Liga 1 / FCSB, lider la ratări, lider și în clasament!

0 397

Derby de România a atras dintotdeauna atenția datorită rivalității dintre cele două cluburi bucureștene. Indiferent de poziția din clasament a uneia dintre formații, întâlnirea dintre FCSB (Steaua) și Dinamo a reprezentat unicul derby din fotbalul românesc. De această dată, din cauza pandemiei, stadionul pe care s-a jucat (arena Dinamo), a fost gol, fără spectatori și mai ales fără galeriile celor două echipe. Si apropo de stadion, arată atât de rău încât ai impresia că a fost construit în același timp cu celebrul Colosseum din Roma.

Roș-albaștri au câștigat partida la limită însă, liderul la zi al campionatului putea tranșa disputa mult mai clar dacă nu ar fi irosit cu seninătate o serie de ocazii uriașe. Autorul unicului gol al meciului, Florin Tănase a ajuns la 15 goluri marcate în acest campionat şi este golgheterul la zi al Ligii I, depăşindu-l pe fostul său coleg Dennis Man (acum la Parma), care are 14 goluri.

FCSB (Steaua) a început derby-ul în forță și a ratat prima ocazie importantă în minutul 5 când Octavian Popescu a trimis balonul, cu capul puțin pe lângă poartă. Scorul a fost deschis rapid, în minutul 8, prin căpitanul oaspeților, Florin Tănase care a șutat plasat din marginea careului. Trupa lui Toni Petrea își putea majora avantajul 3 minute mai târziu dar, Coman a ratat startul la o minge trimisă de Tănase.

Gazdele au replicat în minutul 19 prin Nemec care a trimis balonul peste poartă, cu capul de la marginea careului de 16 metri. Oaspeții și-au continuat asaltul la poarta dinamovistă și Coman, în minutul 32 a ratat de doua ori la rând ocazia desprinderii.

Finalul primei reprize a adus o oportunitate pentru gazde însă Vlad a respins atent șutul lui Anton din afara careului.

Nimic nou în repriza secundă. FCSB (Steaua) și-a continuat atacurile dar și seria exasperantă de ratări care cu siguranță i-a nemulțumit pe suporterii roș-albaștri. Steliano Filip revenit la gazde a primit al doilea cartonaș galben și implicit roșu în minutul 79 al meciului. Croatul Ante Vukusic a fost foarte aproape de a marca la debutul în tricoul roș-albastru însă mingea primită dintr-o pasă de maestru de la Octavian Popescu a lovit bara din stânga porții oaspeților. Așadar, victorie meritată a echipei lui Anton Petrea care se instalează confortabil pe primul loc în clasament și așteaptă cu tonus ridicat meciul de duminică cu revelația Academica Clinceni.

Acesta a fost al 148-lea duel dintre cele două mari rivale în campionat şi al 180-lea în toate competiţiile.

Reacții după meci:

“Un meci disputat, un meci destul de bun, pe un teren destul de greu, care a supus jucătorii la un efort considerabil. Cred eu că am avut mai mult iniţiativa, am avut mai multe ocazii de a marca, din păcate am reuşit o singură dată. Dar, suficient pentru a câştiga cele trei puncte. În condiţiile acestui teren destul de greu, nu s-a putut pasa destul de bine. Dar chiar şi aşa am avut câteva situaţii clare de a marca. Nu am reuşit să o facem şi ne-am făcut meciul un pic mai greu. Am intrat într-o luptă la mijlocul terenului cu adversarul, pe care nu trebuia să o facem.

Lucrurile au funcţionat destul de bine ca implicare, ca determinare a jucătorilor. Nu am vrut să schimbăm ceva, să dereglăm ceva din jocul echipei. În repriza a doua, când am schimbat, s-a văzut o oarecare greutate în exprimare a noastră. Dar mă bucur că, într-un final, am reuşit să câştigăm”, a spus Toni Petrea, după meci.

”Sunt bucuros că am reușit să îmi ajut echipa și că am câștigat împotriva marii rivale. Poate și din cauza gazonului moale, greu, nu am reușit să mai marcăm azi. Dacă era terenul bun, era scorul mult mai mare. Da, se pare că Dinamo e victima mea preferată. Sunt bucuros că înscriu mai ales împotriva lor. Aveau moral bun, veneau după două victorii, dar ne bucurăm că am reușit să-i batem. Nu le-am dat încredere în timpul partidei să spere la ceva.

Posibil să fie un semn și să luăm titlul anul ăsta (n.r. – ultima oară când FCSB a învins Dinamo în deplasare a câștigat Liga 1). Eu am mare încredere, cred că va fi greu să ne bată cineva sezonul ăsta. Dacă plec după aia? Nu știu. Normal, orice jucător își dorește să facă pasul spre un campionat mai puternic. Nu, nu cred că-l pot depăși pe Man la suma de transfer. El e tânăr, are 22 de ani. Dacă voi marca 40 de goluri….”, a spus căpitanul roș-albaștrilor, Florin Tănase.

