Regula U21 | Etapa lui Coman și recordul Viitorului

0 385

Atacantul FCSB -ului a marcat o “dublă” în derby-ul cu Dinamo, iar campioana de acum două ediții a folosit 8 jucători U21 contra celor de la Chiajna.

Runda a doua a sezonului 2018-2019 din Liga 1 a fost marcată de duelul spectaculos dintre FCSB și Dinamo, meci încheiat la egalitate, 3-3. În meciul marilor rivale s-a remarcat Florinel Coman (foto), atacantul roș-albaștrilor care a reușit o “dublă”, chiar dacă el a fost introdus pe teren în minutul 46.

În această rundă, Viitorul a mizat din nou pe foarte mulți jucători eligibili pentru regula U21. În total, Gheorghe Hagi a folosit 8 jucători tineri, 6 dintre aceștia fiind titular și doi intrați pe parcurs.

Etapa cu numărul doi a sezonului a adus debutul în Liga 1 pentru alți doi jucători tineri, Valentin Mihăilă (18 ani) de la Craiova și Bogdan Szijj (19 ani) la FC Voluntari.

În total, în această rundă au evoluat 34 de fotbaliști U21, 22 dintre aceștia au fost titulari și 14  integraliști.

FC Botoșani – Hermannstadt 2-0
Dumitraș (44), Roman II (77)

Botoșani: Oaidă (integralist), L. Fulop (titular, 70 de minute)
Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Dunărea Călărași – CFR Cluj 0-0

Dunărea: Simion (titular, 59 de minute), Drăghiceanu (din minutul 59)
CFR: Manea (integralist), Mailat (din minutul 80)

Poli Iași – Astra 1-1
Frăsinescu (60) / Llullaku (81 – pen.)

Iași: Panțîru (integralist), Chelaru (din minutul 46)
Astra: Balaure (integralist)

Sepsi – U Craiova 1948 Club Sportiv 1-0
Tandia (61)

Sepsi: Drăghici (titular, 48 de minute), Hamed (din minutul 48), Fl. Ștefan (din minutul 78)
Craiova: Cicâldău (integralist), Mihăilă (titular, 55 de minute), Burlacu (integralist)

FCSB – Dinamo 3-3
Gnohere (10), Fl. Coman (55,68) / Axente (45+2), Nistor (61), Popescu (89)

FCSB: Man (titular, 85 de minute), Fl. Coman (din minutul 46), Moruțan (din minutul 85)
Dinamo: Sorescu (titular, 76 de minute), Moldoveanu (din minutul 69)

Voluntari – Gaz Metan 1-1
Belahmeur (3) / Fortes (18)

Voluntari: Tudorie (titular, 65 de minute), Szijj (din minutul 65)
Gaz Metan: Olaru (integralist)

Concordia – Viitorul 1-1
Marc (32) / Houri (89)

Concordia: Panait (integralist), Deaconu (integralist)
Viitorul: Ghiță (integralist), Boboc (integralist), Iacob (integralist), Ciobanu (integralist), Stoica (titular, 77 de minute), Mățan (titular, 77 de minute), Pitu (din minutul 77), Drăguș (din minutul 77)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 2-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Manea (CFR), Panțîru (Poli Iași), Fl. Ștefan (Sepsi), Panait (Concordia), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul)

Mijlocași: Oaidă (FC Botoșani), L. Fulop (FC Botoșani), Simion (Dunărea), Drăghiceanu (Dunărea), Mailat (CFR), Chelaru (Poli Iași), Balaure (Astra), Drăghici (Sepsi), Hamed (Sepsi), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova), Sorescu (Dinamo), Moruțan (FCSB), Szijj (Voluntari), Olaru (Voluntari), Deaconu (Concordia), Iacob (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Stoica (Viitorul), Mățan (Viitorul), Pitu (Viitorul)

Atacanți: Burlacu (Craiova), Man (FCSB), Fl. Coman (FCSB), Moldoveanu (Dinamo), Tudorie (Voluntari), Drăguș (Viitorul)