Fotbal: EURO 2020 – loturile definitive ale echipelor participante / Favoritele la câștigarea EURO plus cote

0 406

Cele 24 de echipe participate la turneul final al Campionatului European de fotbal – EURO 2020 (11 iunie – 11 iulie) au avut termen până pe 1 iunie, la miezul nopţii, să comunice UEFA loturile definitive de 26 de jucători.

Toate echipele s-au conformat, excepţia fiind făcută de selecţionerul Spaniei, Luis Enrique, care a afirmat că lotul de 24 de jucători anunţat deja este suficient.

În loturile comunicate încă mai pot fi făcute schimbări până la primul meci în eventualitatea unei accidentări grave sau a unei îmbolnăviri (inclusiv COVID-19 sau ”contact apropiat” unui caz pozitiv). Portarii pot fi înlocuiţi în timpul turneului în cazul indisponibilităţii fizice, chiar dacă în lot mai sunt unul sau chiar doi portari. Un jucător care a fost înlocuit din lot nu mai poate fi reinclus.

Favorite pentru câștigarea EURO:

Anglia, Franța, Belgia, Germania, Spania, Portugalia

Cea mai puternică grupă:

Grupa F: UNGARIA, PORTUGALIA, FRANŢA, GERMANIA

Favoriți pentru titlul de golgeter al turneului final:

Harry Kane, Kyliam Mbappe, Cristiano Ronaldo și Romelu Lukaku.

Favoriți pentru a fi finalist la Euro:

Anglia și Franța, favorite să joace finala Campionatului European.

Favoriți pentru a fi desemnat cel mai bun tânăr jucător al turneului:

Jadon Sancho (Anglia), Matthijs de Light (Olanda), Phil Foden (Anglia).

Loturile echipelor participante:

GRUPA A (Roma şi Baku): TURCIA, ITALIA, ŢARA GALILOR, ELVEŢIA

TURCIA

portari: Altay Bayindir (Fenerbahce), Mert Gunok (Istanbul Başakşehir), Ugurcan Cakir (Trabzonspor);

fundaşi: Zeki Celik (LOSC Lille), Caglar Soyuncu (Leicester), Kaan Ayhan (Sassuolo), Merih Demiral (Juventus), Mert Muldur (Sassuolo), Ozan Kabak (Liverpool), Ridvan Yilmaz (Beşiktaş), Umut Meraş (Le Havre);

mijlocaşi: Yusuf Yazici (LOSC Lille), Dorukhan Tokoz (Beşiktaş), Irfan Can Kahveci (Fenerbahce), Okay Yokuşlu (West Brom), Orkun Kokcu (Feyenoord), Ozan Tufan (Fenerbahce), Taylan Antalyali (Galatasaray), Hakan Calhanoglu (AC Milan);

atacanţi: Burak Yilmaz (LOSC Lille), Cengiz Under (Leicester), Enes Unal (Getafe), Abdulkadir Omur (Trabzonspor), Kerem Akturkoglu (Galatasaray), Halil Ibrahim Dervişoglu (Brentford), Kenan Karaman (Fortuna Dusseldorf).

ITALIA

portari: Gianluigi Donnarumma (AC Milan), Alex Meret (Napoli), Salvatore Sirigu (Torino);

fundaşi: Francesco Acerbi (Lazio), Alessandro Bastoni (Inter), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Emerson Palmieri (Chelsea), Alessandro Florenzi (PSG), Leonardo Spinazzola (AS Roma), Rafael Toloi (Atalanta);

mijlocaşi: Nicolo Barella (Inter), Bryan Cristante (AS Roma), Jorginho (Chelsea), Manuel Locatelli (Sassuolo), Lorenzo Pellegrini (AS Roma), Stefano Sensi (Inter), Marco Verratti (PSG);

atacanţi: Andrea Belotti (Torino), Domenico Berardi (Sassuolo), Federico Bernardeschi (Juventus), Federico Chiesa (Juventus), Ciro Immobile (Lazio), Lorenzo Insigne (Napoli), Giacomo Raspadori (Sassuolo).

