Învingem Suedia și așteptăm optimiști Liga Națiunilor

0 134

Echipa națională a României a câștigat al doilea meci de pregătire consecutiv, 1-0 în fața Suediei, echipă calificată la Campionatul Mondial din vară. Naționala rămâne neînvinsă la Craiova, acolo unde a disputat al șaptelea meci din istorie.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Dorin Rotariu, în minutul 57, aflat la primul său gol pentru prima reprezentativă. Atacantul lui Mouscron fusese introdus pe teren cu doar trei minute mai devreme. El a finalizat la colțul lung, din banda dreaptă, după un dribling în interior.

A fost primul meci al naționalei la Craiova după 14 ani și primul pe noul stadion „Ion Oblemenco”. Tricolorii rămân neînvinși în Bănie, acolo unde au obținut în istorie 5 victorii și două remize.

Reacții după meci:

“Azi a intrat, altădată se întâmplă să nu marchez din ocazii mai clare. Mă bucur că am învins o echipă care a lăsat Italia acasă din drumul spre Mondial. Am fost mai tehnici decât ei şi am reuşit să ne apropiem victoria. Am dovedit că suntem o echipă bună, în schimbare, abia aşteptăm meciurile oficiale. Cel mai important lucru e că reuşim să învingem. E foarte important acest aspect când ai un antrenor nou. Ai mult mai multă încredere. Sunt obişnuit cu stilul agresiv, aşa este şi în Belgia. Eu niciodată nu o să fiu mulţumit de jocul meu, mereu îmi doresc mai mult”, a spus Rotariu, la Pro X.

“O seară minunată pentru mine, sunt foarte fericit că am reuşit să debutez. Îmi dă încredere, sper ca pe viitor să fiu conovcat din nou, să joc din ce în ce mai bine. Nu mi-au tremurat genunchii, e un vis devenit realitate şi mă face să muncesc mai mult. Sunt extrem de fericit pentru că am câştigat, sperăm să continuăm pe aceeaşi linie, să ne îmbunătăţim jocul şi să demonstrăm că suntem o echipă valoroasă. Speram, de asta muncesc zi de zi, de asta mă antrenez. Speram să debutez şi vreau să-i mulţumesc lui Mister pentru că mi-a dat şansa asta. O atmosfera ca asta te face să te simţi fotbalist. Asta e, trebuie să ne adaptăm la orice teren,  trebuie să jucăm fotbal în orice condiţii. Mi-a sărit fix când am vrut să lobez portarul, vedem la următorul meci, dacă voi mai avea şansa să fiu convocat, dacă voi mai avea ocazii”, a spus Dennis Man, după meci, la Pro X.

România – Suedia 1-0 (0-0)
A marcat: Dorin Rotariu (57).
Craiova – stadion ”Ion Oblemenco”:  22.000 spectatori

Au evoluat echipele:

România: 12. Ciprian Tătăruşanu – 15. Cristian Manea, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 21. Dragoş Grigore (5. Ionuţ Nedelcearu, 83), 3. Alin Toşca – 8. Mihai Pintilii, 18. Răzvan Marin (6. Paul Anton, 70) – 7. Alex Chipciu (10. Gheorghe Grozav, 62), 23. Nicolae Stanciu (26. Dennis Man, 87), 28. Alexandru Mitriţă (9. Dorin Rotariu, 54) – 19. George Ţucudean (13. Claudiu Keşeru, 63). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Silviu Lung jr, 16. Florin Niţă – 2. Romario Benzar, 4. Cosmin Moţi, 11. Nicuşor Bancu, 14. Constantin Budescu, 17. Ciprian Deac, 20. Alexandru Cicâldău.

Suedia: 12. Karl-Johan Johnsson – 16. Johan Larsson, 18. Pontus Jansson (căpitan), 14. Filip Helander, 6. Niklas Hult – 21. Jimmy Durmaz (17. Viktor Claesson, 84), 15. Alexander Fransson, 13. Oscar Hiljemark, 19. Ken Sema – 11. John Guidetti (9. Marcus Berg, 87), 22. Isaac Kiese Thelin (20. Ola Toivonen, 71). Selecţioner: Janne Andersson.
Rezerve neutilizate: 23. Kristoffer Nordfeldt, 25. Jacob Rinne – 4. Andreas Granqvist, 2. Mikael Lustig, 3. Victor Nilsson Lindeloef, 5. Martin Olsson, 10. Emil Forsberg, 7. Sebastian Larsson, 8. Gustav Svensson.

