(VIDEO) Tricolorii dau lovitura în Islanda și visează la Mondiale!

0 439

Echipa națională de fotbal a României a reușit să învingă în deplasare Islanda la capătul unui meci deloc lipsit de emoții. Cu un joc mai ofensiv, tricolorii au meritat victoria mai ales după atitudinea arătată pe terenul de joc.

Schimbările din lot au adus parcă un suflu nou naționalei care sub conducerea lui Rădoi își dorește să aibă o identitate nouă și un joc ofensiv care să bucure suporterii.

Deși ultimile partide nu au oferit motive de optimism, naționala noastră a arătat în meciul de joi seara că este posibilă calificarea la Mondiale dacă există concentrare și dăruire în joc.

Echipa noastră și-a adjudecat victoria prin reușitele semnate de ex-steliștii Dennis Man în minutul 47 și Nicolae Stanciu în minutul 83.

Trebuie amintit faptul că în meciul cu Islanda, Rădoi a folosit numai puțin de 6 debutanți.

Naționala României a început foarte bine partida și a ratat primele ocazii prin Sorescu în minutul 4 și Alibec în minutul 5. Islanda a echilibrat și a pus probleme la poarta noastră dar Niță a salvat la lovitura de cap a lui Kjartansson în timp ce Baldursson a trimis pe lângă. România a ieșit din nou la rampă în minutul 23 prin Sorescu care nu a reușit din poziție de singur cu portarul să înscrie.

Gazdele au mai ratat prin Kjartansson (24), dar mai ales prin Birkir Bjarnason (29), blocat salvator de Niţă la 5 metri. Tricolorii și-au mai trecut în cont trei ocazii prin Soresc (31), Nedelcu (39) și Man (42) încheiind astfel prima parte a jocului în ofensivă.

După pauză fotbaliștii români au ieșit deciși de la cabină și au deschis scorul prin Denis Man care a reluat în plasă mingea șutată de Stanciu.

Kjartansson a ratat o oportunitate notabilă (54), la centrarea lui Albert Gudmundsson, echipa noastră reuşind să absoarbă cu bine presiunea pusă de islandezi.

Ianis Hagi a trimis mingea în plasă la scurt timp după ce a intrat pe gazon (70), dar golul a fost anulat pentru fault în atac. Johannesson (71) a şutat slab din careu şi Niţă a reţinut, iar Birkir Bjarnason a ratat incredibil din 7 metri (76).

Echipa noastră a avut şansa de a încheia conturile în min. 73, dar Man a reluat pe lângă la centrarea lui Manea. România a înscris golul al doilea în min. 83, pe contraatac, Hagi lansându-l pe Stanciu, la limita ofsaidului, care a şutat fără speranţe pentru portar.

FLASH

-Din cauza unor probleme tehnice, sistemul de arbitraj video nu a funcţionat la acest meci, a precizat UEFA.

-România a obţinut doar a doua sa victorie în grupă (două victorii, două eşecuri), acesta fiind primul meci în care echipa antrenată de Mirel Rădoi nu a primit gol.

-România va juca următorul meci duminică 5 septembrie, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu Liechtenstein.

-Tricolorii au probleme de lot, după ce Denis Drăguş s-a accidentat înaintea partidei cu Islanda, iar Denis Alibec a ieşit şi el accidentat în meciul de la Reykjavik.

Reacții după meci:

„N-am realizat mare lucru, deși e o victorie mare. Contează moralul jucătorilor, moralul echipei. De aici putem aborda cu o încredere mai mare următoarea partidă. Să sperăm că vom începe să legăm victoriile, apoi vom vedea care sunt șansele noastre la calificare după această lună. 

E ușor de spus dacă batem tot sau nu. Avem ceva probleme în atac. Denis Drăguș a simțit ceva ieri la antrenament, Denis Alibec azi, Tănase e și el accidentat. Vom vedea ce soluții vom avea pentru poziția de atacant. Și Markovic e puțin obosit. Va trebui să marcăm goluri, deci asta mă preocupă acum”, a declarat selecționerul Mirel Rădoi pentru ProTV.

„Sunt 3 puncte importante, ne bucurăm că am câștigat. Suntem foarte fericiți. Am mai dat câteva goluri cu dreptul, nu e primul. Ne dă încredere această victorie, mergem încrezători la următorul joc. Aveam nevoie de puțină motivație. Luptăm la victorie, intrăm cu acest gând mereu, să luăm cele 3 puncte. Suntem un grup grozav!”, a declarat Denis Man pentru ProTV.

