FCSB (Steaua) victorie de pus în ramă! Roș-albaștri privesc încrezători spre titlul de campioni!

0 369

În fond, CFR ce a jucat? Ăăăăăăă, nimic, lungă și pe-a doua! La luptă, cu sabia deasupra capului, ce o fi o fi…Cam așa…Că tot era vorba de derby, majoritatea specialiștilor căutau prin arhive, făceau tot felul de socoteli și la final ieșea un egal sau maxim o victorie a CFR-ului pentru că deh, are jucători mai experimentați, mai șmecheri. Au jucători care știu cum să abordeze problema unui meci cu miză. Dincolo, în tabăra lui Petrea (nume de haiduc) mulți tineri, dornici de afirmare, însetați de trofee. Hai să ne uităm puțin peste ce a fost în meci.

Prima repriză controlată bine de roș-albaștri care au fost activi, au avut prezențe dese în jumătatea clujeană, au pus presiune și au și ratat situații bune de gol. Moruţan a deţinut prim-planul în prima jumătate de oră a meciului, cu mai multe acţiuni ofensive, trei încheiate cu şuturi periculoase (6, 14, 26). Reținem minutul 41 când Arlauskis l-a faultat dur, în poziție de ultim apărător pe Octavian Popescu scăpat spre gol. Când s-a îndreptat spre el Hațegan, Arla zâmbea, părea să zică, i-a zi boss, ce am făcut? Arbitrul i-a răspuns cu un cartonaș roșu care îl va ține pe portar departe de adrelina ligii 1 vreo 2 etape.

Și apropo, a durat ceva timp până a intrat portarul de rezervă care probabil era cu ochii pe facebook iar eliminarea lui Arla l-a luat ca din oală. Gulmesc, desigur.

Nu putem trece cu vederea nici un 11 metri clar la Moruțan, trecut cu vederea de arbitrul de Champions League care a ales să-i acorde stelistului un cartonaș galben pentru simulare. În fine, o primă repriză în care vioara 1 a fost fără nici o îndoială echipa roș-albastră.

Partea a doua nu a adus nimic nou în destinul meciului. Roș-albaștri și-au subordat adversarul, presing agresiv, țesături de pase și mult mai multă prospețime. FCSB (Steaua) a deschis scorul după pauză, prin Olaru, cu un şut din mijlocul careului, după o minge pierdută de Alex Chipciu (49).

”Roş-albaştrii” şi-au mărit avantajul în min. 62, după o nouă eroare în apărarea ardeleană, Camora pasând greşit la Olaru, al cărui şut a fost blocat, dar Florin Tănase a trimis mingea în plasă de lângă Vinicius.

Moruţan a marcat al treilea gol al gazdelor (78), cu un şut de la 16 metri, din pasa lui Tănase, finalizând astfel, un contraatac. Ultima ocazie a meciului i-a aparţinut lui Olaru (90), însă şutul său a fost apărat de Sandomierski.

Ce spune statistica?

CFR a primit primul cartonaş roşu din acest campionat şi a suferit cea mai drastică înfrângere. CFR nu mai are cea mai bună apărare din campionat după cele trei goluri primite (15 în total), acum Universitatea Craiova fiind echipa cu cea mai bună defensivă (14).

CFR venea în campionat după patru victorii consecutive, iar FCSB (Steaua) a reuşit a cincea victorie la rând, toate fără gol primit.

Cele două echipe s-au întâlnit de 60 de ori în principala competiţie internă, potrivit LPF, de 22 de ori s-au impus ”roş-albaştrii”, de 16 ori clujenii, iar alte 22 de jocuri s-au terminat la egalitate. Cu FCSB (Steaua) gazdă în 30 de partide, 14 succese i-au aparţinut, 10 au fost remize, iar CFR Cluj a reuşit 5 victorii.

Înaintea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în urma unor decese survenite săptămâna aceasta: FCSB a adus un omagiu fostului baschetbalist stelist Anton Netolitzchi (jucătorii au prezentat un banner pe care scria ”Rămas bun, NETO!”), iar CFR l-a omagiat pe unul dintre cei mai înfocaţi suporteri ai săi, Zoltan Richard Cantor (jucătorii au purtat tricouri cu inscripţia ”Nu te vom uita, Zoli!”)

