Fake News mizerabil!
Laurențiu Dumitru, președintele unei asociații culturale care promovează Sfântul Munte neagă informația potrivit căreia mănăstirile de pe muntele Athos sunt focar de COVID.
Mănăstirile de pe muntele Athos primesc pelerini în regim normal doar ca la intrare se fac teste rapide!
Ieri, 15 septembrie, presa din România a rostologit un fake news mizerabil, cum că ar fi infectați peste 1000 de călugări din Muntele Athos. Am vorbit cu câțiva părinți, cu ghizi, cu pelerini care s-au întors ieri din Sfântul Munte și cu un alt pelerin care încă se află acolo. Absolut nimeni nu a auzit așa informații. Mănăstirile primesc pelerini în regim normal, doar că la intrarea în Munte se fac teste rapide și cam atât…
Laurentiu Dumitru
Asociația Culturală Karyes
promotoare a valorilor spirituale ale Sfântului Munte Athos