Lotul României convocat de Mirel Rădoi pentru partidele din preliminariile CM 2022 programate în octombrie

0 367

Selecţionerul României, Mirel Rădoi, a anunţat joi lotul de jucători convocaţi pentru partidele cu Germania şi Armenia, în cadrul preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2022.

Iată programul acestora, cu mențiunea că din grupă mai fac parte Macedonia de Nord, Islanda și Liechtenstein:

  • Vineri, 8 octombrie: Germania – ROMÂNIA, ora 21:45 – Volksparkstadion (Hamburg)
  • Luni, 11 octombrie: ROMÂNIA – Armenia, ora 21:45 – Stadion Ghencea (București)

Pentru cele două partide, selecționerul Mirel Rădoi a convocat 26 de jucători, iată lista acestora:

Portari: Marian Aioani (Farul Constanța, 0/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 9/0), Andrei Vlad (FCSB, 1/0);

Fundași: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 19/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 6/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 66/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 12/2), Ionuț Nedelcearu (Crotone/Italia, 18/2), Andrei Rațiu (Huesca/Spania, 2/0), Adrian Rus (Fehervar/Ungaria, 8/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 26/1);

Mijlocași: Alexandru Albu (FC Rapid 1923, 0/0), Alexandru Cicâldău (Galatasaray/Turcia, 17/2), Andrei Cordea (FCSB, 2/0), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoția, 20/1), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 33/2), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 48/6), Valentin Mihăilă (Parma/Italia, 3/1), Alexandru Mitriță (PAOK/Grecia, 14/2), Olimpiu Moruțan (Galatasaray/Turcia, 0/0), Dragoș Nedelcu (Fortuna Dusseldorf/Germania, 4/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 50/11);

Atacanți: Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 9/1), Claudiu Keșeru (FCSB, 44/13), George Pușcaș (Reading/Anglia, 23/8).

Partide rămase de disputat:

  • 8 octombrie 2021: Germania – ROMÂNIA, Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord (21:45)
  • 11 octombrie 2021: ROMÂNIA – Armenia, Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania (21:45)
  • 11 noiembrie 2021: Armenia – Macedonia de Nord (19:00), ROMÂNIA – Islanda, Germania – Liechtenstein (21:45)
  • 14 noiembrie 2021: Liechtenstein – ROMÂNIA, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda (19:00)

Clasamentul grupei:

Germania 6 5 0 1 17-2 15 +15
Armenia 6 3 2 1 7-9 11 -2
ROMÂNIA 6 3 1 2 9-6 10 +3
Macedonia de Nord 6 2 3 1 11-6 9 +5
Islanda 6 1 1 4 6-14 4 -8
Liechtenstein 6 0 1 5 2-15 1 -13

Câștigătoarele celor 10 grupe din preliminarii se califică direct la Mondial. Pentru celelalte 3 locuri disponibile Europei vor lupta cele 10 ocupante ale locurilor secunde + cele mai bune două câștigătoare de grupe în Liga Națiunilor care nu se află pe primele două poziții în grupele preliminariilor CM.

Leave A Reply

Your email address will not be published.