Au început preliminariie EURO 2020: vezi toate rezultatele!

0 255

55 de selecționate împărțite în 10 grupe încep de joi, 21 martie, lupta pentru primele 20 de locuri la turneul final al Campionatului European din 2020. O ediție aniversară organizată în 12 orașe europene, între care și Bucureștiul.

În acest final de lună se vor disputa primele două etape ale calificărilor. Cel mai tare duel este cel din grupa C dintre Olanda și Germania, programat pe 24 martie, de la ora 21:45. În cazul în care ambele reprezentative se califică la EURO, România și Olanda vor fi repartizate automat în aceeași grupă – C. Partidele din această grupă se vor disputa la Amsterdam și București.

Se mai remarcă în acest debut de preliminarii și partidele Portugalia – Serbia (25 martie) și Elveția – Danemarca (26 martie).

Vezi mai jos programul primelor două runde din preliminariile EURO 2020. La turneul final se califică primele două clasate din fiecare grupă. Ultimele 4 calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Națiunilor.

Grupa A

22 martie: Bulgaria – Muntenegru 1-1 (Nedelev 82-pen. / Mugoša 50), Anglia – Cehia 5-0 (Sterling 24, 62, 68, Kane 45+2-pen., Kalas 84-autogol)
25 martie: Muntenegru – Anglia, Kosovo – Bulgaria (21:45)

Grupa B

22 martie: Portugalia – Ucraina 0-0, Luxemburg – Lituania 2-1 (Barreiro Martins 45, Rodrigues 55 / Černych 14)
25 martie: Portugalia – Serbia, Luxemburg – Ucraina (21:45)

Grupa C

21 martie: Irlanda de Nord – Estonia 2-0 (McGinn 56, S. Davis 75-pen.), Olanda – Belarus 4-0 (Depay 1, 55-pen., Wijnaldum 21, Van Dijk 86)
24 martie: Irlanda de Nord – Belarus, Olanda – Germania (21:45)

Grupa D

23 martie: Georgia – Elveția (16:00), Gibraltar – Irlanda (19:00)
26 martie: Elveția – Danemarca, Irlanda – Georgia (21:45)

Grupa E

21 martie: Slovacia – Ungaria 2-0 (Duda 42, Rusnák 85), Croația – Azerbaijan 2-1 (Barišić 44, Kramarić 79 / Sheydaev 19)
24 martie: Țara Galilor – Slovacia (16:00), Ungaria – Croația (19:00)

Grupa F

23 martie: Suedia – România, Malta – Feroe (19:00), Spania – Norvegia (21:45)
26 martie: România – Feroe, Norvegia – Suedia, Malta – Spania (21:45)

Grupa G

21 martie: Israel – Slovenia 1-1 (Zahavi 55 / Šporar 48), FYR Macedonia – Letonia 3-1 (Alioski 11, Elmas 29, 90+3 / Isajevs 87), Austria – Polonia 0-1 (K. Piątek 69)
24 martie: Israel – Austria (19:00), Slovenia – FYR Macedonia, Polonia – Letonia (21:45)

Grupa H

22 martie: Moldova – Franța 1-4 (Ambros 89 / Griezmann 24, Varane 27, Giroud 36, Mbappé 87), Andorra – Islanda 0-2 (B. Bjarnason 22, Kjartansson 80), Albania – Turcia 0-2 (Burak Yılmaz 21, Çalhanoğlu 55)
25 martie: Turcia – Moldova (19:00), Franța – Islanda, Andorra – Albania (21:45)

Grupa I

21 martie: Kazahstan – Scoția 3-0 (Pertsukh 6, Vorogovskiy 10, Zainutdinov 51), Cipru – San Marino 5-0 (Sotiriou 19-pen., 23-pen., Kousoulos 26, Efrem 31, Laifis 56), Belgia – Rusia 3-1 (Tielemans 14, E. Hazard 45-pen., 88 / Cheryshev 16)
24 martie: Kazahstan – Rusia (16:00), San Marino – Scoția (19:00), Cipru – Belgia (21:45)

Grupa J

23 martie: Liechtenstein – Grecia, Italia – Finlanda, Bosnia-Herțegovina – Armenia (21:45)
26 martie: Armenia – Finlanda (19:00), Italia – Liechtenstein, Bosnia-Herțegovina – Grecia (21:45)

Leave A Reply

Your email address will not be published.