FC Botoşani – FCSB (Steaua), în prima etapă a Ligii I, ediţia 2021-2022

0 367

Vicecampioana FCSB va debuta în deplasare cu FC Botoşani, în timp ce Universitatea Craiova, a treia clasată şi deţinătoarea Cupei României, va juca acasă în prima etapă cu FC Argeş.

Farul, echipă formată din fuziunea Farul – FC Viitorul, va evolua în prima etapă în deplasare, cu UTA Arad.

Etapa a doua va aduce derby-ul FCSB – Universitatea Craiova, Rapid – FCSB va fi în etapa a cincea, CFR – FCBS e programat în etapa a şaptea, pentru ca ”eternul derby” să aibă loc în etapa a opta (11-12 septembrie). Duelul dintre cele două echipe din Craiova se va disputa în etapa a 11-a (2-3 octombrie).

Sezonul va debuta cu Supercupa României (10 iulie), CFR Cluj – Universitatea Craiova, iar turul se va încheia pe 6-7 noiembrie, dar ultima etapă din 2021 va fi a 21-a (18/19 decembrie). Campionatul se va relua pe 22-23 ianuarie (etapa a 22-a), sezonul regulat urmând să se încheie pe 5-6 martie.

Programul meciurilor din turul campionatului:
Etapa 1 (17-18 iulie)
Dinamo Bucureşti – FC Voluntari
CFR Cluj – FC U Craiova 1948
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Academica Clinceni
Rapid Bucureşti – Chindia Târgovişte
Gaz Metan Mediaş – CS Mioveni
UTA Arad – Farul Constanţa
Universitatea Craiova – FC Argeş
FC Botoşani – FCSB

Etapa 2 (24-25 iulie)
FC U Craiova 1948 – Dinamo
Academica Clinceni – CFR Cluj
Chindia – Sepsi OSK
CS Mioveni – Rapid
Farul – Gaz Metan
FC Argeş – UTA Arad
FCSB – Universitatea Craiova
FC Voluntari – FC Botoşani

Etapa 3 (31 iulie-7 august)
Dinamo – Academica Clinceni
CFR Cluj – Chindia
Sepsi OSK – CS Mioveni
Rapid – Farul
Gaz Metan – FC Argeş
UTA Arad – FCSB
Universitatea Craiova – FC Botoşani
FC Voluntari – FC U Craiova 1948

Etapa 4 (7-8 august)
Chindia – Dinamo
CS Mioveni – CFR Cluj
Farul – Sepsi OSK
FC Argeş – Rapid
FCSB – Gaz Metan
FC Botoşani – UTA Arad
Academica Clinceni – FC U Craiova 1948
Universitatea Craiova – FC Voluntari

Etapa 5 (14-15 august)
Dinamo – CS Mioveni
CFR Cluj – Farul
Sepsi OSK – FC Argeş
Rapid – FCSB
Gaz Metan – FC Botoşani
FC U Craiova 1948 – Chindia
UTA Arad – Universitatea Craiova
FC Voluntari – Academica Clinceni

Etapa 6 (21-22 august)
Farul – Dinamo
FC Argeş – CFR Cluj
FCSB – Sepsi OSK
FC Botoşani – Rapid
CS Mioveni – FC U Craiova 1948
Universitatea Craiova – Gaz Metan
Chindia – Academica Clinceni
UTA Arad – FC Voluntari

Etapa 7 (28-29 august)
Dinamo – FC Argeş
CFR Cluj – FCSB
Sepsi OSK – FC Botoşani
FC U Craiova 1948 – Farul
Rapid – Universitatea Craiova
Academica Clinceni – CS Mioveni
Gaz Metan – UTA Arad
FC Voluntari – Chindia Târgovişte

Etapa 8 (11-12 septembrie)
FCSB – Dinamo
FC Botoşani – CFR Cluj
FC Argeş – FC U Craiova 1948
Universitatea Craiova – Sepsi OSK
Farul -Academica Clinceni
UTA Arad – Rapid
CS Mioveni – Chindia
Gaz Metan – FC Voluntari

Etapa 9 (18-19 septembrie)
Dinamo – FC Botoşani
FC U Craiova 1948 – FCSB
CFR Cluj – Universitatea Craiova
Academica Clinceni – FC Argeş
Sepsi OSK – UTA Arad
Chindia – Farul
Rapid – Gaz Metan
FC Voluntari – CS Mioveni

Etapa 10 (25-26 septembrie)
Universitatea Craiova – Dinamo
FC Botoşani – FC U Craiova 1948
FCSB – Academica Clinceni
UTA Arad – CFR Cluj
FC Argeş – Chindia
Gaz Metan – Sepsi OSK
Farul – CS Mioveni
Rapid – FC Voluntari

Etapa 11 (2-3 octombrie)
Dinamo – UTA Arad
FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova
Academica Clinceni – FC Botoşani
Chindia – FCSB
CFR Cluj – Gaz Metan
CS Mioveni – FC Argeş
Sepsi OSK – Rapid
FC Voluntari – Farul

Etapa 12 (16-17 octombrie)
Gaz Metan – Dinamo
UTA Arad – FC U Craiova 1948
Universitatea Craiova – Academica Clinceni
FC Botoşani – Chindia
FCSB – CS Mioveni
Rapid – CFR Cluj
FC Argeş – Farul
Sepsi OSK – FC Voluntari

Etapa 13 (23-24 octombrie)
Dinamo – Rapid
FC U Craiova 1948 – Gaz Metan
Academica – UTA Arad
Chindia – Universitatea Craiova
CS Mioveni – FC Botoşani
Farul – FCSB
CFR Cluj – Sepsi OSK
FC Voluntari – FC Argeş

Etapa 14 (30-31 octombrie)
Sepsi OSK – Dinamo
Rapid – FC U Craiova 1948
Gaz Metan – Academica Clinceni
UTA Arad – Chindia
Universitatea Craiova – CS Mioveni
FC Botoşani – Farul
FCSB – FC Argeş
CFR Cluj – FC Voluntari

Etapa 15 (6-7 noiembrie)
Dinamo – CFR Cluj
FC U Craiova – Sepsi OSK
Academica Clinceni – Rapid
Chindia – Gaz Metan
CS Mioveni – UTA Arad
Farul – Universitatea Craiova
FC Argeş – FC Botoşani
FC Voluntari – FCSB

(Foto: Răzvan Păsărică / SportPictures.eu)

Leave A Reply

Your email address will not be published.