(VIDEO) 3 puncte cu Macedonia de Nord dar examenul dificil se dă duminică, cu Germania!

0 325

Echipa națională de fotbal a României a învins cu emoții, naționala Macedoniei de Nord cu scorul de 3-2 (1-0) joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, la debutul său în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Deși au condus cu scorul de 2-0 și părea că nimic, în sensul negativ, nu se mai putea întâmpla, tricolorii s-au trezit egalați în numai două minute din cauza unor erori grave în apărare. Golul marcat de Hagi cu 5 minute înainte de final a adus victoria naționalei care trebuie sa se mobileze exemplar pentru meciul cu mult mai titrata națională a Germaniei.

Tricolorii au jucat bine în faza de atac, au avut câteva ocazii mari de gol de a înscrie însă din păcate au gafat în apărare, oaspeții având situații clare de a înscrie pe durata celor 90 de minute. Oaspeții au ratat primii, prin Nestorovski, în minutul 8. Ai noștri au replicat prin Man și Bancu însă acțiunile celor doi nu au pus în dificultate poarta apărată de Dimitrevski.

Oaspeții puteau înscrie în minutul 22, prin veteranul Pandev dar șutul acestuia a trecut peste poarta apărată de Niță. Pe fondul unui joc ce părea echilibrat, naționala României deschide scorul prin Florin Tănase, în minutul 28 care a fructificat elegant o pasă magistrală venită de la Chiricheș.

Oaspeții au replicat imediat prin Elmas, în minutul 32, care din poziție bună a șutat în plasa laterală iar un minut mai târziu consemnăm un sut al lui Pandev blocat in extremis de Burcă care a reparat astfel o gravă eroare lui Chiricheș. Nestorovski, în minutul 38 a reluat din 8 metri cu capul, mingea fiind reținută cu siguranță de Niță.

Pe final de primă repriză tricolorii au solicitat o lovitură de la 11 metri după o intervenție a apărării adverse la Florin Tănase.

Partea a doua a meciului a început cu atacuri în forță a echipei noastre, un forcing care a dat rezultate, Mihăila reușind un eurogol în minutul 50. Scorul putea să fie 3-0 în minutul 58 însă portarul oaspeților a salvat în fața lui Keșeru.

Macedonia de Nord a dat semne că nu renunță la luptă prin Bardhi care după o acțiune periculoasă a trimis mingea la colțul scurt însă puțin pe lângă poartă. În minutul 68 oaspeții au avut o bună șansă de a înscrie în urma unei lovituri libere indirecte dictată după ce portarul nostru a reținut o minge trimisă înapoi de Stanciu. Faza a rămas fără rezultat, Marin blocând excelent mingea trimisă spre poartă de Alioski.

Fazele s-au succedat cu rapiditate la cele două porţi, Mihăilă şutând modest (68) la capătul unei acţiuni personale, după care Ademi a ratat din poziţie ideală (72), Bicfalvi (76) a şutat de la 18 metri pe lângă poartă, la prima sa atingere de balon, Maxim a ratat incredibil din 2 metri la centrarea perfectă a lui Bancu (79), şutul lui Hagi a fost blocat de Bejtulai (80).

Și cum în fotbal ratările se răzbună, România a primit două goluri în două minute consecutive (82, 83), după erori ale căpitanului Chiricheş: acesta l-a scăpat pe Ademi, care a trimis în plasă la centrarea lui Alioski, iar apoi a părăsit defensiva şi Bardhi l-a găsit liber pe Trajkovski, care a egalat.

Ianis Hagi a marcat golul victoriei (85), cu un şut din careu, în urma unei pase venite de la Marin.

Statistică: A fost al cincilea meci oficial dintre România şi Macedonia de Nord, toate încheindu-se cu victorii ale tricolorilor (14-6 golaveraj). Singura victorie a Macedoniei s-a înregistrat în 2010, la Villach (Austria), într-un meci amical (1-0).

România a pierdut doar unul din ultimele sale opt meciuri de acasă în preliminariile Mondiale. Tricolorii au primit gol în fiecare din ultimele lor 11 meciuri, excluzând victoria la ”masa verde” cu Norvegia (3-0).

Macedonia de Nord primise mai mult de un gol în doar unul din precedentele sale nouă meciuri. Macedonia nu pierduse decât o partidă în ultimele sale nouă jucate (0-1 cu Armenia, în chiar precedenta partidă).

În continuare, prima reprezentativă a României va întâlni Germania pe 28 martie (ora 21:45, Arena Naţională din Bucureşti) şi Armenia pe 31 martie cu (ora 19:00, în deplasare).

România se mai află în grupă cu Islanda şi Liechtenstein. La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje. Ultima Cupă Mondială la care a participat România a fost cea din 1998, din Franţa.

Surpriză COLOSALĂ pentru tricolori în vestiar… MIREL RĂDOI! Negativ la testările de ieri și azi, selecționerul a păstrat secretul și a apărut direct la stadion pentru o explozie de motivație în vestiar! A fost pe bancă pentru România!

Reacții după meci:

„Chiar am vrut să spun că a fost un thriller. În seara asta mi s-a părut că e prea ușor, că totul merge prea bine. Ne-a trecut glonțul pe la cap pentru că în câteva minute puteam pierde. Vreau să îl felicit pe Pandev pentru că nu am mai văzut un jucător cu calitatea pe care o are el, un jucător care găsește spațiile atât de bine. Nu a fost foarte greu. Nu am putut să fiu lângă băieți, dar am putut să văd antrenamentele, discuțiile cu băieții. Nu a fost o mare problemă pentru că cei din staff știau principile. Sunt lucruri foarte clare și fiecare trebuie să fie pregătit pentru ce poate urma. Mă bucur că am putut să fiu lângă băieți, dar meritul este al lor și al staff-ului. Meritul este doar al jucătorilor și al staff-ului pentru că eu nu am fost cu ei, doar i-am ajutat făcând scouting și monitorizare.