ŢARA GALILOR

portari: Wayne Hennessey (Crystal Palace), Danny Ward (Leicester City), Adam Davies (Stoke City);

fundaşi: Ben Davies (Tottenham), Joe Rodon (Tottenham), Chris Mepham (Bournemouth), Chris Gunter (Charlton Athletic), Rhys Norrington-Davies (Sheffield United), Neco Williams (Liverpool), Connor Roberts (Swansea City), Ben Cabango (Swansea City), Tom Lockyer (Luton Town);

mijlocaşi: Joe Allen (Stoke City), Joe Morrell (Luton Town), Ethan Ampadu (Chelsea), Matthew Smith (Manchester City), Jonny Williams (Cardiff City), Aaron Ramsey (Juventus), Dylan Levitt (Manchester United), Rubin Colwill (Cardiff City), David Brooks (Bournemouth), Harry Wilson (Liverpool);

atacanţi: Kieffer Moore (Cardiff City), Gareth Bale (Real Madrid), Tyler Roberts (Leeds United), Daniel James (Manchester United).

ELVEŢIA

portari: Yann Sommer (Borussia Moenchengladbach), Yvon Mvogo (PSV Eindhoven), Jonas Omlin (Montpellier);

fundaşi: Manuel Akanji (Borussia Dortmund), Loris Benito (Bordeaux), Eray Comert (FC Basel), Nico Elvedi (Borussia Moenchengladbach), Jordan Lotomba (Nice), Kevin Mbabu (Wolfsburg), Becir Omeragic (FC Zurich), Ricardo Rodríguez (Torino), Fabian Schaer (Newcastle United), Silvan Widmer (FC Basel);

mijlocaşi: Christian Fassnacht (Young Boys), Edimilson Fernandes (Mainz), Remo Freuler (Atalanta), Admir Mehmedi (Wolfsburg), Xherdan Shaqiri (Liverpool), Djibril Sow (Eintracht Frankfurt), Ruben Vargas (Augsburg), Granit Xhaka (Arsenal), Denis Zakaria (Borussia Moenchengladbach), Steven Zuber (Eintracht Frankfurt);

atacanţi: Breel Embolo (Borussia Moenchengladbach), Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb), Haris Seferovic (Benfica).

ITALIA și TURCIA sunt favorite pentru ocuparea primelor două locuri în grupă

Program

  • Turcia vs Italia (11 iunie, ora 22:00)
  • Țara Galilor vs Elveția (12 iunie, ora 16:00)
  • Turcia vs Țara Galilor (16 iunie, ora 19:00)
  • Italia vs Elveția (16 iunie, ora 22:00)
  • Italia vs Țara Galilor (20 iunie, ora 19:00)
  • Elveția vs Turcia (20 iunie, ora 19:00)

GRUPA B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): DANEMARCA, FINLANDA, BELGIA, RUSIA

DANEMARCA

portari: Jonas Lössl (Midtjylland), Frederik Ronnow (Schalke), Kasper Schmeichel (Leicester);
fundaşi: Joachim Andersen (Fulham), Nicolai Boilesen (FC Copenhaga), Andreas Christensen (Chelsea), Mathias Jorgensen (FC Copenhaga), Simon Kjaer (AC Milan), Joakim Maehle (Atalanta), Jens Stryger Larsen (Udinese), Jannik Vestergaard (Southampton);

mijlocaşi: Anders Christiansen (Malmoe FF), Thomas Delaney (Borussia Dortmund), Christian Eriksen (Inter Milano), Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham), Mathias Jensen (Brentford), Christian Norgaard (Brentford), Robert Skov (Hoffenheim), Daniel Wass (Valencia);

atacanţi: Martin Braithwaite (FC Barcelona), Andreas Cornelius (Parma), Mikkel Damsgaard (Sampdoria), Kasper Dolberg (Nice), Andreas Skov Olsen (Bologna), Yussuf Poulsen (RB Leipzig), Jonas Wind (FC Copenhaga).

