FCSB/Steaua victorie cu Sepsi și lupta pentru titlu continuă!

0 633

FCSB/Steaua a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 3-1 (1-0), luni seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a şaptea a fazei play-off a Superligii de fotbal.

FCSB/Steaua a deschis scorul prin Valentin Miculescu (28), cu o lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman, din lovitură liberă. Gazdele îşi puteau majora avantajul în finalul primei reprize, dar muntenegreanul Risto Radunovic a ratat un penalty (45+3), şutul său fiind apărat de Roland Niczuly. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault comis de Niczuly la Deian Sorescu.

Andrei Cordea celebrează alături de apectatori golul 3 al roș-albaștrilor in meciul de fotbal dintre FCSB/Steaua si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contând pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 8 mai 2023. © FOTO: Alexandra GRIGORESCU

Sepsi OSK a reuşit egalarea în repriza secundă, prin Alexandru Tudorie (67), la doar un minut de la intrarea sa pe teren.

Echipa antrenată de Elias Charalambous a preluat conducerea în min. 74, prin golul lui Ovidiu Popescu (74), după un un-doi cu Darius Olaru. Andrei Cordea a închis tabela (79), din pasa lui Coman.

Florinel Coman a fost şi el aproape de gol, dar a trimis în bară din lovitură liberă de la 17 metri (65).

Suporterii steliști de la Peluza Nord prezenți la meciul dintre FCSB/Steaua și Sepsi nu au uitat de ziua de 7 mai 1986 când roș-albaștri cu câștigat Cupa Campionilor.© FOTO: Alexandra GRIGORESCU

👉FCSB/Steaua a câştigat toate cele patru partide cu Sepsi OSK din această stagiune, 1-0 şi 1-0 în sezonul regulat, 2-1 şi 3-1 în play-off.

👉Sepsi OSK a obţinut un singur punct în ultimele patru etape.

Reacții după meci:

🎙„A fost un meci consistent. Puteam închide meciul în prima repriză, am avut multe ocazii. Important e că am intrat montați în repriza a doua. Sepsi a făcut un meci bun și în tur, am analizat și am știut să gestionăm momentele cheie. Ne așteptam să înceapă tare, 25 de minute nu ne-a ieșit jocul. Important e că nu am renunțat.

Noi lăsăm lucrurile să se întâmple și vedem la finalul sezonului unde suntem. În meciurile pe care le avem nu mai contează jocul, doar cele 3 puncte. Cum am făcut la Craiova. Întâlnim CFR acasă, stadionul va fi plin, publicul va fi un avantaj pentru noi. Trebuie să începem agresiv și să luăm cele puncte.

Noi vrem să luăm titlul în ultima etapă, să sărbătorim acasă (n.r. – cu Rapid). E presiune, pentru că ne dorim titlul. Așa e și în cazul Farului. Presiunea face cinste fotbalului”, a declarat Florinel Coman, la Orange Sport.

🎙„Știam că va fi greu azi, că vom suferi. Băieții au dat totul timp de 90 de minute și au făcut o treabă grozavă. Important este că am luat cele 3 puncte.

În fotbal, de multe ori, atunci când nu reușești să marchezi al doilea gol, ești egalat. Așa s-a întâmplat și în seara asta, când a egalat Sepsi. Cu toate astea, băieții au reușit să mai înscrie. Cred că puteam marca mai mult.

Pentru mine, Sepsi este o echipă foarte bună a campionatului, dovadă că s-a calificat în finala Cupei, dar eu cred că avem cea mai bună echipă din Superliga.

Presiunea a fost mai mare pe noi, pentru că aveam nevoie mai mare de victorie”, a declarat Elias Charalambous, tehnicianul roș-albaștrilor, la finalul meciului.

Peluza Nord in meciul de fotbal dintre FCSB/Steaua si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 8 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FC FCSB – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 3-1 (1-0)

Arena Naţională – Bucureşti, Spectatori 13.500

Au marcat: Valentin Miculescu (28), Ovidiu Popescu (74), Andrei Cordea (79), respectiv Alexandru Tudorie (67).
Risto Radunovic (FCSB) a ratat un penalty în min. 45+3 (a apărat Roland Niczuly).

FCSB/Steaua: Târnovanu – Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic – Ov. Popescu, Şut, Olaru – Sorescu, Miculescu (Oct. Popescu 60) , Fl. Coman (I. Cristea 83). ANTRENOR: Elias Charalambous

SEPSI: Niczuly – D. Ciobotariu, Ninaj, M. Bălaşa, Ispas – C. Matei (R. Varga 85), N. Păun (Papa 66), J. Rodriguez (Francisco Junior 85), M. Ştefănescu – Rondon (Tudorie 66), Safranko (A. Nistor 90+2). ANTRENOR: Cristiano Bergodi
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti); al patrulea oficial: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)

Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Ion Ion (Bucureşti) – LPF