Ilie ’89) – Mailat (I.Gheorghe ’33), Al. Stoica (Jefte ’46), Lopes (Angelov ’46). Antrenor: Bogdan Andone

Cartonaşe galbene:Coman ’31, Şut “59 / Mailat ‘3, Bortoneanu ’32

Arbitri: Florin Andrei – Mihai Marius Marica, George Florin Neacşu – Cătălin Popa

Observator: Alexandru Deaconu