FINLANDA

portari: Lukas Hradecky (Leverkusen), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers), Jesse Joronen (Brescia);

fundaşi: Paulus Arajuuri (Pafos), Robert Ivanov (Warta Poznan), Thomas Lam (Zwolle), Daniel O’Shaughnessy (HJK Helsinki), Jukka Raitala (Minnesota United), Joona Toivio (Haecken), Jere Uronen (Genk), Leo Vaisanen (Elfsborg), Sauli Vaisanen (Chievo);

mijlocaşi: Nikolai Alho (MTK Budapesta), Fredrik Jensen (Augsburg), Glen Kamara (Rangers), Joni Kauko (Esbjerg), Robin Lod (Minnesota United), Rasmus Schuller (Djurgarden), Pyry Soiri (Esbjerg), Tim Sparv (Larissa), Robert Taylor (Brann), Onni Valakari (Pafos);

atacanţi: Marcus Forss (Brentford), Lassi Lappalainen (Montreal FC), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Teemu Pukki (Norwich).

BELGIA

portari: Thibaut Courtois (Real Madrid), Simon Mignolet (FC Bruges), Matz Sels (Strasbourg);

fundaşi: Toby Alderweireld (Tottenham), Dedryck Boyata (Hertha Berlin), Timothy Castagne (Leicester), Jason Denayer (Lyon), Thomas Meunier (Borussia Dortmund), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe), Jan Vertonghen (Benfica);

mijlocaşi: Nacer Chadli (Istanbul Başakşehir), Yannick Carrasco (Atletico Madrid), Kevin De Bruyne (Manchester City), Leander Dendoncker (Wolverhampton Wanderers), Eden Hazard (Real Madrid), Thorgan Hazard (Borussia Dortmund), Dennis Praet (Leicester), Youri Tielemans (Leicester), Hans Vanaken (FC Bruges), Axel Witsel (Borussia Dortmund);

atacanţi: Michy Batshuayi (Crystal Palace), Christian Benteke (Crystal Palace), Jeremy Doku (Rennes), Romelu Lukaku (Inter Milano), Dries Mertens (Napoli), Leandro Trossard (Brighton).

RUSIA

portari: Iuri Diupin (Rubin Kazan), Matvei Safonov (FC Krasnodar), Anton Şunin (Dinamo Moscova);

fundaşi: Gheorghi Djikia (Spartak Moscova), Igor Diveev (ŢSKA Moscova), Iuri Jirkov (Zenit), Viaceslav Karavaev (Zenit), Fedor Kudriaşov (Antalyaspor), Andrei Semenov (Ahmat Groznîi), Mario Fernandes (ŢSKA Moscova);

mijlocaşi: Dmitri Barinov (Lokomotiv Moscova), Rifat Jemaletdinov (Lokomotiv Moscova), Maksim Muhin (ŢSKA Moscova), Aleksandr Golovin (Monaco), Daniil Fomin (Dinamo Moscova), Roman Zobnin (Spartak Moscova), Alexei Ionov (FC Krasnodar), Daler Kuziaev (Zenit), Andrei Mostovoi (Zenit), Magomed Ozdoev (Zenit), Denis Makarov (Rubin), Aleksei Miranciuk (Atalanta), Denis Cerîşev (Valencia);

atacanţi: Artem Dziuba (Zenit), Anton Zabolotnîi (ŢSKA Moscova), Aleksandr Sobolev (Spartak Moscova).

BELGIA și DANEMARCA sunt favorite pentru ocuparea primelor două locuri din grupă

Program

  • Danemarca vs Finlanda (12 iunie, ora 19:00)
  • Belgia vs Rusia (12 iunie, ora 22:00)
  • Finlanda vs Rusia (16 iunie, ora 16:00)
  • Danemarca vs Belgia (17 iunie, ora 19:00)
  • Finlanda vs Belgia (21 iunie, ora 22:00)
  • Rusia vs Danemarca (21 iunie, ora 22:00)

