Cinci echipe din Liga 2 au părăsit competiţia, după disputarea primelor nouă meciuri din turul 4

0 195

Marţi, 3 octombrie, a debutat turul al patrulea al fazei naţionale a Cupei României, fiind programate nouă dintre cele 16 meciuri ale rundei. După ce în etapa precedentă au intrat în competiţie două dintre participantele în actuala ediţie a Ligii 2, acum a revenit rândul celorlalte 18 echipe să debuteze.

În partidele disputate marţi, Cupa României şi-a confirmat încă o dată statutul de competiţie a surprizelor, după ce cinci dintre cluburile din eşalonul secund au fost eliminate de echipe de nivel inferior. Astfel, au părăsit competiţia Foresta Suceava, Dunărea Călăraşi, Luceafărul Oradea, Olimpia Satu Mare şi Pandurii, ultima la lovituri de departajare.

Printre echipele care au obţinut marţi calificarea în faza 16-imilor se află şi două dintre câştigătoarele fazei judeţene a competiţiei, ACS Petrolul 52 şi AS FC Universitatea Cluj, ambele promovate în această vară în Liga 3. Dacă primii s-au impus în deplasare, la Borcea, în schimb clujenii au eliminat-o pe Olimpia Satu Mare, pe Cluj Arena, prin dubla experimentatului Dorin Goga.

Iată şi rezultatele meciurilor disputate marţi şi programul zilei de miercuri:

3 octombrie 2017, ora 14:30

CS Aerostar Bacău – ACS Foresta Suceava 1-0 (1-0)
CSM Focşani 2007 – CS Ştiinţa Miroslava 0-5 (0-2)
AS FC Agricola Borcea – ACS Petrolul 52 1-4 (0-3)
AFC Unirea 04 Slobozia – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 2-1 (0-1)
AFCM Alexandria – ACS FC Academica Clinceni 1-3 (0-2)
ACSO Filiaşi – Fotbal Club Argeş 5-7 (0-0, 2-2, 2-2)
CSM Şcolar Reşiţa – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 7-5 (1-1, 1-1, 2-2)
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj – CS Luceafărul Oradea 3-1 (2-1)

3 octombrie 2017, ora 20:00
AS FC Universitatea Cluj
– FC Olimpia 2010 Satu Mare 2-0 (2-0)

4 octombrie 2017, ora 14:30

CS Baloteşti – CS Afumaţi

4 octombrie 2017, ora 14:30

CS Sporting Lieşti – ACS Dacia Unirea Brăila
FC Metaloglobus Bucureşti – CS Sportul Snagov
AFC Hărman – AFC Chindia Târgovişte
ACS Şirineasa – CS Mioveni
AS Voinţa Biled – ASU Poli Timişoara
CS Naţional Sebiş – AFC UTA Arad
ACS Performanţa Ighiu – ASA 2013 Târgu Mureş
ACS Industria Galda – AFC Hermannstadt

Leave A Reply

Your email address will not be published.