Este o seară de poveste și mă bucur că este o poveste fericită pentru că în două minute nu am putut să reacționăm. Vlad a încercat să tragă echipa după el. Mă bucur că am putut să ne liniștim după cele două goluri și să încercăm să ne revenim. Am spus pe bancă că meciul nu se va termina 2-2, ci o să fie un meci ca la box.

Dacă ne luăm după cele 80 de minute, atunci putem să sperăm, dar nu avem nicio șansă dacă ne luăm după cele 2 minute. În seara asta o să ne bucurăm pentru victorie, dar de mâine o să analizăm și cele 2 minute.

În momentul în care facem o analiză nu vorbim de individ, ci de echipă. Dacă sunt greșeli în defensivă, atunci toți vor fi vinovați. Nu o să ies în fața dumneavoastră ca să spun că cineva a greșit”, a spus Mirel Rădoi la finalul meciului.

“Ultimele 15 minute nu am fost atenți, că echipă. E greu când e spațiu așa mare pe 16 metri în ultimele 10 minute, e normal să iei gol. E o greșeală a echipei, nu a anumitor jucători.

Sunt fericit că am reușit să marchez golul victoriei și am reușit să pornim cu victorie. E primul meci din campania de calificare, vrem să fim la Mondial, nu contează cine da goluri. Mai sunt 9 meciuri, asta cred că e mentalitatea corectă. Sunt fericit, dar e primul meci, mai sunt 9″, a spus Ianis Hagi, la Pro TV.

„Pentru mine, Macedonia a fost surpriza serii. Pe Pandev și alți 2-3 jucători îi știam, dar nu mă așteptam să fie așa o echipă cu vână, cu știința jocului. Credeam că nu ne vor pune ei probleme, că nu va fi un meci în care să ne chinuim. Dacă suntem cinstiți, meciul putea avea diferite turnuri.

Au avut și ei ocazii, am avut și noi foarte multe. Bine că am luat 3 puncte, că am demonstrat că putem ataca și că cei care au dat golurile sunt jucători care au apărut în echipa națională în ultima vreme. Valul nou de jucători confirmă. Mai trebuie puse la punct multe lucruri, e bine că Mirel a revenit la echipă. E importantă prezența antrenorului”, a declarat Mihai Stoichiță la emisiunea „DigiSport Special”.

România – Macedonia de Nord 3-2 (1-0)
Au marcat: Florin Tănase (28), Valentin Mihăilă (50), Ianis Hagi (85), respectiv Arijan Ademi (82), Vlatko Stojanovski (83).
Bucureşti, Arena Naţională; Preliminariile Cupei Mondiale din 2022 – Grupa J

Statistică: Șuturi pe poartă 10-5; Șuturi pe lângă poartă 3-5; Lovituri libere 13-22; Cornere 3-2; Intervenții portar 3-7; Ocazii de gol 18-15; Cartonașe galbene 3-4;

Au evoluat echipele:

România: 1. Florin Niţă – 4. Ovidiu Popescu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin, 7. Nicolae Stanciu (17. Erik Bicfalvi, 76) – 20. Dennis Man (10. Alexandru Maxim, 76), 19. Florin Tănase (14. Ianis Hagi, 76), 23. Florinel Coman (21. Valentin Mihăilă, 14) – 13. Claudiu Keşeru (9. George Puşcaş, 63). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Rezerve neutilizate: 12. David Lazar, 16. Ionuţ Radu – 2. Vasile Mogoş, 3. Alin Toşca, 5. Ionuţ Nedelcearu, 8. Alexandru Cicâldău, 22. Mario Camora.

Macedonia de Nord: 1. Stole Dimitrievski – 2. Egzon Bejtulai, 6. Visar Musliu, 4. Kire Ristevski (14. Agim Ibraimi, 88) – 13. Stefan Ristovski, 16. Boban Nikolov (5. Arijan Ademi, 54), 17. Enis Bardhi, 8. Egzijan Alioski – 21. Eljif Elmas – 10. Goran Pandev (căpitan; 9. Aleksandar Trajkovski, 78), 23. Ilija Nestorovski (18. Vlatko Stojanovski, 54). Selecţioner: Igor Angelovski.

Rezerve neutilizate: 12. Martin Bogatinov, 22. Damjan Siskovski – 20. Stefan Spirovski, 11. Feran Hasani, 19. Krste Velkoski, 3. Stefan Askovski, 15. Daniel Avramovski, 7. Marjan Radeski.

Arbitru: Fabio Verissimo; arbitri asistenţi: Luis Campos, Bruno Rodrigues; al patrulea oficial: Antonio Emanuel Carvalho Nobre (toţi din Portugalia)

Delegat UEFA: Philippe Prudhon (Franţa), observator UEFA pentru arbitri: Nicola Rizzoli (Italia)

Cartonaşe galbene: Nikolov (36), Mihăilă (41), Pandev (45), Bancu (59), Alioski (72), Stojanovski (89), Maxim (90+2).

Rezultate înregistrate în preliminariile pentru Campionatul Mondial:

Grupa B

Spania – Grecia 1-1

Au marcat: Morata ’33 / Bakasetas ’57 (penalti)

Ungaria – Polonia 3-3

Au marcat: Sallai ‘6, Szalai ’52, Orban ‘78 / Piatek ’60, Jozwiak ’61, Lewandowski ‘83

În minutul 90+4, de la gazde a fost eliminat Fiola.