GRUPA C (Amsterdam şi Bucureşti): OLANDA, UCRAINA, AUSTRIA, MACEDONIA DE NORD

OLANDA

portari: Marco Bizot (AZ Alkmaar), Tim Krul (Norwich), Maarten Stekelenburg (Ajax);

fundaşi: Patrick van Aanholt (Crystal Palace), Nathan Ake (Manchester City), Daley Blind (Ajax), Denzel Dumfries (PSV Eindhoven), Matthijs de Ligt (Juventus), Jurrien Timber (Ajax), Joel Veltman (Brighton), Stefan de Vrij (Inter Milano), Owen Wijndal (AZ Alkmaar);

mijlocaşi: Donny van de Beek (Manchester United), Ryan Gravenberch (Ajax), Frenkie de Jong (FC Barcelona), Davy Klaassen (Ajax), Teun Koopmeiners (AZ Alkmaar), Marten de Roon (Atalanta), Georginio Wijnaldum (Liverpool);

atacanţi: Steven Berghuis (Feyenoord), Cody Gakpo (PSV), Luuk de Jong (Sevilla), Donyell Malen (PSV Eindhoven), Memphis Depay (Lyon), Quincy Promes (Spartak Moscova), Wout Weghorst (Wolfsburg).

UCRAINA

portari: Gheorghi Buşcean (Dinamo Kiev), Andrei Piatov (Şahtior Doneţk), Anatoli Trubin (Şahtior Doneţk);

fundaşi: Eduard Sobol (FC Bruges), Ilia Zabarnîi (Dinamo Kiev), Serghei Krivţov (Şahtior Doneţk), Denis Popov (Dinamo Kiev), Aleksandr Timcik (Dinamo Kiev), Vitali Mikolenko (Dinamo Kiev), Aleksandr Karavaev (Dinamo Kiev), Mikola Matvienko (Şahtior Doneţk);

mijlocaşi: Serghei Sidorciuk (Dinamo Kiev), Ruslan Malinovski (Atalanta), Mikola Şaparenko (Dinamo Kiev), Marlos (Şahtio Doneţk), Evgheni Makarenko (Kortrijk), Aleksandr Zincenko (Manchester City), Viktor Ţîgankov (Dinamo Kiev), Taras Stepanenko (Şahtior Doneţk), Andrei Iarmolenko (West Ham United), Aleksandr Zubkov (Ferencvaros), Gheorghi Sudakov (Şahtior Doneţk), Roman Bezus (Gent);

atacanţi: Roman Iaremciuk (Gent), Artem Besedin (Dinamo Kiev), Artem Dovbik (Dnipro-1).

AUSTRIA

portari: Daniel Bachmann (Watford), Pavao Pervan (Wolfsburg), Alexander Schlager (LASK);

fundaşi: David Alaba (Bayern), Aleksandar Dragovic (Leverkusen), Marco Friedl (Werder Bremen), Martin Hinteregger (Eintracht Frankfurt), Stefan Lainer (Borussia Moenchengladbach), Philipp Lienhart (Freiburg), Stefan Posch (Hoffenheim), Andreas Ulmer (RB Salzburg);

mijlocaşi: Julian Baumgartlinger (Leverkusen), Christoph Baumgartner (Hoffenheim), Florian Grillitsch (Hoffenheim), Stefan Ilsanker (Eintracht Frankfurt), Konrad Laimer (RB Leipzig), Valentino Lazaro (Inter Milano), Karim Onisiwo (Mainz), Marcel Sabitzer (RB Leipzig), Louis Schaub (Lucerna), Xaver Schlager (Wolfsburg), Alessandro Schoepf (Schalke), Christopher Trimmel (Union Berlin);

atacanţi: Marko Arnautovic (Shanghai Port), Michael Gregoritsch (Augsburg), Sasa Kalajdzic (Stuttgart).

MACEDONIA DE NORD

portari: Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano), Damjan Siskovski (Doxa Katokopia), Riste Jankov (Rabotnicki Skopje);

fundaşi: Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb), Visar Musliu (Fehervar), Egzon Bejtulai (Shkendija), Kire Ristevski (Újpest), Gjoko Zajkov (Charleroi), Darko Velkovski (Rijeka), Ezdzan Alioski (Leeds);

mijlocaşi: Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardhi (Levante), Stefan Spirovski (AEK Larnaca), Boban Nikolov (Lecce), Tihomir Kostadinov (Ruzomberok), Ferhan Hasani (Partizani Tirana), Eljif Elmas (Napoli), Daniel Avramovski (Kayserispor), Darko Curlinov (Stuttgart), Marjan Radeski (Akademija Pandev);

atacanţi: Goran Pandev (Genoa), Aleksandar Trajkovski (Mallorca), Ivan Trickovski (AEK Larnaca), Vlatko Stojanovski (Chambly), Krste Velkovski (FK Sarajevo), Milan Ristovski (Spartak Trnava).