Înseamnă enorm, având în vedere că anul trecut nu am câștigat aici. Am vorbit mult despre acea partidă. Chiar dacă jucăm într-o competiție diferită, ne-am dorit mult să câștigăm. Chiar dacă au fost mulți băieți noi, am vorbit și cu ei și le-am transmis ce înseamnă pentru noi acest meci. Trebuia să ne luăm revanșa, dar mai important era să câștigăm pentru a spera la calificarea la mondiale.

Cu siguranță ne-am motivat. Nu știu dacă am fost mai mult de jumate din lotul actual la meciul precedent. A durut, știu ce înseamnă să participi la un european. Ne dorim să ajungem din nou acolo. E un schimb de generații. De acum 5, 6 ani, mai cunosc foarte puțini jucători care vin constant. Sunt jucători foarte buni care vin din spate. Facem tot posibilul să îi integrăm. Trebuie să avem mare grijă de ei și răbdare. Acum că au ajuns aici, sunt printre cei mai buni jucători ai României.

Nu știu dacă i-am prins într-un moment prost. Azi am făcut un meci destul de bun. Și nouă, puțină lume ne dădea șanse. Am auzit ce se vorbea despre lotul convocat de mister. Toți erau sceptici și se așteptau să pierdem. Mă bucur pentru cei tineri, pentru Rațiu, pentru Markovic. Vor crește și mai mult și vor face față și mai bine la națională.

Victoria este pentru noi, iar golurile, de când s-a nascut fetița mea, toate sunt pentru ea”, a declarat Nicolae Stanciu la finalul partidei.

Islanda – România 0-2 (0-0)

Au marcat: Dennis Man (47), Nicolae Stanciu (83).

Reykjavik, Stadion Laugardalsvollur; Preliminariile CM 2022 – Grupa J

Statistică: Șuturi pe poartă 3-6; Șuturi pe lângă poartă 7-8; Lovituri libere 12-13; Cornere 8-2; Intervenții portar 4-3; Ocazii de gol 12-18; Cartonașe galbene 2-4

Au evoluat echipele:

Islanda: 13. Runar Runarsson – 2. Birkir Saevarsson, 6. Hjoertur Hermannsson, 21. Brynjar Ingi Bjarnason, 5. Gudmundur Thorarinsson – 8. Birkir Bjarnason, 4. Victor Palsson, 15. Andri Fannar Baldursson (16. Isak Bergmann Johannesson, 67) – 7. Albert Gudmundsson (căpitan), 9. Vidar Kjartansson (19. Jon Dagur Thorsteinsson, 67), 10. Johann Gudmundsson (22. Andri Gudjohnsen, 79).

Selecţioner: Arnar Thor Vidarsson.

Rezerve neutilizate: 1. Hannes Halldorsson, 12. Patrik Gunnarsson – 3. Jon Gudni Fjoluson, 11. Arnor Sigurdsson, 14. Kari Arnason, 17. Mikael Anderson, 18. Alfons Sampsted, 20. Thorir Johann Helgason, 23. Ari Skulason.

România: 1. Florin Niţă – 21. Andrei Raţiu (4. Cristian Manea, 68), 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 5. Ionuţ Nedelcearu, 22. Mario Camora – 23. Nicolae Stanciu, 14. Dragoş Nedelcu, 8. Alexandru Cicâldău (17. Adrian Rus, 88) – 20. Dennis Man (18. Răzvan Marin, 76), 7. Denis Alibec (9. Jovan Markovic, 76), 13. Deian Sorescu (10. Ianis Hagi, 68).

Selecţioner: Mirel Rădoi.

Rezerve neutilizate: 12. Andrei Vlad, 16. Mihai Aioani – 2. Andrei Cordea, 3. Alin Toşca, 11. Dorin Rotariu, 15. Marius Marin, 19. Darius Olaru.

Arbitru: Aleksei Kulbakov; arbitri asistenţi: Dmitri Juk, Oleg Maslianko; al patrulea oficial: Viktor Şimusik (toţi din Belarus)
Arbitru video: Vitali Meşkov; arbitru asistent video: Serghei Ivanov (ambii din Rusia)
Delegat UEFA: Jan Willem van Dop (Olanda), observator UEFA pentru arbitri: Robert Sedlacek (Austria)
Cartonaşe galbene: Nedelcu (8), Chiricheş (37), Niţă (77), Thorsteinsson (85), Hagi (85), Johannesson (90+2).

(Foto: Cristi Preda / Gazeta Sporturilor; GSP.ro)

Leave A Reply

Your email address will not be published.