“A fost un meci greu pe acest teren. Dacă jucam pe Arena Națională era o diferență mai mare, dar acest teren a cam echilibrat echipele, așa că suntem mulțumiți că am luat trei puncte. Îmi doresc de câteva etape să marchez. Asta e, nu intră încă. Mă voi pregăti și sper să o fac. important e că a câștigat echipa. Clar contează ce fac și eu pe teren, dar sunt bucuros deocamdată că sunt la finalizare.

Chiar dacă nu am marcat, voi veni și golurile. Sincer, cred că pun cam multă presiune pe mine. Sunt dornic, vreau să simt din nou senzația golului. Sper să marchez meciul viitor. Mă simt foarte bine când dă gol Tănsase, sunt fericit pentru el, e golgheterul campionatului, trage echipa după el, e căpitanul nostru, așa că sper să prindă un transfer foarte bun.

Mai avem un meci până la cel din Cupă, vom veni pregătiți ca în ceastă seară și sper să obținem un rezultat pozitiv. Au venit mulți fani la noi la bază, ne-au încurajat, sper să-i vedem din nou în tribune. Am venit cu un alt aer, dornici să câștigăm, au băgat vână în noi. Știu cât înseamnă pentru ei victoria asta”, a spus Florinel Coman, după derby de România.

”Vreau să mulțumesc staff-ului și colegilor care m-au primit extraordinar. Le mulțumesc și suporterilor care ne-au condus la stadion. A fost un meci bun, sunt fericit că am debutat, gândiți-vă că eu nu am jucat de două luni și jumătate. Am fost la câțiva centimetri să debutez cu gol, sper să marchez la următoarea partidă. Cel mai important e că am obținut trei puncte, altceva nu contează.

Nu simt nicio presiune, am venit aici pentru că știu că sunt un fotbalist de calitate. Voi da totul pentru această echipă și pentru suporterii ei. Da, mă gândesc că voi lua primul campionat al meu cu FCSB. Nu am reușit cu Olimpia Ljubljana, unde am fost golgheter, sper s-o fac anul acesta. Îmi doresc să dau gol, sunt atacant (n.r. – întrebat de lipsa de răbdare cu atacanții a patronului Gigi Becali). Nu am reușit azi, dar repet, sper să fac asta la meciul următor”, a spus croatul Ante Vukusic după debutul la FCSB (Steaua)

FC Dinamo – FCSB (Steaua)  0-1 (0-1)
A marcat: Florin Tănase (8).
Bucureşti, Stadion Dinamo; Liga I, etapa a 21-a

Statistică: Șuturi pe poartă 2-6; Șuturi pe lângă poartă 5-4; Lovituri libere 22-26; Cornere 1-3; Intervenții portar 5-2; Ocazii de gol 7-10; Cartonașe galbene 6-1; Cartonașe roșii 1-0

Au evoluat echipele:

Dinamo: 12. Mihai Eşanu – 3. Andrei Radu, 66. Ante Puljic (căpitan), 30. Florin Bejan, 7. Steliano Filip – 22. Deian Sorescu, 8. Paul Anton, 5. Alexandru Răuţă (55. Janusz Gol, 58), 31. Diego Fabbrini (9. Magaye Gueye, 73) – 32. Geani Creţu (77. Vlad Achim, 2; 10. Gevaro Nepomuceno, 73) – 17. Adam Nemec. Antrenor: Ionel Tersinio Gane.

Rezerve neutilizate: 34. Aleksander Mitrovic – 27. Ricardo Grigore, 99. Robert Moldoveanu, 6. Marco Ehmann, 98. Andreas Mihaiu, .

FCSB: 99. Andrei Vlad – 23. Ovidiu Popescu, 17. Iulian Cristea, 4. Andrei Miron, 33. Risto Radunovic – 27. Darius Olaru (26. Răzvan Oaidă, 71), 89. Adrian Şut (25. Ovidiu Perianu, 68), 11. Olimpiu Moruţan – 37. Octavian Popescu, 10. Florin Tănase (căpitan), 7. Florinel Coman (9. Ante Vukusic, 77). Antrenor: Anton Petrea.

Rezerve neutilizate: 32. Ştefan Târnovanu – 2. Valentin Creţu, 5. Gabriel Simion, 16. Dragoş Nedelcu, 20. Ionuţ Vînă, 21. Alexandru Buziuc.

Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) – CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) – LPF

Cartonaşe galbene: Bejan (10), Şut (64), Filip (57, 79), A. Radu (82), Sorescu (88), Anton (90+2).

Cartonaş roşu: Filip (79).

(Foto: Răzvan Păsărică – Sportpictures.eu)