OLANDA și MACEDONIA DE NORD sunt favorite pentru ocuparea primelor două locuri în grupă

Program

  • Austria vs Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00)
  • Olanda vs Ucraina (22 iunie, ora 22:00)
  • Ucraina vs Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00)
  • Olanda vs Austria (17 iunie, ora 22:00)
  • Ucraina vs Austria (21 iunie, ora 19:00)
  • Macedonia de Nord vs Olanda (21 iunie, ora 19:00)

GRUPA D (Londra şi Glasgow): ANGLIA, CROAŢIA, SCOŢIA, CEHIA;

ANGLIA

portari: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton);

fundaşi: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolverhampton Wanderers), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Atletico Madrid), Kyle Walker (Manchester City);

mijlocaşi: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds United), Declan Rice (West Ham), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Borussia Dortmund);

atacanţi: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Raheem Sterling (Manchester City).

CROAŢIA

portari: Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Lovre Kalinic (Hajduk Split), Simon Sluga (Luton Town);

fundaşi: Borna Barisic (Glasgow Rangers), Domagoj Bradaric (LOSC Lille), Duje Caleta-Car (Marseille), Josko Gvardiol (RB Leipzig), Josip Juranovic (Legia Varşovia), Dejan Lovren (Zenit), Mile Skoric (Osijek), Domagoj Vida (Beşiktaş), Sime Vrsaljko (Atletico Madrid);

mijlocaşi: Mateo Kovacic (Chelsea), Luka Modric (Real Madrid), Marcelo Brozovic (Inter Milano), Milan Badelj (Genoa), Nikola Vlasic (ŢSKA Moscova), Mario Pasalic (Atalanta), Ivan Perisic (Inter Milano), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Luka Ivanusec (Dinamo Zagreb);

atacanţi: Josip Brekalo (Wolfsburg), Ante Budimir (Osasuna), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Ante Rebic (AC Milan).

SCOŢIA

portari: Craig Gordon (Hearts), David Marshall (Derby), Jon McLaughlin (Rangers);

fundaşi: Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich), Jack Hendry (Celtic), Scott McKenna (Nottingham Forest), Stephen O’Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Rangers), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal);

mijlocaşi: Stuart Armstrong (Southampton), Ryan Christie (Celtic), John Fleck (Sheffield United), Billy Gilmour (Chelsea), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), David Turnbull (Celtic);

atacanţi: Che Adams (Southampton), Lyndon Dykes (QPR), James Forrest (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle United), Kevin Nisbet (Hibernian).

CEHIA

portari: Ales Mandous (Olomouc), Jirí Pavlenka (Werder Bremen), Tomas Vaclík (Sevilla);

fundaşi: Jan Boril (Slavia Praga), Jakub Brabec (Viktoria Plzen), Ondrej Celustka (Sparta Praga), Vladimir Coufal (West Ham United), Pavel Kaderabek (Hoffenheim), Tomas Kalas (Bristol City), Tomas Holes (Slavia Praga), Ales Mateju (Brescia), David Zima (Slavia Praga);

mijlocaşi: Antonin Barak (Verona), Vladimir Darida (Hertha Berlin), Jakub Jankto (Sampdoria), Alex Kral (Spartak Moscova), Lukas Masopust (Slavia Praga), Jakub Pesek (Sparta Praga), Michal Sadilek (Liberec), Petr Sevcik (Slavia Praga), Tomas Soucek (West Ham);

atacanţi: Adam Hlozek (Sparta Praga), Michael Krmencik (PAOK), Tomas Pekhart (Legia Varşovia), Patrik Schick (Leverkusen), Matej Vydra (Burnley).