Arbitru: Roi Reinshreiber; arbitri asistenţi: Danny Krasikow, Matityahu Yakobov (toţi din Israel); arbitru de rezervă: Sebastian Colţescu (România).
Cartonaşe galbene: Durmaz (65), Keşeru (76), Olsson (88).

Filmul jocului:

Final: România – Suedia 1-0 (Dorin Rotariu 57)

– min. 90+2 – lansat excelent pe culoar de Keșeru, Man pătrunde spre poartă, dar este incomodat în momentul șutului

– min. 87 – pentru echipa națională debutează și Dennis Man, care îl înlocuiește pe Stanciu

– min. 84 – schimbare și pentru suedezi, iese Durmaz și intră Claesson

– min. 83 – schimbare la tricolori, iese Dragoș Grigore și intră Ionuț Nedelcearu. Stoperul de la Ufa se află la debutul în echipa națională

min. 82 – ocazie importantă pentru echipanoastră, Grozav intră în careul suedez, dar șutul său trece pe lângă poartă.

min. 70 – o nouă schimbarela România în echipa lui Cosmin Contra, iese Răzvan Marin și intră Paul Anton. Și suedezii fac prima schimbare, Thelin i-alăsat locul lui Toivonen.

min. 63 – iese George Țucudean și intră un alt atacant, Claudiu Keșeru

min. 61 – o nouă schimbare în echipa noastră, iese Alexandru Chipciu și intră Ghoerghe Grozav.

min. 57 GOOOOOOL România. Pentru echipa noastră a marcat nou-intratul Dorin Rotariu. Acesta a reușit să înscrie, după ce a șutat cu stângul, la colțul lung din interiorul careului.

min. 54 – prima schimbare efectuată de Cosmin Contra, iese Alexandru Mitriță și intră Dorin Rotariu

min. 51 – șansă pentru suedezi, mingea ajunge în reajma careului de 16 metri, dar șutul plasat al atacantului Kiese Thelin trece pe lângă poarta lui Tătărușanu.

min. 46 –  a început repriza secundă a duelului dintre România și Suedia

min. 45+2 – pauză la Craiova, România și Suedia se află la egalitate, scor 0-0.

min. 45+1 – o nouă situație pentru echipa noastră, dar mingea șutată de Țucudean trece pe lângă poarta oaspeților.

min. 25 – Mitriță ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu, dar șutul lui din colțul careului de 16 metri trece pe lângă poartă.

min. 14 – o nouă ocazie creată de suedezi, mingea ajunge din nou în careul nostru, dar șutul lui Sema este respins în corner.

min. 12 – acțiune de contraatac a oaspeților, mingea ajunge în careu la Fransson, dar șutul acestuia se duce peste poartă.

min. 1 – a început partida de la Craiova, prima pentru tricolori după 14 ani în acest oraș

UPDATE | Echipa României: 12. Tătărușanu – 15. Manea, 22. Săpunaru (cpt.), 21. Grigore (5. Nedelcearu, 83), 3. Toșca – 8. Pintilii, 18. Marin (6. Anton, 70) – 28. Mitriță (9. Rotariu, 54), 23. Stanciu (26. Man, 87′), 7. Chipciu (10. Grozav, 61) – 19. Țucudean (13. Keșeru, 63). Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Lung, 16. Niță – 2. Benzar, 4. Moți, 11. Bancu, 14. Budescu, 17. Deac, 20. Cicâldău

Echipa Suediei: 12. Johnsson – 16. J. Larsson, 18. Jansson-cpt., 14. Helander, 6. Hult – 21. Durmaz (17. Claesson 84), 13. Fransson, 15. Hiljemark, 19. Sema – 11. Guidetti, 22. Kiese Thelin (20. Toivonen). Selecționer: Janne Andersson

Rezerve: 23. Nordfeldt, 25. Rinne, 2. Lustig, 3. Lindelof, 4. Granqvist, 5. Olsson, 7. S. Larsson, 8. Svensson, 9. Berg, 10. Forsberg,

Leave A Reply

Your email address will not be published.