Reacții după meci:

„Ne-am organizat foarte bine și după eliminarea lui Arlauskis a fost mult mai ușor. Dacă nu dăm 3-4 goluri pe meci… nu mai arătăm ca o echipă. Așa se vede in afară. Am avut mereu încredere, dar rămâne de văzut cum o să ne prezentăm după această pauză. Noi avem un dezavantaj pentru că sunt foarte mulți jucători la echipa națională. Rămâne de văzut cum o să fim după această pauză. Merg încrezător, o să dau totul dacă o să se apeleze la mine. Sper să avem rezultate foarte bune, să avem victorii. Nu știu dacă o să fiu titular. Mister o să facă tactica în funcție de adversar, de calitățile jucătorilor. Sper să marchez și la echipa națională. Îmi doresc din tot sufletul”, a spus Florin Tănase la finalul meciului.

Am avut o atitudine foarte bună, am fost agresivi şi i-am forţat să greşească. Cred că scorul putea fi mult mai mare. Ţinând cont că am jucat cu echipa de pe locul 2, se poate considera că am avut cel mai bun joc din acest sezon. Sau cea mai bună repriză, mă refer la a doua.

O victorie importantă, în urma căreia ne-am desprins puţin în clasament. Mizăm pe tinereţea jucătorilor, pe entuziasmul lor. Încercăm să antrenăm această agresivitate pe care să o aplicăm în joc. Cred că pauza e bine venită pentru unii dintre jucători, pentru că a fost încărcătură mare în ultima vreme.

Avem zece jucători la echipa naţională. Mă bucur că sunt convocaţi mulţi jucători, e doar datorită evoluţiilor lor. Înseamnă că au făcut ceva bun, iar selecţionerii au apreciat”, a declarat Anton Petrea la Telekom Sport.

„Trebuie să înțelegem că a fost un singur meci, o zi proastă pentru toți, trebuie să ridicăm capul, să lucrăm și să vedem play-off-ul mai departe. Noi nu am intrat bine în meci, greu de explicat acum, asta este. N-am nicio explicație acum să zic de ce. Asta se întâmplă, și eu am greșit. Azi suntem supărați, de mâine să ridicăm capul sus, obiectivul nostru e să luăm campionatul. E mai ușor să spunem că FCSB a fost mai puternică, dar și noi am câștigat acasă. Azi au fost superiori. Sunt trei puncte, se impart la jumătate, mai sunt două meciuri din play-off. Să nu mai facem greșeli individuale”, a spus Mario Camora, după eșecul de pe Arena Națională.

„Am vorbit înainte de meci toți, am spus că trebuie să tragem de noi, să muncim foarte mult și să alergăm mai mult decât adversarul. Cred că am avut mai multe meciuri bune, dar în seara asta am jucat exemplar, îi felicit pe băieți. Am arătat de la început ca o campioană, ne doream să fim pe primul loc”, a spus Olimpiu Moruțan.

FCSB (Steaua) – FC CFR 1907 Cluj 3-0 (0-0)

Arena Naţională – Bucureşti

Au marcat: Darius Olaru (49), Florin Tănase (62), Olimpiu Moruţan (78).

Statistică: Șuturi pe poartă 9-0; Șuturi pe lângă poartă 4-2; Lovituri libere 16-11; Cornere 4-3; Intervenții portar 0-6; Ocazii de gol 13-2; Cartonașe galbene 2-3; Cartonașe roșii 0-1

FCSB: Vlad – Creţu (Panţîru ’46), Miron, I. Cristea, Ov. Popescu – O. Moruţan (Vână ’90+1), Şut, D. Olaru – Fl. Coman, Fl. Tănase (Istrate ’90+1), Oct. Popescu (Oaidă ’84). Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Arlauskis – Susic (Manea ’79), Vinicius, Burcă, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Chipciu (Pereira ’79), Carnat (Gîdea ’79), Păun (Sigurjonsson ’53). Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaş roşu: Giedrius Arlauskis (CFR, 41).

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) – LPF