Favorite: ANGLIA și CROAȚIA

Program

  • Anglia vs Croația (13 iunie, ora 16:00)
  • Scoția vs Cehia (14 iunie, ora 16:00)
  • Croația vs Cehia (18 iunie, ora 19:00)
  • Anglia vs Scoția (18 iunie, ora 22:00)
  • Cehia vs Anglia (22 iunie, ora 22:00)
  • Croația vs Scoția (22 iunie, ora 22:00)

GRUPA E (Sevilla şi Sankt Petersburg): SPANIA, SUEDIA, POLONIA, SLOVACIA;

SPANIA

portari: David de Gea (Manchester United), Unai Simon (Athletic Bilbao), Robert Sanchez (Brighton & Hove Albion);

fundaşi: Jose Gaya (Valencia), Jordi Alba (Barcelona), Pau Torres (Villarreal), Aymeric Laporte (Manchester City), Eric García (Manchester City), Diego Llorente (Leeds United), César Azpilicueta (Chelsea), Marcos Llorente (Atlético);

mijlocaşi: Sergio Busquets (FC Barcelona), Rodri Hernandez (Manchester City), Pedri (FC Barcelona), Thiago Alcantara (Liverpool), Koke (Atlético), Fabian Ruiz (Napoli);

atacanţi: Dani Olmo (RB Leipzig), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Gerard Moreno (Villarreal), Alvaro Morata (Juventus), Ferran Torres (Manchester City), Adama Traore (Wolverhampton Wanderers), Pablo Sarabia (PSG).

SUEDIA

portari: Karl-Johan Johnsson (FC Copenhaga), Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi), Robin Olsen (Everton);

fundaşi: Emil Krafth (Newcastle United), Victor Lindeloef (Manchester United), Marcus Danielson (Dalian Yifang), Pierre Bengtsson (Vejle), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Pontus Jansson (Brentford), Filip Helander (Rangers), Mikael Lustig (AIK), Andreas Granqvist (Helsingborg);

mijlocaşi: Emil Forsberg (RB Leipzig), Ken Sema (Watford), Viktor Claesson (FC Krasnodar), Dejan Kulusevski (Juventus), Sebastian Larsson (AIK), Albin Ekdal (Sampdoria), Kristoffer Olsson (FC Krasnodar), Jens-Lys Cajuste (Midtjylland), Mattias Svanberg (Bologna), Gustav Svensson (Guangzhou City);

atacanţi: Marcus Berg (FC Krasnodar), Alexander Isak (Real Sociedad), Robin Quaison (Mainz), Jordan Larsson (Spartak Moscova).

POLONIA

portari: Lukasz Fabianski (West Ham United), Wojciech Szczesny (Juventus), Lukasz Skorupski (Bologna);

fundaşi: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Pawel Dawidowicz (Verona), Kamil Glik (Benevento), Michal Helik (Barnsley), Tomasz Kedziora (Dinamo Kiev), Kamil Piatkowski (Rakow Czestochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznan), Maciej Rybus (Lokomotiv Moscova);

mijlocaşi: Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire), Kamil Jozwiak (Derby), Mateusz Klich (Leeds), Kacper Kozlowski (Pogon Szczecin), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moscova), Karol Linetty (Torino), Jakub Moder (Brighton), Przemyslaw Placheta (Norwich), Piotr Zielinski (Napoli);

atacanţi: Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf), Robert Lewandowski (Bayern), Arkadiusz Milik (Marseille), Karol Swiderski (PAOK), Jakub Swierczok (Piast Gliwice).

SLOVACIA

portari: Martin Dubravka (Newcastle), Marek Rodak (Fulham), Dusan Kuciak (Lechia Gdansk);

fundaşi: Peter Pekarik (Hertha Berlin), Lubomir Satka (Lech Poznan), Denis Vavro (Huesca), Milan Skriniar (Inter Milano), Tomas Hubocan (Omonia Nicosia), David Hancko (Sparta Praga), Martin Koscelnik (Liberec), Martin Valjent (Mallorca);

mijlocaşi: Marek Hamsík (IFK Goeteborg), Stanislav Lobotka (Napoli), Patrik Hrosovsky (Genk), Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (FC Koln), Robert Mak (Ferencvaros), Vladimir Weiss (Slovan Bratislava), Laszló Benes (Augsburg), Lukas Haraslin (Sassuolo), Jakub Hromada (Slavia Praga), Tomas Suslov (Groningen), Jan Gregus (Minnesota United);

atacanţi: Michal Duris (Omonia Nicosia), Robert Bozeník (Feyenoord), Ivan Schranz (Jablonec).

