Mitropolitul Andrei împlinește un deceniu de slujire la Cluj
Părintele Mitropolit Andrei aniversează marți un deceniu de slujire la Cluj. Cu acest prilej, în aula Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș-Bolyai” va fi organizat un eveniment omagial transmis live pe pagina de Facebook a Radio Renașterea.
La eveniment vor lua cuvântul Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, acad. Emil Burzo, președintele filialei clujene a Academiei Române, și Părintele Profesor Ioan Chirilă de la Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.
Evenimentul va fi punctat de momente muzicale oferite de Cvartetul coral mixt Synavlia.
Ceremonia, transmisă în direct pe pagina de Facebook de Radio Renașterea, începe marți, de la ora 18:00.
Înaltpreasfințitul Părinte Andrei Andreicuț s-a născut la 24 ianuarie 1949 la Oarţa de Sus, în judeţul Maramureş. A urmat cursurile Facultăţii de Construcţii Căi Ferate din Bucureşti și Institutul Teologic de Grad Universitar din Sibiu (absolvit în 1978). În 1978 a fost hirotonit preot de Arhiepiscopul Clujului Teofil Herineanu.
Între 1990 și 2011 a fost episcop, apoi arhiepiscop de Alba Iulia. În această perioadă a înfiinţat Tipografia Reîntregirea a Arhiepiscopiei Alba Iuliei, care a tipărit câteva mii de titluri până în prezent, şi Editura Reîntregirea, indexată de Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice din Învăţământul Superior – CNCSIS.
Este unul dintre fondatorii Universităţii „1 Decembrie 1918” și al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia din Alba Iulia. În 1998 a devenit doctor în Teologie al Facultății de Teologie din Bucureşti.
În 2011 a fost ales Mitropolit al Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului.
Părintele Mitropolit Andrei este autorul a 17 cărţi şi monografii de specialitate. La iniţiativa şi sub coordonarea sa au fost retipărite trei monumente ale literaturii vechi religioase din Transilvania: Psaltirea de la Alba Iulia din 1651, Noul Testament de la Bălgrad din 1648 şi Molităvnicul din 1689 de la Bălgrad.
Ierarhul a creat la Alba Iulia și prima structură de asistenţă socială a Bisericii Ortodoxe Române: Filantropia Ortodoxă. Ulterior, aceasta a devenit cea mai ramificată reţea eparhială din România, cuprinzând astăzi aproape 570 de unităţi de asistenţă socială sub patronajul Bisericii: orfelinate, case de copii de tip familial, cămine de bătrâni, cantine sociale, cabinete medicale.