JO 2020: Rezultatele complete ale sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Tokyo

0 376

România a încheiat Jocurile Olimpice de la Tokyo cu patru medalii, una de aur, la dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş), şi trei medalii de argint, la spadă feminin (Ana-Maria Popescu), dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă) şi patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari).

Tricolorii au mai obţinut la Tokyo un loc patru (David Popovici la 200 m liber), trei locuri cinci (echipa feminină de tenis de masă, perechea de dublu mixt la tenis de masă – Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs – şi echipajul de canoe dublu masculin pe 1.000 m, Cătălin Chirilă/Victor Mihalachi), alte trei clasări pe locul şase (Bianca Ghelber – greutate, opt plus cârmaci feminin, dublu vâsle feminin categorie uşoară), patru locuri şapte (baschet feminin 3×3, opt plus cârmaci masculin, Vlad Dascălu la mountain bike, David Popovici la 100 m liber). Pe opt s-au clasat Robert Glinţă (100 m spate) şi luptătoare Kriszta Incze, iar pe nouă au încheiat Laura Ilie (tir sportiv), judoka Andreea Chiţu, Vlăduţ Simionescu, perechea de dublu Raluca Olaru/Monica Niculescu (tenis), precum şi trei bărci de la canotaj, patru rame fără cârmaci feminin, dublu rame feminin şi dublu vâsle masculin.

Echipa României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie-8 august) a cuprins 101 de sportivi, 46 la feminin, 55 la masculin, la 17 discipline sportive, singura care nu a evoluat deloc fiind atleta Andrea Miklos, din cauza unor probleme medicale.

Reprezentanţii României au concurat la înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet feminin 3×3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, judo, tir cu arcul şi tenis.

Delegaţia a cuprins şi 9 rezerve, precum şi 40 de antrenori.

România nu va mai avea reprezentanţi duminică 8 august, în ultima zi de întreceri.

Rezultate:

ATLETISM (10 sportivi)

Florentina Costina Iuşco (săritura în lungime): locul 20 (calificări)

Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 17 (calificări)

Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m): locul 33 (calificări)

Daniela Stanciu (săritura în înălţime): locul 18 (calificări)

Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului): locul 17 (calificări)

Marius Iulian Cocioran (50 km marş): locul 24
Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii): locul 26 (calificări)

Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului): locul 6

Andrea Miklos (400 m): forfait
Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei): locul 12

BASCHET FEMININ 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve)

România (Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia): locul 7

BOX (2)

Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): locul 17
Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): locul 5

CANOTAJ (9 echipaje: 36 sportivi + 2 rezerve)

Opt rame cu cârmaci masculin (Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu): locul 7
Opt rame cu cârmaci feminin (Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea): locul 6

Patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari): locul 2

Patru rame fără cârmaci feminin (Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu): locul 9
Dublu rame feminin (Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi): locul 9

Dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă): locul 2

Dublu vâsle – categorie uşoară feminin (Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă): locul 6

Dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş): locul 1

Dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache): locul 9

Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

CICLISM

Vlad Dascălu (mountain bike): locul 7

Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea): abandon

FOTBAL (18 jucători + 4 rezerve)

România (portari – Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; fundaşi – Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi – Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi – Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe): locul 11

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3)

Maria Larisa Holbură (individual compus): locul 65 (calificări)

Larisa Andreea Iordache (bârnă): locul 4 calificări; forfait pentru finală

Marian Drăgulescu (sărituri): locul 16 (calificări)

ÎNOT (4)

Robert Glinţă: 100 m spate – locul 8, 200 m spate – locul 26

Daniel Martin: 100 m spate – locul 38, 100 m fluture – locul 53

David Popovici: 200 m liber – locul 4, 100 m liber – locul 7, 50 m liber – locul 40

Bianca Andreea Costea: 50 m liber – locul 31, 100 m liber – locul 35

CANOE SPRINT (2)

Victor Mihalachi: C2 – 1.000 m – locul 5, C1 – 1.000 m – locul 21
Cătălin Chirilă: C2 – 1.000 m – locul 5, C1 – 1.000 m – locul 11

JUDO (3)

Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): locul 9

Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): locul 17
Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): locul 9

LUPTE (5)

Alina Vuc (cat. 50 kg): locul 14

Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg): locul 16

Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg): locul 8

Albert Saritov (cat. 97 kg – libere): locul 14

Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg – greco-romane): locul 12

SCRIMĂ (2)

Ana-Maria Popescu (spadă): locul 2

Iulian Teodosiu (sabie): locul 16

TENIS (3)

dublu feminin (Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu): locul 9

Mihaela Buzărnescu (simplu): locul 17

TENIS DE MASĂ (4 + 1 rezervă)

România – feminin (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara): locul 5

Elizabeta Samara (simplu): locul 17
Bernadette Szocs (simplu): locul 17

Ovidiu Ionescu (simplu): locul 33
dublu mixt (Bernadette Szocs, Ovidiu Ionescu): locul 5

Irina Ciobanu (rezervă)

TIR SPORTIV (1)

Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): locul 9

TIR CU ARCUL (1)

Mădălina Ştefania Amăistroaie: locul 33

TRIATLON (1)

Felix Pierre Duchampt: locul 36

Leave A Reply

Your email address will not be published.