Favorite: SPANIA și POLONIA

Program

  • Polonia vs Slovacia (14 iunie, ora 19:00)
  • Spania vs Suedia (14 iunie, ora 22:00)
  • Suedia vs Slovacia (18 iunie, ora 16:00)
  • Spania vs Polonia (19 iunie, ora 22:00)
  • Suedia vs Polonia (23 iunie, ora 19:00)
  • Slovacia vs Spania (23 iunie, ora 19:00)

GRUPA F (Munchen şi Budapesta): UNGARIA, PORTUGALIA, FRANŢA, GERMANIA.

UNGARIA

portari: Peter Gulacsi (RB Leipzig), Denes Dibusz (Ferencvaros), Adam Bogdan (Ferencvaros);

fundaşi: Gergo Lovrencsics (Ferencvaros), Endre Botka (Ferencvaros), Adam Lang (Omonia Nicosia), Akos Kecskes (Lugano), Attila Fiola (Fehervar), Willi Orban (RB Leipzig), Attila Szalai (Fenerbahce), Bendeguz Bolla (Fehervar);

mijlocaşi: Loic Nego (Fehervar), Adam Nagy (Bristol City), Laszlo Kleinheisler (Osijek), David Siger (Ferencvaros), Daniel Gazdag (Philadelphia Union), Andras Schaefer (Dunajska Streda) Tamas Cseri (Mezokovesd), Filip Holender (Partizan Belgrad);

atacanţi: Adam Szalai (Mainz), Roland Sallai (Freiburg), Nemanja Nikolic (Fehervar), Kevin Varga (Kasimpaşa), Roland Varga (MTK Budapesta), Szabolcs Schoen (FC Dallas), Janos Hahn (Paks).

PORTUGALIA

portari: Anthony Lopes (Lyon), Rui Patricio (Wolverhampton Wanderers), Rui Silva (Granada);

fundaşi: Joao Cancelo (Manchester City), Nelson Semedo (Wolverhampton Wanderers), Jose Fonte (LOSC Lille), Pepe (FC Porto), Ruben Dias (Manchester City), Nuno Mendes (Sporting Lisabona), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund);

mijlocaşi: Danilo Pereira (PSG), Joao Palhinha (Sporting Lisabona), Ruben Neves (Wolverhampton Wanderers), Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Moutinho (Wolverhampton Wanderers), Renato Sanches (LOSC Lille), Sergio Oliveira (FC Porto), William Carvalho (Real Betis Sevilla);

atacanţi: Pedro Goncalves (Sporting Lisabona), Andre Silva (Eintracht Frankfurt), Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Juventus), Diogo Jota (Liverpool), Goncalo Guedes (Valencia), Joao Félix (Atlético Madrid), Rafa Silva (Benfica).

FRANŢA

portari: Hugo Lloris (Tottenham), Mike Maignan (AC Milan), Steve Mandanda (Marseille);

fundaşi: Lucas Digne (Everton), Leo Dubois (Lyon), Lucas Hernandez (Bayern), Presnel Kimpembe (PSG), Jules Kounde (Sevilla), Clement Lenglet (FC Barcelona), Benjamin Pavard (Bayern), Raphael Varane (Real Madrid), Kurt Zouma (Chelsea);

mijlocaşi: Kingsley Coman (Bayern), Ngolo Kante (Chelsea), Thomas Lemar (Atletico Madrid), Paul Pogba (Manchester United), Adrien Rabiot (Juventus), Moussa Sissoko (Tottenham), Corentin Tolisso (Bayern);

atacanţi: Wissam Ben Yedder (Monaco), Karim Benzema (Real Madrid), Ousmane Dembele (FC Barcelona), Olivier Giroud (Chelsea), Antoine Griezmann (FC Barcelona), Kylian Mbappe (PSG), Marcus Thuram (Borussia Moenchengladbach).

