CFR Cluj – Dinamo şi FCSB – ‘U’ Cluj, în prima etapă a Superligii, ediţia 2024-2025

0 387

Meciul dintre CFR Cluj şi Dinamo Bucureşti va fi capul de afiş al primei etape a sezonului 2024-2025 al Superligii de fotbal a României, potrivit tragerii la sorţi efectuate luni la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal.

Noul sezon va începe în weekend-ul 13-14 iulie, iar campioana FCSB va debuta acasă, contra Universităţii Cluj.

Etapa a doua programează meciul Rapid – CFR Cluj, în etapa a treia se va juca partida CFR Cluj – Universitatea Craiova, derby-ul Clujului, dintre CFR şi Universitatea, va avea loc în etapa a patra, FCSB – Farul se va disputa în runda a cincea, Rapid – Dinamo va avea loc în etapa a şasea, Dinamo – Universitatea Craiova, în etapa a 7-a, în etapa a opta este programat derby-ul Universitatea Craiova – Rapid, în a noua se va juca partida CFR – FCSB, derby-ul Dinamo – FCSB are loc în runda a 13-a, iar în etapa a 15-a, ultima a turului, se joacă meciul Universitatea Craiova – FCSB.

Până la finalul anului se vor juca şi şase etape din retur, a 21-a pe 21-22 decembrie. Sezonul competiţional se va relua în 2025 cu etapa a 22-a, pe 18-19 ianuarie, etapa a 30-a, ultima a sezonului regulat, urmând să aibă loc pe 8-9 martie.

Programul turului:

Etapa 1 – 13-14 iulie

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Politehnica Iaşi
Petrolul Ploieşti – Gloria Buzău
CFR Cluj – Dinamo Bucureşti
UTA Arad – Rapid Bucureşti
FC Hermannstadt – Universitatea Craiova
FCSB – Universitatea Cluj
Farul Constanţa – Unirea Slobozia
FC Botoşani – Oţelul Galaţi

Etapa a 2-a – 20-21 iulie

Gloria Buzău – Sepsi OSK
Dinamo – Petrolul Ploieşti
Rapid – CFR Cluj
Universitatea Craiova – UTA
”U” Cluj – FC Hermannstadt
Unirea Slobozia – FCSB
Oţelul Galaţi – Farul Constanţa
Poli Iaşi – FC Botoşani

Etapa a 3-a – 27-28 iulie

Sepsi OSK – Dinamo
Petrolul Ploieşti – Rapid
CFR Cluj – Universitatea Craiova
UTA – ”U” Cluj
FC Hermannstadt – Unirea Slobozia
FCSB – Oţelul Galaţi
Farul Constanţa – FC Botoşani
Poli Iaşi – Gloria Buzău

Etapa a 4-a – 3-4 august

Rapid – Sepsi OSK
Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti
”U” Cluj – CFR Cluj
Unirea Slobozia – UTA
Oţelul Galaţi – FC Hermannstadt
FC Botoşani – FCSB
Dinamo – Gloria Buzău
Farul Constanţa – Poli Iaşi

Etapa a 5-a – 10-11 august

Sepsi OSK – Universitatea Craiova
Petrolul Ploieşti – ”U” Cluj
CFR Cluj – Unirea Slobozia
UTA – Oţelul Galaţi
FC Hermannstadt – FC Botoşani
Gloria Buzău – Rapid
FCSB – Farul Constanţa
Poli Iaşi – Dinamo

Etapa a 6-a – 17-18 august

”U” Cluj – Sepsi OSK
Unirea Slobozia – Petrolul Ploieşti
Oţelul Galaţi – CFR Cluj
FC Botoşani – UTA
Universitatea Craiova – Gloria Buzău
Farul Constanţa – FC Hermannstadt
Rapid – Dinamo
FCSB – Poli Iaşi

Etapa a 7-a – 24-25 august

Sepsi OSK – Unirea Slobozia
Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi
CFR Cluj – FC Botoşani
Gloria Buzău – ”U” Cluj
UTA – Farul Constanţa
Dinamo – Universitatea Craiova
FC Hermannstadt – FCSB
Poli Iaşi – Rapid

Etapa a 8-a – 31 august-1 septembrie

Oţelul Galaţi – Sepsi OSK
FC Botoşani – Petrolul Ploieşti
Unirea Slobozia – Gloria Buzău
Farul Constanţa – CFR Cluj
”U” Cluj – Dinamo
FCSB – UTA
Universitatea Craiova – Rapid
FC Hermannstadt – Poli Iaşi

Etapa a 9-a – 14-15 septembrie

Sepsi OSK – FC Botoşani
Gloria Buzău – Oţelul Galaţi
Petrolul Ploieşti – Farul Constanţa
Dinamo – Unirea Slobozia
CFR Cluj – FCSB
Rapid – ”U” Cluj
UTA – FC Hermannstadt
Poli Iaşi – Universitatea Craiova

Etapa a 10-a – 21-22 septembrie

Farul Constanţa – Sepsi OSK
FC Botoşani – Gloria Buzău
Oţelul Galaţi – Dinamo
FCSB – Petrolul Ploieşti
Unirea Slobozia – Rapid
FC Hermannstadt – CFR Cluj
”U” Cluj – Universitatea Craiova
UTA – Poli Iaşi

Etapa a 11-a – 28-29 septembrie

Sepsi OSK – FCSB
Gloria Buzău – Farul Constanţa
Dinamo – FC Botoşani
Rapid – Oţelul Galaţi
Petrolul Ploieşti – FC Hermannstadt
Universitatea Craiova – Unirea Slobozia
CFR Cluj – UTA
Poli Iaşi – ”U” Cluj

Etapa a 12-a – 5-6 octombrie

FC Hermannstadt – Sepsi OSK
FCSB – Gloria Buzău
Farul Constanţa – Dinamo
FC Botoşani – Rapid
Oţelul Galaţi – Universitatea Craiova
UTA – Petrolul Ploieşti
Unirea Slobozia – ”U” Cluj
CFR Cluj – Poli Iaşi

Etapa a 13-a – 19-20 octombrie

Sepsi OSK – UTA
Gloria Buzău – FC Hermannstadt
Dinamo – FCSB
Rapid – Farul Constanţa
Universitatea Craiova – FC Botoşani
”U” Cluj – Oţelul Galaţi
Petrolul Ploieşti – CFR Cluj
Poli Iaşi – Unirea Slobozia

Etapa a 14-a – 26-27 octombrie

CFR Cluj – Sepsi OSK
UTA – Gloria Buzău
FC Hermannstadt – Dinamo
FCSB – Rapid
Farul Constanţa – Universitatea Craiova
FC Botoşani – ”U” Cluj
Oţelul Galaţi – Unirea Slobozia
Petrolul Ploieşti – Poli Iaşi

Etapa a 15-a – 2-3 noiembrie

Sepsi OSK – Petrolul Ploieşti
Gloria Buzău – CFR Cluj
Dinamo – UTA
Rapid – FC Hermannstadt
Universitatea Craiova – FCSB
”U” Cluj – Farul Constanţa
Unirea Slobozia – FC Botoşani
Poli Iaşi – Oţelul Galaţi

Leave A Reply

Your email address will not be published.