(VIDEO)Fotbal – CM 2018: Brazilia s-a calificat în sferturi după 2-0 cu Mexic

0 13

Selecţionata Braziliei s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Mexicului cu scorul de 2-0 (0-0), luni, la Samara, în optimile de finală.

Mexicanii au început meciul mai bine şi au presat destul de mult în primele 25 de minute, având ocazii prin Lozano (3), însă Alisson a fost la post, şi prin Herrera (22), blocat la 15 metri.

Cvintupla campioană mondială, deşi a fost stânjenită de jocul făcut de ”El Tri”, a avut oportunităţi destul de bune, prin Neymar (5), cu un şut de la distanţă apărat de Ochoa, care a blocat vedeta braziliană şi în min. 25. Gabriel Jesus (26) a fost oprit de Ayala, Coutinho (27) a şutat peste poartă, dar cea mai bună situaţie a fost irosită de acelaşi Gabriel Jesus (33), al cărui şut din unghi a fost respins de Ochoa. Neymar (40) a mai avut o situaţie notabilă, dar a şutat peste poartă din lovitură liberă.

Echipa ”Canarinha” a fost şi mai incisivă după pauză, dar Ochoa a scor şutul din careu al lui Coutinho (48). Brazilia a deschis scorul în min. 51, când Willian a luat o acţiune pe cont propriu în flancul stâng, a centrat în faţa porţii şi Neymar a înscris din alunecare.

Ochoa a avut şi alte intervenţii salutare, la mingea trasă de Paulinho (59) din mijlocul careului şi la şutul lui Willian (61).

Vela (61) a pus în pericol poarta sud-americanilor (61), dar Alisson a respins de sub transversală.

Neymar a fost din nou aproape de gol (68), dar şutul său a fost deviat de Salcedo pe lângă poartă.

Soarta meciului a fost pecetluită în urma unui acţiuni a aceluiaşi Neymar, care a trimis pe lângă Ochoa, iar Firmino a îndeplinit o simplă formalitate (88).

Mexicanii nu i-au învins niciodată pe brazilieni la Cupa Mondială în cinci dueluri, patru victorii revenind selecţionatei ”Canarinha”, iar un meci s-a terminat nedecis, 0-0, în faza grupelor din 2014 (13-0 golaveraj).

Brazilia este neînvinsă de 16 meciuri oficiale. Brazilia nu a pierdut niciodată în faţa unei reprezentante a zonei CONCACAF, având opt victorii şi un egal. Mexicul are doar o victorie în faţa reprezentantelor CONMEBOL, cu Ecuador în 2002, trei egaluri şi nouă înfrângeri.

Echipa ”auriverde” l-a pierdut pe Casemiro, care a primit al doilea cartonaş galben şi nu va putea juca în meciul din sferturi.

Brazilia – Mexic 2-0 (0-0)
Au marcat: Neymar (51), Roberto Firmino (88).
Samara, Samara Arena: 41.970 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, optimi de finală

Au evoluat echipele:
Brazilia: 1. Alisson Becker – 22. Fagner, 2. Thiago Silva (căpitan), 3. Miranda, 6. Filipe Luis – 15. Paulinho (17. Fernandinho, 80), 5. Casemiro, 11. Philippe Coutinho (20. Roberto Firmino, 86) – 19. Willian (13. Marquinhos, 90+1), 9. Gabriel Jesus, 10. Neymar. Selecţioner: Tite.
Rezerve neutilizate: 16. Cassio Ramos, 23. Ederson – 4. Pedro Geromel, 12. Marcelo, 18. Fred, 8. Renato Augusto, 14. Danilo, 21. Taison.
Mexic: 13. Guillermo Ochoa – 21. Edson Alvarez (6. Jonathan Dos Santos, 55), 2. Hugo Ayala, 3. Carlos Salcedo, 23. Jesus Gallardo – 16. Hector Herrera, 4. Rafa Marquez (7. Miguel Layun, 46), 18. Andres Guardado (căpitan) – 11. Carlos Vela, 14. Javier Hernandez (9. Raul Jimenez, 60), 22. Hirving Lozano. Selecţioner: Juan Carlos Osorio.
Rezerve neutilizate: 1. Jose Corona, 12. Alfredo Talavera – 5. Diego Reyes, 8. Marco Fabian, 20. Javier Aquino, 10. Giovani Dos Santos, 17. Jesus Corona, 19. Oribe Peralta.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (toţi din Italia); arbitru de rezervă: Antonio Mateu Lahoz (Spania); arbitru asistent de rezervă: Pau Cebrian (Spania)
Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Pawel Gil (Polonia), Daniele Orsato (Italia)
Cartonaşe galbene: Alvarez (38), Luis Filipe (43), Herrera (55), Casemiro (59), Salcedo (77), Guardado (90+2).