GERMANIA

portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Bernd Leno (Arsenal), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt);

fundaşi: Matthias Ginter (Borussia Moenchengladbach), Antonio Rudiger (Chelsea), Robin Gosens (Atalanta), Christian Gunter (Freiburg), Marcel Halstenberg (RB Leipzig), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Lukas Klostermann (RB Leipzig), Robin Koch (Leeds), Niklas Suele (Bayern);

mijlocaşi: Ilkay Gundogan (Manchester City), Toni Kroos (Real Madrid), Emre Can (Borussia Dortmund), Joshua Kimmich (Bayern), Thomas Muller (Bayern), Jamal Musiala (Bayern), Serge Gnabry (Bayern), Leon Goretzka (Bayern), Kai Havertz (Chelsea), Jonas Hofmann (Borussia Moenchengladbach), Leroy Sane (Bayern), Florian Neuhaus (Borussia Moenchengladbach);

atacanţi: Timo Werner (Chelsea), Kevin Volland (Monaco).

Favorite: FRANȚA și PORTUGALIA

Program

  • Ungaria vs Portugalia (15 iunie, ora 19:00)
  • Franța vs Germania (15 iunie, ora 22:00)
  • Ungaria vs Franța (19 iunie, ora 16:00)
  • Portugalia vs Germania (19 iunie, ora 19:00)
  • Germania vs Ungaria (23 iunie, ora 22:00)
  • Portugalia vs Franța (23 iunie, ora 22:00)

Iată cotele pentru câștigătoarea EURO:

Unibet

Anglia – 6.00
Belgia – 6.50
Franța – 7.00
Spania – 8.00
Germania – 8.50
Olanda – 10.00
Italia – 12.00
Portugalia – 11.00

Betfair

Anglia – 6.00
Belgia – 6.00
Franța – 6.00
Spania – 8.00
Germania – 8.50
Olanda – 8.50
Italia – 12.00
Portugalia – 13.00

Fortuna

Anglia – 6.50
Belgia – 6.50
Franța – 7.00
Spania – 9.00
Germania – 8.00
Olanda – 9.00
Italia – 13.00
Portugalia – 15.00

Betano

Franța – 6.50
Anglia – 7.00
Belgia – 7.00
Olanda – 8.00
Germania – 9.00
Spania – 9.00
Italia – 12.00
Portugalia – 15.00

Program faze superioare:

Optimi de finală

Meci 1: locul 2 grupa A vs locul 2 grupa B (26 iunie, ora 19:00)
Meci 2: locul 1 grupa A vs locul 2 grupa C (26 iunie, ora 22:00)

Meci 3: locul 1 grupa C vs locul 3 grupa D/E/F (27 iunie, ora 22:00)
Meci 4: locul 1 grupa B vs locul 3 grupa A/D/E/F (27 iunie, ora 22:00)

Meci 5: locul 2 grupa D vs locul 2 grupa E (28 iunie, ora 19:00)
Meci 6: locul 1 grupa F vs locul 3 grupa A/B/C (28 iunie, ora 22:00)

Meci 7: locul 1 grupa D vs locul 2 grupa F (29 iunie, ora 19:00)
Meci 8: locul 1 grupa E vs locul 3 grupa A/B/C/D (29 iunie, ora 22:00)

Sferturi de finală

Sfert 1: câștigătoare meciul 6 „optimi” vs câștigătoare meciul 5 „optimi” (2 iulie, ora 19:00)
Sfert 2: câștigătoare meciul 4 „optimi” vs câștigătoare meciul 2 „optimi” (2 iulie, ora 22:00)
Sfert 3: câștigătoare meciul 3 „optimi” vs câștigătoare meciul 1 „optimi” (3 iulie, ora 19:00)
Sfert 4: câștigătoare meciul 8 „optimi” vs câștigătoare meciul 7 „optimi” (3 iulie, ora 22:00)

Semifinale

Semifinală 1: câștigătoare „sfert” 2 vs câștigătoare „sfert 1” (6 iulie, ora 22:00)
Semifinală 2: câștigătoare „sfert” 4 vs câștigătoare „sfert 3” (7 iulie, ora 22:00)

Finala (11 iulie, ora 22:00, la Londra)

Leave A Reply

Your email address will not be published.