Cu Griezmann în zi de grație, Atletico Madrid câștigă Europa League

0 161

Atletico Madrid a câştigat pentru a treia oară trofeul Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0 (1-0), în finala competiţiei, desfăşurată miercuri seara, pe stadionul Parc Olympique Lyonnais din Lyon.

Internaționalul francez, cu un nivel peste oricine altcineva de pe teren a arătat exact de ce este dorit de unele dintre cele mai mari cluburi din Europa. Dacă acesta a fost ultimul său joc înainte de un posibil transfer la Barcelona în această vară atunci fanii lui Atletico au de ce să-l regrete. Tehnic și puternic, cu un joc de balon distrugător Griezmann a intrat în topul fotbaliștilor de clasă mondială.

Atletico Madrid a mai câştigat de două ori trofeul Europa League, în 2010, cu antrenorul Quique Sanchez Flores la timonă, după o finală cu Fulham (2-1), şi în 2012, când a învins în ultimul act formaţia Athletic Bilbao (3-0), pe Arena Naţională din Bucureşti, avându-l ca antrenor, ca şi acum, pe argentinianul Diego Simeone. Tot sub comanda lui “Cholo” Simeone, Atletico a disputat şi două finale de Liga Campionilor, ambele pierdute în faţa rivalei Real Madrid (în 2014 şi 2016).

La Lyon, Atletico s-a impus prin golurile marcate de atacantul francez Antoine Griezmann (21, 49) şi de Gabi (89).

Antoine Griezmann, jucător dorit cu insitență de Barcelona a deschis scorul în minutul 21 și a reușit să dubleze avantajul echipei sale în doua repriză aducând suporterilor lui Ateltico o noapte de vis. Gabi a  mai adăugat un gol pentru madrileni în minutul 89 iar Ateltico putea deja să celebreze al treilea triumf UEFA Europa League.
Echipa franceză a început bine și ar fi trebuit să deschidă scorul în minutul 3, când Dimitri Payet a trimis o pasă perfectă pentru Valère Germain, rămas doar cu Jan Oblak, însă atacantul a tras neașteptat de slab.

Francezii aveau să regrete ocazia ratată cu ușurință pentru că în minutul 21, Atletico a preluat conducerea pe tabela de marcaj, împotriva jocului de până în acel moment. Gabi a profitat de o eroare în apărarea franceză a trimis balonul spre Griezman care a șutat perfect schimbând tabela pentru prima oară.

Zece minute mai târziu, Marseille a primit o nouă lovitură când Payet a fost forțat să iasă de pe teren, după o accidentare fiind înlocuit cu Maxime Lopez înlocuitorul său.

La patru minute de la reluarea reprizei a doua, Atlético și-a dublat avantajul când Griezmann a combinat perfect cu Koke, și a reușit să-l învingă din nou pe Steve Mandanda.

În minutul 80, Olympique a fost foarte aproape de a reduce din diferență când lovitura de cap a noului intrat în teren Kostas Mitroglou a trimis mingea în bară, fază la care portarul Oblak era bătut. Spre finalul partidei, spaniolii și-au mărit avantajul când mingea a circulat pe traseul Diego Costa, Koke, Gabi, ultimul marcând cu un șut bine plasat.

Rezultatul a final a consemnat faptul că Atlético Madrid a câștigat pentru a treia oară UEFA Europa League.

”Sunt foarte fericit! Am muncit mulţi ani pentru a trăi o asemenea experienţă. Am plecat la 14 ani de acasă pentru asta. Vom sărbători. Familia mea este aici. Jos pălăria pentru Marseille, o echipă extraordinară”, a declarat Antoine Griezmann.

”O decepţie, dar să nu uităm de unde venim. Am jucat împotriva unei echipe fantastice a lui Atletico Madrid. Suntem mai puţin experimentaţi. Am văzut un extraordinar Antoine Griezmann, care a făcut diferenţa”, a declarat Adil Rami.

”Am început bine meciul, păcat. Am primit un gol, apoi ne-a fost greu să ne revenim. Am avut un parcurs foarte bun, un sezon foarte bun, ar fi fost bine să fim răsplătiţi, însă, din păcate, acesta este fotbalul.Şi ieşirea lui Dimitri ne-a afectat, nu au fost multe lucruri de partea noastră în această seară. Face parte din fotbal”, a spus Florian Thauvin la finalul partidei.

“Așa e fotbalul, sunt foarte fericit! Ultimele două finale le-am sfârșit în lacrimi, acum am câștigat. Noroc că am mai avut și această oportunitate și am reușit să triumfăm. Sunt momente deosebite, mă bucur mult, vă dați seama. Suntem foarte fericiți. Vom sărbători împreună. Antoine Griezmann se antrenează fantastic. E unul dintre cei mai buni atacanți din lume. Sunt bucuros că a fost la noi în echipă și că ne-a ajutat să câștigăm. Ne întoarcem la Madrid și acolo vom vedea cum sărbătorim. Cu siguranță o vom face alături de fani”, a declarat portarul Jan Oblak.

Olympique Marseille – Atletico Madrid 0-3 (0-1)
Au marcat: Antoine Griezmann (21, 49), Gabi (89).
Lyon, Parc Olympique Lyonnais
Europa League – finala

Olympique Marseille: 30. Steve Mandanda – 17. Bouna Sarr, 23. Adil Rami, 19. Luiz Gustavo, 18. Jordan Amavi – 8. Morgan Sanson, 29. André Zambo Anguissa – 26. Florian Thauvin, 10. Dimitri Payet (căpitan; 27. Maxime Lopez, 32), 5. Lucas Ocampos (14. Clinton Nije, 55) – 28. Valere Germain (11. Kostas Mitroglu, 74). Antrenor: Rudi Garcia.
Rezerve: 6. Yohann Pele – 2. Hiroki Sakai, 4. Boubacar Kamara, 6. Rolando.

Atletico Madrid: 13. Jan Oblak – 16. Sime Vrsaljko (20. Juanfran, 46), 24. Jose Maria Gimenez, 2. Diego Godin, 19. Lucas Hernandez – 11. Angel Correa (5. Thomas Partey, 88), 14. Gabi (căpitan), 8. Saul Niguez, 6. Koke – 7. Antoine Griezmann (9. Fernando Torres, 90), 18. Diego Costa. Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve: 25. Axel Werner – 3. Filipe Luis, 15. Stefan Savic, 21. Kevin Gameiro.

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel şi Erwin Zeinstra; arbitri adiţionali: Danny Makkelie şi Pol van Boekel (toţi din Olanda); arbitru de rezervă: Szymon Marciniak (Polonia); arbitru adiţional de rezervă: Mario Dicks (Olanda).

Cartonaşe galbene: Vrsaljko (23), Amavi (38), Luiz Gustavo (75), Njie (78), Lucas Hernandez (78).