Bătălia pentru resurse și bani naște monștri! (ll) Așii tranzacțiilor financiare sau pânza de păianjen sub care se ascund asasinii economici!
Majoritatea managerilor care conduc firmele afiliate ENEL au școli financiare înalte dar si diplome obținute la cursuri de dezvoltare economică, studii finanțate de corporații care au interes să își plaseze oameni bine pregătiți în locuri profitabile de pe harta mondială a afacerilor.
Fini manipulatori ai burselor, dirijori ai pieței de capital, foarte buni motivatori atunci când este nevoie de ei în discuții de negocieri acești oameni, bine mobilați din toate punctele de vedere sunt cei care mută la ordin. Vorbim de afaceri uriașe care se derulează fără scrupule. Adică dur.
Multitudinea de firme și corporații care fac parte din ENEL au ca scop controlul piețelor de capital dar și a pieței unde se tranzacționează resurse. Este poate cea mai profitabilă piață în acest moment.
QCGLRX – Global Equities Account Class R1, BBEU – JPMorgan BetaBuilders Europe ETF, VT – Vanguard Total World Stock Index Fund ETF Shares, SCHY – Schwab International Dividend Equity ETF sunt nume interesante din acest puzzle.
Multe companii folosesc ca model un personaj care a recunoscut în dese rânduri că îi place să controleze piața financiară, bursele, guvernele dar și companiile. A înființat multe ONG-uri prin care își dirijează afacerile și intențiile. Din miliardele de euro pe care le obține profit, Soroș, căci despre el este vorba, aruncă câteva milioane în educație. Organizează tabere de vară pentru tineret, seminarii economice, cursuri de educație financiară pentru studenți. Absolvenții acestora sunt așa zișii ”restarteri”, oastea filantropului care va acționa ori de câte ori i se va cere. Prin influență mulți dintre soldații filantropului sunt plasați în funcții cheie din instituții ale statului, oricrae ar fi acesta.
Modelul este atractiv spune și Schwab. A cărui companie, Charles Schwab Corporation oferă o gamă completă de servicii de brokeraj, bancare și consiliere financiară prin filialele sale operaționale. Filiala sa de broker-dealer, Charles Schwab & Co., Inc. (membru SIPC), oferă servicii și produse de investiții, inclusiv conturi de brokeraj Schwab. Filiala sa bancară, Charles Schwab Bank, SSB (membră FDIC și Equal Housing Lender), oferă servicii și produse de depozit și împrumut.
Accesul la Serviciile electronice poate fi limitat sau indisponibil în perioadele de vârf a cererii, volatilitatea pieței, modernizarea sistemelor, întreținerea sau din alte motive. TD Ameritrade, Inc. și TD Ameritrade Clearing, Inc., membri FINRA/SIPC, sunt companii separate, dar afiliate și filiale ale TD Ameritrade Holding Corporation. TD Ameritrade Holding Corporation este o subsidiară deținută în totalitate de The Charles Schwab Corporation. TD Ameritrade este o marcă comercială deținută în comun de TD Ameritrade IP Company, Inc. și Toronto-Dominion Bank. Ca un scurt rezumat, toate ramifcațiile acestei companii acționar ENEL sunt de natură financiar-bancară-broker. Începem să înțelegem fluctuațiile de preț la energie dar și modificările rapide de acționariat la acești coloși.
Morgan Asset Management este un nume destul de cunoscut în această lume a finanțelor. Deține acțiuni la multe corporații care vând energie. Enel este una dintre ele.
Păstrând tradiția, Nicholas W. D’Eramo, director executiv, este manager de portofoliu în echipa de soluții multi-active a J.P. Morgan Asset Management, cu sediul în Columbus. El este membru al echipei care gestionează JPMorgan Investor Funds, o serie de fonduri cu mai multe active și Portofoliile Strategic Mid-Institutional Asset Allocation.
La fel ca majoritatea managerilor multinationalelor care jonglează cu banii, Nick servește ca administrator de portofoliu pentru Fondul JPMorgan U.S. Equity Index. Responsabilitățile sale includ cercetarea, monitorizarea și comunicarea datelor și tendințelor economice globale, implementarea portofoliului și sprijinul de marketing. Nick a deținut anterior mai multe poziții în cadrul companiei, inclusiv manager de portofoliu pentru Fondul JPM International Equity Index, comerciant de acțiuni pentru Bank One Investment Advisors și analist senior cu raportare a beneficiilor angajaților în Banc One Investment Management Group.
Înainte de a se alătura companiei, a fost contabil senior în fonduri mutuale la BISYS Mutual Fund Services. În lumea burselor se spune că Nick este un vizionar. Știe cu multe luni înainte ce companii vor pierde la bursă. Vom reveni la acest subiect pentru că este interesant.

(Fotografia reprezintă tabelul cu o parte din acționarii Enel. Trebuie să știți că, frecvent, lista acestora se modifică foarte des, proces vizibil și la tranzacționarea acțiunilor. Se rulează astfel sume uriașe de bani care se plimbă prin conturile multor brokeri, bănci și companii de investiții. Totul după o schemă bine gândită și pe care o vom dezvălui în episoadele următoare.)
Goldman Sachs Future Planet Equity ETF este compania care și-a dorit mereu să fie parte activă a schimbărilor din industrie și nu numai. Așa cum o spun mangerii: Când ceva se schimbă să fiți convinși că noi deja suntem acolo. Una din politicile companiei este să identifice firme mai mici cu potential atât uman cât și din punct de vedere al inovațiilor pentru a le asimila apoi, într-un timp foarte scurt. Goldman este una dintre vocile la nivel Mondial care miltează pentru schimbările globale la nivel de resurse dar și a ”ideilor” pentru salvarea planetei care sunt lansate de cercuri politice.
”Tulburările geopolitice, condițiile financiare mai stricte și o politică economică mai centralizată vor provoca probabil mai multă dispersie între sectoarele și regiunile claselor de active. Dar pentru investitorii care se pot adapta și rămân flexibili, provocările și schimbările de astăzi pot aduce și oportunități”. Așa spune Goldman care nu ezită în a-și arăta intențiile în a-și lua partea tortului din afacerile care se vor naște din noua politică de planetă verde. Goldman, un puternic susținător al măsurilor anti-Covid.
Lucrarea ”Maestru al șahului, o perspectivă invizibilă” din care vom cita în episoadele viitoare tratează pe larg schema cu ajutorul căreia funcționează o întreagă șerpărie care a strâns cu toate tentaculele piața financiară mondială.