Emoții uriașe pentru trofeul EHF cucerit de Craiova

0 173

SCM Craiova a cucerit Cupa EHF la handbal feminin, după ce a învins formaţia norvegiană Vipers Kristiansand cu scorul de 30-25 (19-12), vineri seara, în Sala Polivalentă din Craiova, în manşa a doua a finalei.

Formaţia din Bănie a câştigat dramatic trofeul, după ce portarul Yuliya Dumanska a apărat două şuturi consecutive cu câteva secunde înainte de final. Vipers se impusese în tur cu 26-22 în tur şi ar fi obţinut cupa dacă marca pe final.

”Sunt obosit, dar fericit. Consider că ne-am îndeplinit un vis la care nu speram. Suntem fericiţi. În seara asta vrem să ne bucurăm.  Acest trofeu înseamnă enorm pentru România şi pentru Craiova. Fetele mele s-au dăruit şi au muncit. Multe voci au zis că am ajuns nemeritat aici. Am trăit intes finalul de meci, după cum se vede”, a declarat antrenorul SCM Craiova, Bogdan Burcea la Telekom Sport.

E un lucru extraordinar pentru mine. Mă bucur foarte mult că împreună cu colegele mele am reușit să câștigăm această cupă. A fost visul nostru și suntem foarte fericite. Le mulțumim și acestor oameni: sunteți superbi, vă mulțumim din suflet!“, a spus la microfonul Digi Sport Iulia Dumanksa

”A fost un an destul de greu şi aş putea să spun că este cel mai greu din viaţa mea. Sunt foarte fericită pentru fetele pe care le-am cunoscut aici. Va fi sărbătoare în Craiova. Orice sărbătoare ţine trei zile aşa că în următoarele trei zile va fi petrecere în Craiova”, a spus Patricia Vizitiu la Telekom Sport.

Aceasta a fost primul trofeu european cucerit de SCM Craiova şi prima Cupă EHF a handbalului feminin românesc, dar competiţia a fost câştigată sub vechea denumire, Cupa IHF, de Chimistul Râmnicu Vâlcea (1984, 1989) şi de Rapid Bucureşti (1993). HC Zalău a pierdut finala Cupei EHF în 2012.

Au evoluat echipele:

SCM Craiova: Yuliya Dumanska, Florentina Stanciu, Cristina Daniela Lung – Maria Andreea Rădoi, Jelena Trifunovic (1 gol), Carmen Gabriela Şelaru, Dana Andreea Pricopi (2), Ana Maria Ţicu (11), Zeljka Nikolic (5), Valentina Neli Ardean Elisei (2), Nicoleta Tudor, Bobana Klikovac (5), Patricia Maria Vizitiu, Florina Cristina Florianu (4). Antrenor: George Burcea.

Vipers: Sakura Hauge, Katrine Lunde – Karoline Olsen, Emilie Hegh Arntzen, Tonje Refsnes, Malin Larsen Aune (1), Kari Skaar Brattset (4), Kristin Noersteboe, Mathilde Kristensen, Vilde Jonassen (2), Kristine Lunde Borgesen (2), Pernille Wang Skaug (2), Linn Jorum Sulland (10), Jeanett Kristiansen (3), Marta Tomac (1), Lina Marie Jensen. Antrenor: Finn Kenneth Gabrielsen.

Arbitri: Branka Maric, Zorica Masic (ambele din Serbia); delegat EHF: Marek Goralczyk (Polonia); reprezentant EHF: Bozidar Djurkovic (Serbia).